Lampart perski z płockiego zoo urodził się jako jedynak - jego rodzice to Sulakhat, która trafiła do tego ogrodu w 2016 r. z National Park w Soczi (Rosja) oraz Orlando, który przyjechał tam z zoo w Nesles (Francja) w 2013 r.

- Maluch przebywa już na wybiegu zewnętrznym, jednak niełatwo go dostrzec, gdyż najczęściej chowa się za konarami. Pomimo, iż to pierwszy miot Sulakhat, matka opiekuje się nim wyjątkowo czule, spisuje się rewelacyjnie – podkreśliła Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo.

Przypomniała, że Sulakhat urodziła się w 2014 r., a jej ojcem jest pochodzący z natury samiec o imieniu Alous.

- Dla dalszej hodowli szczególnie cenne są geny samca, ponieważ pochodzi on z wolności – zaznaczyła Kowalkowska.

Jak przypomniała, hodowlę lampartów perskich w płockim zoo rozpoczęto w 1998 r., gdy sprowadzono tam parę tych zwierząt, która jednak nigdy nie doczekała się ona potomstwa.

Lampart perski (Panthera pardus saxicolor) jest największym podgatunkiem lampartów. Dorosły samiec może ważyć do 80 kg, a samica do 60 kg. Te drapieżne koty w warunkach naturalnych zamieszkują skaliste i zalesione wysokogórski tereny, a także leśne doliny i stepy Azji Centralnej, m.in. w Iranie, Afganistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Armenii. Żyją od 15 do 25 lat.

Lamparty perskie doskonale wspinają się po drzewach i pływają. Ich pokarmem są ptaki, mniejsze ssaki, owce, kozy, jeleniowate. Zazwyczaj polują w nocy z zasadzki. Każdy osobnik ma własny niepowtarzalny wzór cętkowania. Ciąża u tych zwierząt trwa ok. 3,5 miesiąca – zwykle rodzą się jedno lub nie więcej niż trzy młode, które karmione są przez samicę przez trzy miesiące, ale pozostają z nią w sumie do dwóch lat.

Są zagrożone wyginięciem z powodu m.in. kłusownictwa oraz utraty środowiska naturalnego i dogodnych warunków bytowania w wyniku ekspansji człowieka.

Lamparty perskie w Polsce są obecnie w trzech ogrodach zoologicznych - oprócz Płocka, także w Gdańsku i Chorzowie.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Zajmuje ok. 15 ha. Według danych ze stycznia tego roku mieszka tam ponad 6,9 tys. zwierząt reprezentujących przeszło 550 gatunków, w tym wiele rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Są też ogromne akwaria, gdzie można zobaczyć faunę i florę mórz i oceanów całego globu.

Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.