Poligon zwiadowców WOT

Po raz pierwszy w historii w szkoleniu pododdziałów rozpoznawczych wzięli udział żołnierze – ochotnicy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CO MON

Korzystając z uprzejmości Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mogli po raz pierwszy uczestniczyć w zgrupowaniu pododdziałów rozpoznawczych na poligonie w Wędrzynie.

W szkoleniu uczestniczyły 12-osobowe sekcje złożone z żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową z trzech brygad obrony terytorialnej (podkarpackiej, lubelskiej i podlaskiej), każda z nich szkoliła się na poligonie przez dziesięć dni.

Zakres szkolenia obejmował realizację zadań na centralnym ośrodku zurbanizowanym gdzie żołnierze WOT współdziałając m.in. z kompanią rozpoznawczą 18. Pułku rozpoznawczego zabezpieczali wydzielony rejon zurbanizowany.

W ramach zadań realizowanych wspólnie z żołnierzami 25. Brygady Kawalerii Powietrznej terytorialsi prowadzili rozpoznanie brzegu rzeki z łodzi patrolowych celem zabezpieczenia przeprawy wodnej, a na jeziorze Buszno mieli możliwość prowadzenia ognia z burty łodzi desantowych do celów nawodnych.

Jednym z elementów szkolenia były też działania patrolowe, w tym patrole piesze, rozpoznawanie miejscowości oraz działania na posterunkach obserwacyjnych.

Wykorzystując infrastrukturę poligonu zwiadowcy odbyli też strzelania sytuacyjne z broni indywidualnej.

Przytoczone zadania to tylko część szerokiego spektrum działań jakie realizowali podczas zgrupowania żołnierze WOT. Każdy dzień szkolenia był inny od poprzednich. Szkolenie zaczynało się wcześnie rano i trwało do nocy, było intensywne, ale też ciekawe. Zgrupowanie było platformą współdziałania żołnierzy – ochotników WOT z żołnierzami zawodowymi pododdziałów rozpoznawczych wojsk operacyjnych.

Podczas szkolenia żołnierze wykorzystywali sprzęt rozpoznawczy będący na wyposażeniu WOT, mieli także możliwość zapoznania się ze sprzętem specjalistycznym jakim dysponują pododdziały rozpoznawcze wojsk operacyjnych.

Dla Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej było to szkolenie pilotażowe, z którego wnioski posłużą do doskonalenia programu szkolenia specjalistycznego żołnierzy o specjalności wojskowej „rozpoznanie”.

W Wojskach Obrony Terytorialnej "oczami i uszami" każdej sekcji lekkiej piechoty jest dwóch żołnierzy, którzy będą specjalistami od rozpoznania i ubezpieczenia, a także maskowania i kamuflażu. Jednocześnie wykorzystując posiadane uzbrojenie będą potrafili ogniem precyzyjnym razić ważne cele przeciwnika. To właśnie kandydaci na te stanowiska po raz pierwszy wzięli udział w zgrupowaniu pododdziałów rozpoznawczych zorganizowanym przez Dowództwo Generalne Rodzajów SZ.

 Źródło: CO MON

 

#szkolenie #WOT #Terytorialsi #poligon #Wędrzyn

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo