Spora kasa z województwa za zlecenie dla TVN? Może okazać się, że kwota będzie jeszcze wyższa!

/ fot. Piotr Galant/Gazeta Polska

  

Władze województwa wielkopolskiego chcą przeznaczyć 7 mln na obsługę koncertu wieńczącego obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zająć ma się tym TVN. - Niech się okaże, że po stronie TVN są zyski z reklam, pieniądze o sponsorów i prawa autorskie. To znaczy, że TVN ma kilka kolejnych milionów - mówi nam radny Dariusz Szymczak, który złożył interpelację dotyczącą koncertu.

Dziś informowaliśmy o interpelacji radnego sejmiku województwa wielkopolskiego z ramienia PiS, Dariusza Szymczaka, który zapytał Annę Jaworską, dyrektor Biura Organizacyjnego Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego o wysokie koszty realizacji koncertu i jego produkcji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bajońska suma dla TVN z kasy województwa? Padło zlecenie na obsługę koncertu

Skąd informacje o tak wysokiej kwocie? Jak mówi w rozmowie z naszym portalem Dariusz Szymczak, potwierdziła to w rozmowie z radnymi Prawa i Sprawiedliwosci dyrektor Anna Jaworska.

- W marcu na sesji Sejmiku marszałek poinformował nas o różnych przedsięwzięciach związanych z 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Poprosiliśmy o pisemną informację i w połowie kwietnia od pani Anny Jaworskiej dostaliśmy odpowiedź, gdzie był opisany także koncert 27 grudnia – na około pół strony, dość ogólnie, bez kwot. Nie ukrywam, że przymierzałem się wtedy do interpelacji. Myślałem wówczas, że będzie to koszt mniej więcej pół miliona złotych, miałem wrażenie, że to duża kwota. Postanowiliśmy pójść do dyrektor Jaworskiej. Sławomir Hinc [radny PiS – red.] był u dyrektor dwukrotnie z pytaniem „ile to będzie kosztowało”. Anna Jaworska potwierdziła, że będzie to kosztowało 7 mln złotych

– mówi radny Szymczak, przewodniczący klubu radnych PiS w wielkopolskim sejmiku wojewódzkim.

- Zadaję zatem pytanie, skąd taka kwota, czy był kosztorys – dodaje.

Radny w interpelacji pyta także o to, „czy były prowadzone rozmowy z Telewizją Publiczną lub inną stacją telewizyjną na temat realizacji tego koncertu?”

Jeśli nie było takich rozmów – to co zdecydowało (jakie argumenty, jaka merytoryczna czy finansowa racja), że zlecamy prywatnej telewizji realizację koncertu za 7 mln złotych (prawie 2 mln dol.D), który przy współpracy z Telewizją Publiczną lub inną stacją nie wiązałby się być może z tak dużymi kosztami po stronie województwa?

– czytamy w przesłanym do dyrektor Jaworskiej zapytaniu. Radny Szymczak pytał także o szczegóły postępowania, w którym wybrano TVN – czy odbyło się ono poza zamówieniami publicznymi?

Już w marcu 2018 r. na łamach poznańskiej „Wyborczej” pojawiła się wypowiedź Anny Parzyńskiej-Paschke, rzeczniczki marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, stanowiąca odpowiedź, dlaczego TVN, a nie telewizja publiczna.

- Ta druga jest dziś zbyt mocno uzależniona od rządzących, żeby mogła stworzyć rzetelną, apolityczną narrację, na której nam zależy

– mówiła „GW” Parzyńska-Paschke. Takie kryterium w postępowaniu przetargowym mogłoby być jednak dość kłopotliwe…

- Jak niektórzy twierdzą, docierały do mnie takie informacje, być może niepotrzebne było zamówienie publiczne, a można było zastosować zamówienie z wolnej ręki. W związku z tym pytam marszałka, czy prowadził analizy w tej sprawie

- podkreśla w rozmowie z portalem niezalezna.pl Dariusz Szymczak.

- Rozmawiałem z kilkoma osobami, częściowo osobami związanymi z branżą, i opisywałem projekt koncertu i pytałem, ile może to kosztować, dodając, że można pomylić się o milion. Nikt nie doszedł do 7 mln, maksymalnie mówiono 4-5 mln. Tak przewidywano koszt takiego kontraktu. Są dalsze pytania – o sponsorów, o przerywanie koncertu reklamami, o prawa do koncertu. Niech się okaże, że po stronie TVN są zyski z reklam, pieniądze o sponsorów i prawa autorskie, to znaczy, że ma TVN kolejnych kilka milionów

- zaznacza radny.

Jutro mija termin składania ofert w innym dużym - wycenianym na 2 mln zł - zamówieniu publicznym. Tym razem dotyczącym przygotowania koncepcji oraz przeprowadzenia kampanii promocyjnej z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- W ramach komisji rewizyjnej będziemy się temu przyglądać - deklaruje Dariusz Szymczak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bandyta z Rimini odwołał się od wyroku

Guerlin Butungu / facebook.com/d

  

Sprawa napaści na parę polskich turystów w Rimini trafiła do Sądu Najwyższego Włoch. Jak dowiaduje się PAP w źródłach sądowych, obrońca jednego ze sprawców ataku i gwałtu, Kongijczyka Guerlina Butungu, zaskarżył wydany wobec niego wyrok 16 lat więzienia.

Wyrok ten, wydany najpierw przez sąd pierwszej instancji w Rimini, utrzymał w październiku zeszłego roku sąd apelacyjny.

Odwołał się od niego do Sądu Najwyższego adwokat 21-letniego imigranta, Riziero Angeletti. Twierdzi on, że nie ma dowodów na to, że w sierpniu 2017 roku Butungu uczestniczył w zbiorowym gwałcie na młodej Polce na plaży i ciężkim pobiciu jej partnera oraz innych napaściach. Dlatego wniósł o uchylenie wyroku sądu apelacyjnego w Bolonii.

[polecam:https://niezalezna.pl/216487-jest-wyrok-dla-nieletnich-bandytow-z-rimini-w-wiezieniu-spedza-dlugie-lata]

Ponadto obrońca wśród powodów zaskarżenia wyroku wskazał to, że sądy nie uznały okoliczności łagodzących, to znaczy faktu, iż Butungu nie był wcześniej karany i ma za sobą "trudną przeszłość" w swoim kraju.

Według adwokata skazany, których do Włoch przypłynął z innymi migrantami pontonem, był jako nastolatek żołnierzem. Już wcześniej podkreślano jednak, że nie ma na to dowodów.

Sąd Najwyższy w Rzymie rozpatrzy odwołanie złożone przez obrońcę osadzonego w więzieniu Guerlina Butungu w najbliższych miesiącach.

Trzej pozostali członkowie gangu, nastoletni synowie imigrantów z Maroka i Nigerii zostali skazani przez sąd dla nieletnich na kary po 9 lat i 8 miesięcy. Wyrok ten utrzymał sąd apelacyjny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl