Pododdziały dowodzenia i rozpoznania na poligonie

/ mat. DG RSZ

  

W dn. 18-21 maja w ramach Zgrupowania Wojsk Rakietowych i Artylerii w Ośrodku Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyły się zawody użyteczno–bojowe pododdziałów dowodzenia i rozpoznania, drużyn topograficznych oraz rachmistrzów Wojsk Rakietowych i Artylerii - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W „Międzynarodowych zawodach użyteczno-bojowych dla pododdziałów dowodzenia i rozpoznania Wojsk Rakietowych i Artylerii” wzięło udział 15 drużyn. Pododdziały rozpoczęły rywalizację od określania współrzędnych punktu w terenie bez użycia GPS oraz prowadzenia rozpoznania i określania współrzędnych celów, po czym drużyny, w ramach pętli taktycznej, m.in. określały odległości do celu bez użycia przyrządów dalmierczych, wykonywały ognisko typu „Dakota Fire Hole” oraz identyfikowały sylwetki sprzętu armii innych państw. Liczył się czas oraz poprawność wykonywanych zadań, które były skrupulatnie przeliczane przez sędziów na punktach kontrolnych - podaje DG RSZ.

Pierwsze miejsce wśród pododdziałów dowodzenia i rozpoznania zajęła sekcja wysuniętych obserwatorów z 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Drugie miejsce przypadło drużynie z 1. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 5. Pułku Artylerii, a na trzecim miejscu uplasowali się żołnierze sekcji wysuniętych obserwatorów 15. Brygady Zmechanizowanej. Dobrze wypadli w zawodach żołnierze litewscy, którzy zaprezentowali podobny poziom wyszkolenia. 

W ramach zawodów do głównych zadań drużyn należało, oprócz rozwiązania testu teoretyczno-praktycznego, m.in.: identyfikowanie sylwetek sprzętu wojsk własnych, określanie współrzędnych geograficznych czy określanie odległości do celu na podstawie wcięcia z krótkiej podstawy - czytamy.

Klasyfikacja końcowa wśród pododdziałów topograficznych przedstawia się następująco. Miejsce pierwsze – drużyna topograficzna z 2. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 11. Pułku Artylerii, miejsce drugie – drużyna topograficzna z 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Natomiast miejsce trzecie zajęła drużyna topograficzna z 1. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 5. Pułku Artylerii.

Ponadto przeprowadzono „Centralne zawody rachmistrzów Wojsk Rakietowych i Artylerii”. Do konkursu przystąpiło 19 żołnierzy.

Najlepszym rachmistrzem Wojsk Rakietowych i Artylerii został st. szer. Karol Sęktas z 11. Pułku Artylerii. Drugie miejsce zajęła szer. Katarzyna Durzyńska z 5. Pułku Artylerii, a na trzeciej pozycji uplasowała się szer. Dorota Brzózka z 11. Pułku Artylerii.

Zwycięscy zostali nagrodzeni przez Szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii, cz.p.o. płk. Zenona Wiśniewskiego, który wraz z Komendantem Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia ppłk. Dariuszem Adamczykiem wręczył puchary i dyplomy - podaje Dowództwo Generalne RSZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DG RSZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes NIK zakończył urlop

Marian Banaś / By Sejm RP Fota. Kancelaria sejmu/Łukasz Błasikiewicz - Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła akt nominacji nowemu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82402155

  

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w oświadczeniu poinformował, że 16 października zakończył urlop bezpłatny i w czwartek przystąpił do wykonywania obowiązków w NIK.

"Deklaruję, że będę przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na moją osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Stanowczo również oświadczam, że będę bronił niezależności i bezstronności Najwyższej Izby Kontroli jako naczelnego organu kontroli państwowej"

– napisał Banaś.

"Zmanipulowane i kłamliwe doniesienia medialne mające na celu zdyskredytowanie mojej osoby niewątpliwie stanowią formę zemsty tych środowisk, które w wyniku przeprowadzonej reformy służb skarbowych i celnych utraciły dotychczasowe wpływy na możliwość podejmowania najważniejszych decyzji w Rzeczypospolitej Polskiej" – przekazał.

Banaś oświadczył, że pozostając wierny złożonej przysiędze, dochowa wierności postanowieniom Konstytucji, a powierzone mu obowiązki będzie wypełniał bezstronnie i z najwyższą starannością. Wskazał też, że Centralne Biuro Antykorupcyjne w środowym komunikacie poinformowało, że zakończyła się kontrola jego oświadczeń majątkowych.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych.

Szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera „jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

W środę NIK zdementowała doniesienia o dymisji Banasia, przypominając, że przebywa on na urlopie bezpłatnym. Informację o rezygnacji Banasia podawali we wtorek posłowie PO-KO Sławomir Nitras i Borys Budka oraz niektóre media. Nitras w tej sprawie skierował pytanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ta oświadczyła, że żadne pismo o rezygnacji Banasia do niej nie wpłynęło.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w środę, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, który ma siedem dni na zgłoszenie uwag. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA. Jak dodał, Banaś "ma prawo do tych zastrzeżeń odnieść się, ma prawo złożyć wyjaśnienia, czy uwagi do tych zastrzeżeń, które muszą być później analizowane".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl