Miesiąc Fotografii w Krakowie

Nieustanny przepływ ludzi, informacji i cyberdanych to motyw przewodni szesnastej odsłony Miesiąca Fotografii, który rozpoczął się dziś w Krakowie. Program główny tegorocznego festiwalu przygotowała Holenderka Iris Sikking. Do 24 czerwca zaplanowano ponad 100 wydarzeń.

pixabay.com

Będą to wystawy zdjęć, prezentacje książek, projekcje filmów, warsztaty, dyskusje i oprowadzania kuratorskie.

Hasło programu głównego Miesiąca Fotografii "Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego" nawiązuje do koncepcji hiszpańskiego socjologa Manuela Castellsa, który w swoich pracach pisze o społeczeństwie sieci - otwartym, pozbawionym granic, nieustannie zmieniającym się, w którym wydarzenia z najodleglejszych miejsc są relacjonowane w formie tweetów, obrazów i filmów. Globalizacja według hiszpańskiego naukowca to przede wszystkim swobodny przepływ informacji, a nowe technologie sprawiły, że każdy może pozostawać w relacji z każdym.

- Chcemy na festiwalu poruszać tematy, które dotyczą każdego z nas. Naszą misją jest mówienie o tym, co jest aktualne zarówno dla artystów, jak i dla odbiorców 

- mówiła dyrektor festiwalu Agnieszka Dwernicka.

- Podczas tegorocznej edycji festiwalu mówimy m.in. o przepływie danych czyli o czymś, co pozostaje niewidzialne, ale artyści poszukują dróg, jak przez fotografię tę "niewidzialną" rzeczywistość zobrazować. Znakomitym przykładem jest Salvatore Vitale – na jego zdjęciach są kable, serwerownie i miejsca, gdzie cyberdane są magazynowe. Jednocześnie dużo więcej jest poza tymi zdjęciami, które skłaniają do zastanowienia, co za nimi się kryje – mówiła Dwernicka.

Festiwalowe wydarzania odbywać się będą w: Bunkrze Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Fotografii, Muzeum Manggha, Domu Norymberskim oraz w galeriach: Pauza, ZPAF, Szara Kamienica, Starmach i w Tytano.

W programie głównym wyodrębniono trzy wątki: migracja i przemieszczanie się ludzi w Europie, niewidzialność i nieuchwytność danych cyfrowych oraz ochrona dzikiej przyrody.

W Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w pomieszczeniach Fundacji Tytano przy ul. Dolnych Młynów na wspólnej wystawie zaprezentowane zostaną projekty ośmiu debiutantów. Będą to wyłonione w drodze otwartego konkursu prace: Valerii Cherchi (Włochy), Antoniny Gugały, Laury Ociepy, Kuby Stępnia i Marty Wódz (Polska), Rafy Raigóna (Hiszpania), Ksenii Sidorovej (Rosja) i Anny Tiessen (Niemcy).

Jak co roku odbędzie się Przegląd Portfolio, gdzie prace 36 początkujących twórców oceniać będą doświadczeni fotografowie, kuratorzy i wydawcy. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazło się m.in. sympozjum "Why Exhibit? / Po co komu wystawa?" dotyczące możliwości prezentowania fotografii w dobie cyfryzacji i mediów społecznościowych, spotkania z artystami, prezentacje książek m.in. premiera książki Łukasza Rusznicy "Rzeka podziemna" oraz specjalny pokaz filmu "Powiększenie" w reż. Antonioniego.

Miesiąc Fotografii odbywa się w Krakowie od 2001 r. Jego organizatorem jest Fundacja Sztuk Wizualnych, której najważniejszym celem jest promocja i popularyzacja fotografii.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Kraków #Miesiąc Fotografii

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo