Jens Stoltenberg wziął udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Następnie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Rosja miesza się w procesy demokratyczne". Mocne wystąpienie Jensa Stoltenberga w polskim Sejmie

Podczas wspólnej konferencji prasowej Stoltenberg podkreślił, że Polska jest "bardzo silnym" sojusznikiem NATO.

Uczestniczy i przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów, w tym przeznacza 2 proc. PKB na obronność – mówił.

Wskazał również na to, że Polska jest gospodarzem wielu grup bojowych NATO oraz przyczynia się do grupy bojowej, jaką Sojusz ma na Litwie. Polska - jak dodał - jest również gospodarzem obrony przeciwrakietowej NATO.

Dziękuję również Polsce za wiele wkładów, jaki wniosła do różnych połączonych misji, m.in. w Afganistanie, ale również działalność szkoleniową NATO w Iraku, w zwalczanie terroryzmu. Dzięki temu nasi członkowie mogą się cieszyć wielką stabilnością – zaznaczył Stoltenberg.

Nie ma pomiędzy nami żadnych rozbieżności; zgadzamy się właściwie z panem sekretarzem co do wszystkich głównych celów, które Sojusz powinien w najbliższych latach realizować, co do pewnego profilu, który został przyjęty – podkreślił zaś prezydent Andrzej Duda, wskazując m.in. na wspólną satysfakcję związaną z dynamiczną realizacją postanowień szczytów NATO w Walii i w Warszawie.

Zaznaczył jednocześnie, że w kontekście zbliżającego się szczytu w Brukseli musimy myśleć "o kolejnych decyzjach, które zostaną tam podjęte, w przedmiocie sprawności funkcjonowania Sojuszu, tzn. reagowania, które będzie następowało po tym momencie, kiedy doszłoby do ewentualnego zaangażowania militarnego sił wysuniętej obecności, po to, żeby te siły zostały wzmocnione kolejnymi".

Potrzebne nam są w tym zakresie odpowiednie działania dostosowawcze w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i w tym przedmiocie decyzje powinny zostać podjęte na najbliższym szczycie – dodał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent w Sejmie o prawdziwych intencjach Rosji. "Nigdy nie pogodziła się z upadkiem imperialnego ZSRR"