Blockchain w służbie danych osobowych?

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) zostało przyjęte i wdrożone w celu ochrony obywateli państw UE przed organizacjami nadużywającymi danych na ich temat oraz umożliwienia im pełnej kontroli nad typem udostępnianych danych, a także miejscem przeznaczenia i sposobem udostępniania. Nowe przepisy tworzą środowisko rynkowe, w którym rośnie zapotrzebowanie na modele biznesowe krzewiące innowację w zakresie usług związanych z danymi osobowymi. Firma MyCreditChain dąży teraz do zrewolucjonizowania procesu gromadzenia i wykorzystywania danych. Firma planuje przywrócić własność co do danych osobowych ich prawowitym właścicielom, jednocześnie umożliwiając im wyciąganie zysków z danych.

xresch; pixabay.com / Creative Commons CC0

MyCreditChain (MCC) to platforma działająca w oparciu o technologię blockchain umożliwiająca zarządzanie danymi kredytowymi. Platforma tworzy bezpieczniejszy i bardziej transparentny rynek informacji kredytowych, na którym użytkownicy mogą gromadzić i zapisywać dane osobowe na swój temat w czasie rzeczywistym. Użytkownicy mają być zachęcani do udostępniania danych osobowych, w tym dochodu i korzystania z kart kredytowych, w zamian za kryptowaluty. Firma MyCreditChain opracowała platformę, na której każdy użytkownik może sprzedawać swoje dane osobowe firmom, które ich potrzebują.
 
W tym zakresie rozwiązanie MyCreditChain obiecuje jakość danych i zapewnia dostęp do najświeższych informacji. Użytkownicy nie muszą ręcznie aktualizować danych. Po wyrażeniu indywidualnej zgody MyCreditChain umożliwia automatyczne gromadzenie danych bezpośrednio u źródeł, na przykład funduszy emerytalnych. Po przeprowadzce, zmianie pracy czy zmianie przychodu zmiany są automatycznie wprowadzane na platformie MyCreditChain. Dane osobowe poddawane są szyfrowaniu i przechowywane w rozproszonych bazach danych.
 
Rozwiązanie MyCreditChain opiera się na prywatnym typie technologii blockchain w konfiguracji open source, a w infrastrukturze rozproszonej wykorzystywany jest format InterPlanetary File System (IPFS). Szczegóły transakcji przechowywane są w cyfrowej księdze, a w IPFS przechowywane są same dane. Dostawcy przestrzeni dyskowej na potrzeby IPFS będą dzielić się przychodem pozyskanym od firm zainteresowanych danymi z użytkownikami udostępniającymi swoje dane.
 
Platforma MCC wykorzystuje nowy mechanizm tzw. airdrop. Analiza przekazywania i otrzymywania podarunków pozyskana z mechanizmu airdrop tworzy nowy wskaźnik zaufania co do jednostki. Ponadto przez wykorzystanie tego mechanizmu, który pozwala na odkrywanie profilu reputacji każdego użytkownika i gromadzenie alternatywnych danych przez silniki pozyskiwania danych platforma MCC może być źródłem informacji kredytowych na temat tych użytkowników, którzy nie mają dostępu do sieci CB czy tradycyjnych metod oceny zdolności kredytowej. Dane osobowe udostępniane i sprzedawane w ramach sieci MCC przydadzą się także stronom trzecim, ponieważ mogą one odsprzedawać przetworzone dane i rozwijać inne funkcje wartości dodanej.

 

 Źródło: mycreditchain.io, PR Newswire, centrumprasowe.pap.pl

#blockchain #dane osobowe #RODO #nowe technologie #innowacje

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo