Zdaniem kard. Dolana słowa przypisywane Ojcu Świętemu, że Bóg kocha także osoby homoseksualne są całkowicie zgodne z tradycyjnym nauczaniem Kościoła, tak jak je przedstawia Katechizm Kościoła Katolickiego. Jednocześnie przypomniał, że wszelkie relacje seksualne poza małżeństwem kobiety i mężczyzny są sprzeczne z zamiarem Boga.

Stwierdzenie to nie oznacza, aby ktokolwiek, w tym osoby o skłonnościach homoseksualnych były traktowane z mniejszym szacunkiem. Arcybiskup Nowego Jorku odniósł się do wypowiedzi jednej z ofiar ks. Fernando Karadimy - Juana Carlosa Cruza, który w piątek 19 maja powiedział hiszpańskiej gazecie „El Pais”, iż papież Franciszek powiedział jemu, że jego orientacja gejowska nie ma znaczenia.

„Bóg takim ciebie stworzył i kocha ciebie takim, jakim jesteś, a dla mnie nie ma to znaczenia”

– tak miał zdaniem Cruza powiedzieć Ojciec Święty. Pytany o aspekt najbardziej kontrowersyjny tych słów – czy Bóg chce, aby ktoś doświadczał pociągu do osób tej samej płci, kard. Dolan był ostrożny, powołując się na debatę toczącą się wśród specjalistów.

Jego zdaniem trudno sądzić, aby papież chciał się wypowiadać na ten temat. Arcybiskup Nowego Jorku zauważył, że chociaż nie ma powodów, by wątpić w relację Cruza, to trzeba pamiętać, że słowa przypisywane papieżowi były uwagami z trzeciej ręki, a więc konieczne są wyjaśnienia.

- Trzeba zatem dowiedzieć się dokładnie, co powiedział Ojciec Święty

– podkreślił kard. Timothy Dola