Słowacy zbroją się w haubice

/ / / MAJ. Joel Anderson

  

Mobilne haubice Zuzana 2 to najlepszy wybór dla naszych sił zbrojnych - powiedział w środę w Bratysławie minister obrony Peter Gajdosz. Słowacki rząd zdecydował o zakupie 25 sztuk tych samobieżnych dział artyleryjskich bez przetargu.

Słowacja została zobowiązana przez NATO do stworzenia ciężkiej brygady zmechanizowanej, która wymaga ciężkiej broni artyleryjskiej – uzasadniał decyzję rządu minister Gajdosz. Haubica Zuzana 2 zapewni tej brygadzie niezbędną siłą ognia – mówił dziennikarzom. Uzbrojenie to dostarczy słowackiej armii państwowa spółka Konsztrukta–Defence. 

Wybór krajowego sprzętu minister uzasadniał potrzebą wsparcia rodzimego przemysłu zbrojeniowego, co - jak mówił dziennikarzom - jest priorytetem jego Słowackiej Partii Narodowej. 

„Nasz system artyleryjski ma zalety i jestem dumny z tego, że nasze firmy potrafią produkować na światowym poziomie. Wierzę, że gdy wejdzie na stan słowackich sił zbrojnych, zostanie spełniony warunek, dzięki któremu również inne kraje NATO będą go kupować” - mówił na konferencji prasowej. 

Gajdosz odrzucił sugestie, że zamówienie jest zbyt drogie. Minister zgodził się, że na rynku była tańsza haubica produkcji francuskiej, ale - zdaniem ministra - parametry Zuzany są w wielu wypadkach lepsze. Z całej sumy 175 mln euro, jaką rząd przeznacza na wymianę haubic, same działa kosztują 152 mln. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na wyszkolenie obsługi, symulatory strzelania, części zamienne i amunicję.

Sprzęt ma trafić do armii w ciągu czterech lat. Pierwsze osiem sztuk otrzyma jednostka w Michalovcach - podał resort obrony. Nowe Zuzany 2 mają uzupełnić 16 starszych dział Zuzana 2000, które pozostaną na wyposażeniu armii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

W weekend w Poznaniu targi dla ludzi z pasją

/ https://hobby.mtp.pl/

  

Po raz 15. w weekend w Poznaniu odbędą się Targi Hobby - wydarzenie dla hobbystów i pasjonatów. Ekspozycję wypełnią makiety kolejowe, sterowane radiem modele samochodów, ale także stoiska z komiksami czy planszówkami.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizator przedsięwzięcia poinformował, że ideą listopadowej imprezy jest nie tylko prezentacja różnych pasji w atrakcyjny sposób, ale również zachęcenie do aktywności i spędzania czasu wolnego "w trybie offline" – bez urządzeń mobilnych jak smartfon, konsola czy komputer.

Targi Hobby rokrocznie przyciągają do Poznania tysiące hobbystów i entuzjastów wielu dziedzin, to też jedna z imprez targowych na której pojawia się szczególnie dużo rodzin z dziećmi.

Program odbywającej się w sobotę i niedzielę imprezy obfitować będzie w liczne pokazy, warsztaty, wystawy, zawody i turnieje. Ekspozycja zostanie podzielona na strefy tematyczne. W każdej z nich odbędą się pokazy, warsztaty, wystawy, atrakcje, zawody i turnieje.

W strefie gier odbywać się będzie m.in. Festiwal Gier Planszowych GRAnat, rozstrzygnięte zostaną Wielkopolskie Mistrzostwa Młodzików i Juniorów w Szachach Szybkich. Zaplanowano też liczne premiery nowych tytułów gier planszowych.

W strefie wyścigowej odbędą się eliminacje krajowych mistrzostw samochodów zdalnie sterowanych on-road w skali 1:10. Zawodowe tory wraz z pojazdami zostaną udostępnione szerokiej publiczności. W strefie modelarstwa podziwiać będzie można wystawy Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych oraz wystawy modeli pojazdów w skali 1:43, 1:87, 1:71, 1:43 i 1:18.

Ofertę uzupełni m.in. wystawa konstrukcji z klocków, pokazy i warsztaty szycia, strefa warsztatów artystycznych oraz pokazy sportowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl