Miesiąc Fotografii w Krakowie

/ pixabay.com

  

Nieustanny przepływ ludzi, informacji i cyberdanych to motyw przewodni szesnastej odsłony Miesiąca Fotografii, który rozpoczął się dziś w Krakowie. Program główny tegorocznego festiwalu przygotowała Holenderka Iris Sikking. Do 24 czerwca zaplanowano ponad 100 wydarzeń.

Będą to wystawy zdjęć, prezentacje książek, projekcje filmów, warsztaty, dyskusje i oprowadzania kuratorskie.

Hasło programu głównego Miesiąca Fotografii "Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego" nawiązuje do koncepcji hiszpańskiego socjologa Manuela Castellsa, który w swoich pracach pisze o społeczeństwie sieci - otwartym, pozbawionym granic, nieustannie zmieniającym się, w którym wydarzenia z najodleglejszych miejsc są relacjonowane w formie tweetów, obrazów i filmów. Globalizacja według hiszpańskiego naukowca to przede wszystkim swobodny przepływ informacji, a nowe technologie sprawiły, że każdy może pozostawać w relacji z każdym.

- Chcemy na festiwalu poruszać tematy, które dotyczą każdego z nas. Naszą misją jest mówienie o tym, co jest aktualne zarówno dla artystów, jak i dla odbiorców 

- mówiła dyrektor festiwalu Agnieszka Dwernicka.

- Podczas tegorocznej edycji festiwalu mówimy m.in. o przepływie danych czyli o czymś, co pozostaje niewidzialne, ale artyści poszukują dróg, jak przez fotografię tę "niewidzialną" rzeczywistość zobrazować. Znakomitym przykładem jest Salvatore Vitale – na jego zdjęciach są kable, serwerownie i miejsca, gdzie cyberdane są magazynowe. Jednocześnie dużo więcej jest poza tymi zdjęciami, które skłaniają do zastanowienia, co za nimi się kryje – mówiła Dwernicka.

Festiwalowe wydarzania odbywać się będą w: Bunkrze Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Fotografii, Muzeum Manggha, Domu Norymberskim oraz w galeriach: Pauza, ZPAF, Szara Kamienica, Starmach i w Tytano.

W programie głównym wyodrębniono trzy wątki: migracja i przemieszczanie się ludzi w Europie, niewidzialność i nieuchwytność danych cyfrowych oraz ochrona dzikiej przyrody.

W Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w pomieszczeniach Fundacji Tytano przy ul. Dolnych Młynów na wspólnej wystawie zaprezentowane zostaną projekty ośmiu debiutantów. Będą to wyłonione w drodze otwartego konkursu prace: Valerii Cherchi (Włochy), Antoniny Gugały, Laury Ociepy, Kuby Stępnia i Marty Wódz (Polska), Rafy Raigóna (Hiszpania), Ksenii Sidorovej (Rosja) i Anny Tiessen (Niemcy).

Jak co roku odbędzie się Przegląd Portfolio, gdzie prace 36 początkujących twórców oceniać będą doświadczeni fotografowie, kuratorzy i wydawcy. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazło się m.in. sympozjum "Why Exhibit? / Po co komu wystawa?" dotyczące możliwości prezentowania fotografii w dobie cyfryzacji i mediów społecznościowych, spotkania z artystami, prezentacje książek m.in. premiera książki Łukasza Rusznicy "Rzeka podziemna" oraz specjalny pokaz filmu "Powiększenie" w reż. Antonioniego.

Miesiąc Fotografii odbywa się w Krakowie od 2001 r. Jego organizatorem jest Fundacja Sztuk Wizualnych, której najważniejszym celem jest promocja i popularyzacja fotografii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Budka udzielił wywiadu telewizji TVN. Jego stylizacja wywołała salwy śmiechu! Zobaczcie sami

Borys Budka / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Politycy Platformy Obywatelskiej chętnie udzielają wywiadów telewizji TVN. Jak jednak dobrze wyglądać, gdy żar leje się z nieba, a dziennikarze zaskoczą posła w trakcie wypoczynku? Borys Budka znalazł na to sposób, wsuwając tylko "górę" od garnituru. Ruszyła lawina komentarzy. Według niektórych, to... odzwierciedlenie działań Platformy Obywatelskiej.

Zdjęcie, na którym Borys Budka udziela wywiadu w koszuli, krawacie i marynarce, a także... w krótkich spodenkach i japonkach obiegło już cały internet. Pochwalił się nim sam poseł Budka, licząc chyba na to, że internauci uśmiechną się, widząc jego "stylówkę". Ale niekoniecznie wyszło tak, jak sobie wymarzył.

Zdjęcie wrzucili do sieci także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Sobolewski użył hasła telewizji TVN "Cała prawda całą dobę", pokazując, że jednak niekoniecznie ujawniony został na antenie prawdziwy obraz Borysa Budki. W telewizji nie ma co bowiem liczyć na ujawnienie jego krótkich spodenek, a raczej pokazany będzie od pasa w górę.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że zdjęcie przedstawia obraz propozycji Koalicji Obywatelskiej.

"W wąskim kadrze mają wyglądać poważnie lecz wystarczy nieco tylko oddalić kadr by okazało się, że w istocie to żart i plaża"

- napisał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl