NATO przenosi się do Polski. Zgromadzenie Parlamentarne NATO w Warszawie

Bardzo ważne jest to, że spotykamy się właśnie tutaj – Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 550-lecie parlamentaryzmu. Są to okoliczności, które nadają wyjątkowe znaczenie naszemu spotkaniu w Warszawie – mówił wczoraj przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli. To już trzecia sesja ZP NATO w Warszawie.

Fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski

Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W wydarzeniu, które odbywać się będzie w Sejmie i Senacie do 28 maja, biorą udział parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz przedstawiciele krajów stowarzyszonych i obserwatorów. Pierwszy dzień Zgromadzenia poświęcony był przede wszystkim nieformalnym spotkaniom polityków bez udziału mediów.

Sesję rozpoczęła konferencja prasowa przewodniczącego ZP NATO Paolo Alliego oraz przewodniczącego polskiej delegacji do ZP NATO Marka Opioły i sekretarza generalnego ZP NATO Davida Hobbsa. Jak podkreślił Paolo Alli, sesja ta jest bardzo ważna z punktu widzenia zarówno całego NATO, jak i Polski. Stwierdził, że posiedzenie ZP NATO odbywa się w bardzo ważnym okresie dla bezpieczeństwa międzynarodowego i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Widzimy rzeczy, które dzieją się nie tylko przy naszych granicach, ale również bardzo daleko stąd: na Bliskim Wschodzie, w Wenezueli, a także w kilku innych krajach na całym świecie – mówił. Przewodniczący Zgromadzenia zaznaczył również, że Sojusz jest aktywny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. poprzez rozmieszczenie grup bojowych w krajach bałtyckich. Jego zdaniem obecność amerykańskiego kontyngentu w Polsce to wyraźna demonstracja solidarności z Polską. – Zdajemy sobie sprawę, że wschodnia granica Polski to wschodnia granica NATO – zapewnił. Podkreślił też, że NATO powinno zachowywać zdolność do odstraszania Rosji przy jednoczesnej otwartości na dialog.

Jak przypomniał poseł Marek Opioła, sesja ZP NATO odbywa się w Warszawie już po raz trzeci. Poinformował też, że tematami rozmów będą m.in. kwestie dotyczące wschodniej flanki Sojuszu i zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli.

W weekend uczestnicy ZP NATO będą debatowali m.in. na temat wspierania demokracji i praw człowieka w regionie Morza Czarnego, sytuacji na południu Europy czy bezpieczeństwa Bałkanów oraz wyzwań dla światowego bezpieczeństwa oraz NATO związanych z działaniami Korei Płn. Jedna z dyskusji zostanie poświęcona Rosji i zagrożeniom hybrydowym.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#NATO #Zgromadzenie Parlamentarne #Sejm

Dorota Łomicka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo