Miłośnik nazistów na listach Tuska » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Tygrysy odleciały z Krzesin

Po niespełna dwóch tygodniach podniebnych zmagań, zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie Sił Powietrznych i równocześnie jedno z najbardziej prestiżowych tego typu przedsięwzięć w Europie, NATO Tiger Meet. Wszystkie cele szkolenia zostały w pełni osiągnięte - informuje oficjalny portal 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

mat. 31. BLT / http://31blt.wp.mil.pl/pl/1_1251.html

W trwającym od 14 do 25 maja w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego przedsięwzięciu szkoleniowym 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego uczestniczyło łącznie ponad 80 maszyn należących do 22 eskadr z 13 krajów. Łącznie w czasie ponad 1500 godzin spędzonych w powietrzu piloci wykonali 1000 misji bojowych. Oprócz polskich "Jastrzębi" z 6. Eskadry Lotnictwa Taktycznego, na Tiger Meet pojawiły się F-16 z Holandii, Grecji i Belgii. Piloci z Włoch, Hiszpanii i Niemiec wzięli udział w szkoleniu na samolotach Eurofighter i Tornado. Eskadry z Węgier i Czech latały na NTM samolotami typu Gripen, zaś piloci francuscy, samolotami Rafale w wersji morskiej. Austriacy wykonywali zadania w powietrzu samolotami typu Saab 105. Zadania w czasie NTM realizowały także eskadry śmigłowcowe: włosi na śmigłowcach Agusta-Bell AB 212ICO, Francuzi na śmigłowcach SA 342M Gazelle, Brytyjczycy na śmigłowcach Augusta Westland Merlin HM.2 i Westland Puma HC2, a załoga czeska śmigłowcem Mi-24V. Status obserwatora szkolenia, w tym roku, miały dwie eskadry francuskie i turecka. Misje lotnicze zabezpieczał natowski samolot wczesnego wykrywania i naprowadzania (AWACS) E-3A Sentry - czytamy.

W ramach szkolenia uczestniczące w nim formacje wykonały łącznie 8 zintegrowanych operacji powietrznych (COMAO) oraz blisko 50 misji szkoleniowych. Dzień szkoleniowy podzielony był na dwie zasadnicze tury szkoleniowe. Do południa załogi wykonywały skomplikowane misje COMAO w składzie większości uczestniczących w szkoleniu maszyn. Na jego potrzeby każdorazowo zabezpieczano i koordynowano całą północą przestrzeń powietrzną Polski. Piloci zgodnie podkreślali bardzo dobre przygotowanie scenariuszy misji, planowanie oraz dogłębną analizę tego, co wykonywano w powietrzu. Ćwiczenie w międzynarodowym środowisku, współpraca ze sobą pilotów z wielu krajów, wykonujących misje na różnych typach statków powietrznych stanowiło doskonały trening współdziałania w sojuszniczym środowisku. Załogi akcentowały także duże możliwości szkoleniowe jakie daje udział w NTM, dzięki ogromnej przestrzeni na jakiej mogą operować oraz dużej ilości statków powietrznych biorących udział w misjach. W godzinach popołudniowych realizowano misje Shadow Wave o charakterze treningowym, gdzie nie realizowano współdziałania dużych ugrupowań lotniczych, lecz skupiano się na ćwiczeniach poszczególnych elementów misji - informuje oficjalny portal 31. BLT. 

Dużym wyzwaniem była koordynacja działań w przestrzeni powietrznej, zadanie  z którego bardzo dobrze wywiązały się służby ruchu lotniczego. Tutaj istotne było nie tylko zapewnienie odpowiedniej koordynacji ugrupowań lotniczych, ale także stała współpraca z cywilnymi służbami, tak by maksymalnie zoptymalizować przepustowość polskiej przestrzeni powietrznej. Wszyscy biorący udział w szkoleniu zauważali także wysiłek logistyczny towarzyszący jego zabezpieczeniu.

W szkoleniu brały udział także siły i środki z: 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (1.SLT), 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3.SLTr), 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej (3.BROP), 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego (8.pplot), 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego (4.pplot), 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (11.DKPanc), 2. Pułku Inżynieryjnego (2.pinż), JW GROM, 56. Bazy Lotniczej i innych jednostek odpowiedzialnych za logistykę, dowodzenie i łączność. Wykorzystano poligony w Drawsku, Ustce, Nadarzycach, Żaganiu i Biedrusku. Ogółem w szkoleniu wzięło będzie ponad 2 tysiące żołnierzy z Polski oraz państw sojuszniczych (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Czechy, Holandia, Belgia  Węgry, Francja oraz Wielka Brytania) i partnerskich (Austria, Szwajcaria) - informuje 31. Baza Lotnictwa Taktycznego. 

NATO Tiger Meet to nie tylko ćwiczenie lotniczych umiejętności. Organizatorzy  zadbali o dobrą atmosferę „tygrysiego” spotkania, stąd wiele przedsięwzięć jemu towarzyszących. Wzorem poprzednich spotkań już 16 maja zorganizowano Intarnational Day, podczas którego wszyscy uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z tradycyjną kuchnią poszczególnych nacji, co było doskonałą okazją do integracji i rozrywki. 19 i 20 maja samoloty i śmigłowce uczestniczące w NTM zaprezentowały się na organizowanych, na poznańskim lotnisku Ławica, Międzynarodowych Pokazach - Poznań Air Show, które zgromadziły tysiące widzów. W niedzielę 20 maja część uczestników szkolenia uczestniczyła w rozgrywanych na obiektach poznańskiej Malty zawodach sportowych nazwanych Tiger Games, które stały się doskonałą okazją do innej, już czysto sportowej, formy współzawodnictwa, ale także relaksu i odpoczynku. W trakcie szkolenia kultywowano tradycje stowarzyszenia Tiger Association. Wielu pilotów można było zobaczyć w specjalnych „tygrysich” kombinezonach lotniczych,  symbolika „tygrysia” zdobiła nie tylko mundury lotników i personelu technicznego, ale także samoloty i śmigłowce - podaje 31. BLT.

Wczoraj  tuż przed godziną osiemnastą flagi wszystkich państw uczestniczących w szkoleniu opuszczono, a dowódca 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego dokonał uroczystego zamknięcia szkolenia. Na zakończenie odbyła się Trophy Ceremony, w czasie której rozdano nagrody w poszczególnych konkurencjach (m.in. Tiger Games). Tytuł Best Squadron tegorocznej edycji NTM zdobyła 313 eskadra Królewskich Sił Powietrznych Holandii z bazy Volkel, latająca na F-16A/B MLU.

 



Źródło: 31. BLT

 

#NATO Tiger Meet #szkolenie lotnicze #Krzesiny #manewry #F-16

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
iggys
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo