Obywatele RP wpadli w histerię. Bo potraktowani zostali zgodnie z... ich statutem!

/ fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Dziś Obywatele RP podnieśli lament w związku z wyznaczeniem terminu rozprawy (z wniosku MSWiA) o zawieszenie zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i ustalenie zarządcy komisarycznego. Piszą o "zwalczaniu opozycji" i "dyktaturze". Tymczasem - MSWiA ma do tego pełne prawo jako instytucja sprawująca formalny nadzór nad fundacją. Zresztą już w lipcu ubiegłego roku pisała o tym, na łamach "Gazety Polskiej", Dorota Kania.

Obywatele RP skarżą się na MSWiA, które ich zdaniem "przekroczyło kolejną granicę". Padają hasła o "walce z opozycją" i "dyktaturze". A powód tej histerycznej reakcji - wyznaczenie terminu rozprawy przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. 

Chodzi o zawieszenie zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i wyznaczenie zarządcy tymczasowego.

Sęk w tym, że MSWiA do takich działań jest w pełni uprawnione, gdyż jest formalnym nadzorcą Fundacji. Pisała o tym już w lipcu 2017 r. Dorota Kania w tekście "Obywatele Rozbijania Polski" w tygodniku "Gazeta Polska".

"Jak czytamy w statucie Fundacji Wolni Obywatele RP, dochody Fundacji pochodzą w szczególności z darowizn, subwencji, zapisów i spadków, środków pochodzących ze zbiórek publicznych, wpływów z odpłatnej działalności statutowej Fundacji, dochodów z majątku Fundacji. (...) W statucie zapisano również, że nadzór nad fundacją sprawuje minister spraw wewnętrznych"

- mogliśmy przeczytać w artykule Doroty Kani.

CZYTAJ TEŻ: Kim naprawdę są główne twarze ruchu Obywatele RP. W tle służby specjalne

Już pod koniec lipca 2017 r. MSWiA zwróciło się do zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP, na czele którego znajduje się Paweł Kasprzak, o "zaprzestanie naruszania prawa oraz swojego statutu". W przypadku niezastosowania się Fundacji do zaleceń MSWiA, sprawa miała zostać skierowana do sądu, który zdecydowałby o ewentualnym zawieszeniu obecnego zarządu.

Wtedy MSWiA również przypomniało, że "zgodnie ze statutem zarejestrowanej 25 maja 2017 r. Fundacji Wolni Obywatele RP to właśnie resort spraw wewnętrznych i administracji jest organem nadzoru nad fundacją". Zwrócono jednocześnie uwagę, że z art. 12 ust. 1 ustawy o fundacjach wynika, iż „o zgodności działania Fundacji z przepisami prawa i statutem oraz z celem, w jakim została ustanowiona, orzeka sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek właściwego ministra”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Fundacja Obywateli RP dostała ostrzeżenie. Mają dwa tygodnie, później będą kłopoty
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy będą mieli droższy prąd

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W Niemczech w 2020 roku znowu wzrosną rachunki za prąd. Gospodarstwa domowe zapłacą od około 20 euro do ponad 50 euro więcej w skali roku. Ceny prądu w Niemczech dla klientów indywidualnych i tak należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Powodem kolejnej podwyżki jest planowane zwiększenie opłaty na wsparcie odnawialnych źródeł energii (tzw. EEG-Umlage). Jest ona uiszczana przez odbiorców w rachunkach za prąd i stanowi ok. 25 proc. całej ceny. O planowanym wzroście poinformowali we wtorek operatorzy największych sieci przesyłowych energii.

Obecnie wysokość EEG-Umlage za kilowatogodzinę wynosi 6,41 eurocenta. W 2020 roku będzie to o 5,5 proc. więcej - 6,76 eurocenta. Nie jest to jednak jedyny składnik podwyżki. Średnio o 9 proc. wzrosnąć ma też opłata sieciowa, która składa się na kolejną jedną czwartą końcowego rachunku.

Decyzja, czy przerzucić wyższe opłaty na odbiorców indywidualnych, należy co prawda do dostawców prądu, ale eksperci są zgodni, że do tego dojdzie.

Jak wyliczył tygodnik "Der Spiegel", jednoosobowe gospodarstwo domowe zapłaci w 2020 roku średnio o około 21 euro więcej w skali rocznej, gospodarstwo trzyosobowe - około 37 euro, a czteroosobowe - 53 euro.

Roczne rachunki za prąd czteroosobowego gospodarstwa domowego wynoszą w RFN około 1200 euro. Ceny energii elektrycznej w Niemczech i Danii należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Tabloid "Bild" w środę z oburzeniem skomentował zapowiedziane podwyżki.

"Wielka koalicja reklamowała swój pakiet klimatyczny, mówiąc o sprawiedliwości społecznej. Tymczasem wychodzi na to, że zapowiadane ulgi będą nic nie warte. Coś podobnego można życzliwie nazwać naginaniem liczb. Albo po prostu kłamstwem. Takie eksperymenty księgowe nie przekonają obywateli do ochrony klimatu. Nie może tak być, że na końcu to zawsze obywatel budzi się z ręką w nocniku"

- przekonuje najpoczytniejszy dziennik w RFN.

W ubiegłym tygodniu rząd Niemiec przyjął tzw. pakiet klimatyczny, czyli szereg projektów ustaw dotyczących ochrony klimatu. Wprowadza on m.in. wiążący prawnie cel ograniczenia emisji CO2 oraz zobowiązuje wszystkie ministerstwa, by do tego celu dążyły.

Zgodnie z przyjętymi projektami ustaw do 2030 roku Niemcy mają emitować o 55 proc. mniej gazów cieplarnianych niż w roku 1990. Do 2050 roku RFN ma stać się "neutralna klimatycznie", czyli osiągnąć zerowe emisje netto.

Oprócz promowania podróży transportem publicznym przewiduje się podniesienie cen biletów samolotowych oraz kosztów emisji CO2. Wszystkie zyski z nowego systemu wyceny emisji CO2 zgodnie z zapowiedziami mają być przeznaczone na ochronę klimatu lub wracać do obywateli w postaci ulg podatkowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl