Tegoroczny IV Trójmiejski Marsz Równości odbywa się pod hasłem: „Razem jesteśmy silniejsze i silniejsi”. W poprzednich latach wydarzenie spotykało się ze sprzeciwem wielu środowisk, zwłaszcza prawicowych i narodowych. Gdańska radna PiS Anna Kołakowska zaapelowała do wojewody pomorskiego o zakazanie marszu. W przesłanym komunikacie stwierdza, że pod pismem w tej sprawie podpisało się 800 osób.

„To kolejny rok, w którym środowiska LGBT planują przejście ulicami miasta w celu rozpowszechniania dewiacyjnych zachowań seksualnych” – napisała Kołakowska do wojewody. „Nie zgadzamy się na takie sytuacje i domagamy się postawienia zdecydowanej tamy propagowaniu dewiacji seksualnych”

– czytamy.

Joanna Kubik z Urzędu Miasta Gdańska poinformowała dziś, że „wojewoda nie ma podstaw, żeby zakazać Marszu Równości”.

Prezydent Gdańska, który objął patronat nad marszem, zadeklarował, że podobnie jak w ubiegłym roku, w tym także weźmie w nim udział. Miasto w przypadku siedmiu zgłoszonych zgromadzeń, gdy pozwalała na to procedura, zakazało kontrmanifestacji, ponieważ ich organizatorzy jako cel podali „walkę z rozprzestrzeniającym się zjawiskiem wykorzystywania seksualnego dzieci przez pary homoseksualne. Apel do władz o zakaz propagandy homoseksualnej w miejscach publicznych”. Adamowicz poinformował na portalu społecznościowym, że w czterech z tych spraw odbyły się rozprawy: w dwóch sąd zdecydował, że miasto miało rację, w dwóch przyznał rację organizatorom zgromadzeń. Miasto złożyło apelacje od tych postanowień. Ostateczna liczba zgromadzeń w sobotę w Gdańsku może być znana w piątek.

W sobotę w Gdańsku w związku z planowanymi zgromadzeniami i wyścigiem kolarskim „Lang Team Race” należy się spodziewać poważnych utrudnień w poruszaniu się po mieście, także w kursowaniu autobusów i tramwajów, zwłaszcza w Śródmieściu i Wrzeszczu. Urząd Miasta poinformował, że na wniosek służb mundurowych trasy linii autobusowych i tramwajowych w tych dzielnicach mogą zostać zmienione lub w razie konieczności zawieszone. Informacje o zmianach będą na stronie internetowej www.ztm.gda.pl i na tablicach elektronicznych na przystankach.