Rusza Podlasie SlowFest

/ mat.pras.

  

Ok. 120 wydarzeń - pokazów filmowych, koncertów, warsztatów, spotkań z artystami, wycieczek z podglądaniem przyrody, słuchowisk - złożą się na Podlasie SlowFest, który 30 czerwca ruszy w Supraślu k. Białegostoku. Impreza potrwa do 12 sierpnia.

Będzie to druga odsłona tej imprezy; pierwsza trwała przez całe ubiegłoroczne lato. Zdaniem pomysłodawcy festiwalu Romana Gutka, 15 tys. widzów ubiegłej edycji Podlasie SlowFest - jak mówił - "podpowiedziało, że warto taki wysiłek warto podjąć jeszcze raz".

Festiwal odbędzie się w Supraślu - miasteczku położonym na terenie Puszczy Knyszyńskiej. "To jest bardzo świadoma decyzja, że ten festiwal odbywa się w małej miejscowości, że się odbywa z dala od dużych centrów. Żeby mieć czas dla obcowania ze sztuką, czas na refleksje, którego brakuje przy wielkich wydarzeniach, żeby być też ze sobą i myślę, że Supraśl, generalnie Podlasie, są takim miejscem, gdzie te rzeczy mogą się łączyć" - powiedział Gutek w środę na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.

Dodał, że właśnie "w tych okolicznościach przyrody chcemy obcować z kulturą, ze sztuką, z wydarzeniami, które wpisują się w tę ideę". Jak mówił, w programie są wydarzenia, które nie należą do głównego nurtu w kulturze, ale - jak podkreślił - "to jest bardzo świadomy wybór".

Festiwal podzielony jest na bloki tematyczne: wycieczki, kultura, muzyka, warsztaty, teatr, słuchowisko, kulinaria, literatura, film oraz film dla dzieci. W organizację festiwalu zaangażowane są też lokalne instytucje czy artyści. Gutek mówił, że część wydarzeń to gotowe projekty, które prezentowane są w Supraślu, ale część tworzona jest na miejscu, z lokalnymi partnerami. 

ZOBACZ TEŻ: Tak wygląda wiosna na Podlasiu. Te ZDJĘCIA robią wrażenie!

W ramach działań teatralnych zaprezentowany zostanie m.in. najnowszy spektakl Teatru Wierszalin "Wykład" na podstawie "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza.  Wśród propozycji muzycznych znalazło się dziewięć koncertów. To m.in. występ wybitnego holenderskiego wiolonczelisty Ernsta Reijsegera, zespołu Radical Polish Ansambl czy Jacka Kleyffa. 

Uczestnicy festiwalu będą mogli też posłuchać o szeptuchach, czyli szamankach i uzdrowicielach funkcjonujących na pograniczu natury, religii i magii, podejrzeć życie lokalnych ptaków i nietoperzy, wziąć udział w warsztatach pisania ikon czy wybrać się z dziećmi na wyprawę kajakową.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Pełen program imprezy znajduje się na stronie www.podlasieslowfest.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier będzie z mieszkańcami Małopolski

/ twitter.com/MorawieckiM

  

- Zapewniam, że będziemy z mieszkańcami w tych miejscach Małopolski, w których rzeki grożą wylaniem i podtopieniem domów - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce; uczestniczyli w nim m.in. wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

[polecam:https://niezalezna.pl/272680-posiedzenie-sztabu-kryzysowego-chcemy-pomoc-wszystkim-ludziom-na-miejscu-podkresla-premier]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl