Kto stał po stronie handlarzy roszczeń? W zeznaniach świadka padło nazwisko znanej polityk PO

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Aktywista miejska, Aleksandra Jaworska-Surma, złożyła zeznania przed komisją weryfikacyjną. Pytana przez przewodniczącego komisji, Patryka Jakiego, czy miała wrażenie, że dzielnica Śródmieście i przedstawiciele miasta stoją po stronie handlarzy roszczeń, powiedziała: "tak, i nie tylko, bo też pani poseł (Julia Pitera) i prokuratura".

Świadek podkreśliła, że ówczesny burmistrz dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski zniechęcał aktywistów miejskich do działań ws. wstrzymania zabudowania terenów zielonych.

Mieliśmy wrażenie, że rozmawiamy z adwokatem dewelopera, a nie z kimś, kto usiłowałby równoważyć interesy mieszkańców i dewelopera – zaznaczyła.

Wskazała, że przedstawiciele mieszkańców spotykali się w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy w sprawie warunków zabudowy terenu parku przy ul. Szarej m.in. z ówczesnym burmistrzem dzielnicy Śródmieście, "z naczelnikiem wydziału architektury i budownictwa i osobą prowadzącą to postępowanie". Chcieli - zaznaczyła - wytłumaczyć urzędnikom dzielnicy swój punkt widzenia.

Według Jaworskiej-Surmy, ówczesny burmistrz twierdził, że teren "oczywiście zostanie zabudowany".

Dziwiła nas pewność tej inwestycji. Burmistrz mówił, że pan M. (Maciej M., który uzyskał teren przy Szarej, obecnie oskarżony ws. warszawskich reprywatyzacji) często przychodzi do urzędu, że pan M. jest bardzo rozzłoszczony naszą postawą i że on nie odpuści, więc lepiej żebyśmy się poddali, doszli do kompromisu, czyli pozwolili mu zbudować – dodała.

Wcześnie mówiła o tym, że Maciej M. chciał na terenie przy ul. Szarej zbudować apartamentowce.

Świadek podkreśliła, że miała wrażenie, iż "urzędnicy dzielnicy byli bardzo przekonani, że pan M. ma rację, że wszystko wygra i ma wszystko pewne".

Dziwiło mnie, że burmistrz Bartelski jest tak bardzo pewny że pan M. wszystko wygra w każdym sądzie. Bartelski mówił, że pan M. dużo zainwestował w ten teren i nie odpuści – dodała.

Jaworska-Surma pytana przez przewodniczącego komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego, czy miała wrażenie, że dzielnica Śródmieście i przedstawiciele miasta stoją po stronie handlarzy roszczeń, powiedziała: "tak, i nie tylko, bo też pani poseł (Julia Pitera) i prokuratura".

Wskazała, że podczas spotkań urzędnicy przekonywali mieszkańców, że Maciej M. kupił teren przy ul. Szarej wraz z prawem zabudowy. Jaworska-Surma nie zgodziła się z tym, twierdząc, że M. nie posiadał prawa do zabudowy, ale mógł się o nie ubiegać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Francja nie zamknie granicy z Włochami

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że jego kraj nie zamknie granic z Włochami, gdzie szerzy się koronawirus. Macron przybył do Neapolu na włosko-francuski szczyt z udziałem premiera Włoch Giuseppe Contego.

Macron przecząco odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy zamierza zamknąć granicę francusko-włoską w związku z kryzysem epidemiologicznym, czego domaga się liderka prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Słowa Le Pen o tym, że sytuacja we Włoszech "wyrwała się spod kontroli", ostro skrytykował szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio.  Zarzucił Le Pen, że "szkodzi Włochom", choć - jak przypomniał - jej formacja jest blisko związana z jednym z włoskich ugrupowań, czyli Ligą Matteo Salviniego.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts