Rozpoczęliśmy niezwykle ważny etap współpracy z rządem Estonii, przede wszystkim w zakresie gospodarki morskiej – powiedział Gróbarczyk po spotkaniu na pokładzie Daru Młodzieży, który zawinął do Tallinna w ramach Rejsu Niepodległości.

Minister zapowiedział podpisanie listu intencyjnego w zakresie współpracy między portami.

Chcielibyśmy również uruchomić linię promową do Tallinna. Rozmawialiśmy dużo na temat współpracy w ramach całej branży. Zaproponowaliśmy, aby sekretariat 16+1, czyli format współpracy z Chinami, miał miejsce tutaj – dodał.

Zaznaczył, że współpraca między portami "to już oczywiście przedsięwzięcie biznesowe".

Na pewno musimy wprowadzić wymianę turystyczną, nie funkcjonuje to między Polską a krajami bałtyckimi. W trakcie projektowania jest linia ze Świnoujścia do Kłajpedy; myślę, że następnym krokiem będzie linia z Gdańska czy Gdyni do Tallinna. Widać duży potencjał, zważywszy ile cruiserów tu gości. Z drugiej strony dla nas, Polaków, to miejsce ma duże znaczenie i jest atrakcją turystyczną. Dzisiaj składaliśmy hołd w miejscu upamiętniającym ucieczkę ORP Orzeł – dodał.

Ocenił, że Rejs Niepodległości, podczas którego Dar Młodzieży w ciągu około 10 miesięcy zawita do 22 portów w 18 krajach, "to chyba najlepsze uświetnienie roku niepodległości i prezentacja Polski za granicą".

Estonia też obchodzi stulecie niepodległości. Obiecaliśmy sobie, że się jeszcze spotkamy na tym statku już w ramach konkretnych rozmów, a myślę, że także przy okazji Międzynarodowych Dni Morza za niecały miesiąc w Polsce będziemy gościć panią minister – mówił.