Stocznia Gdańska – 100. Pomnikiem Historii na 100-lecie odzyskania niepodległości

Słynna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej / Brosen/wikipedia

  

„Stocznia Gdańska spełnia wszystkie wymogi, aby nadać jej status Pomnika Historii. Taki wniosek zostanie złożony w najbliższych dniach i będzie to kolejny krok w ochronie dziedzictwa Stoczni Gdańskiej” – powiedziała wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin podczas konferencji „Dziedzictwo Stoczni Gdańskiej – dla wszystkich i na zawsze”, zorganizowanej w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Zaprezentowano m.in. perspektywę ochrony, zagospodarowania i rewitalizacji obszaru Stoczni Gdańskiej z poszanowaniem wyjątkowych wartości historycznych i społecznych tego miejsca.

Stocznia Gdańska to historyczne miejsce przemian ważne nie tylko dla Gdańska, Polski, ale dla całej Europy i świata. Dziedzictwo Stoczni dla wszystkich i na zawsze to plan objęcia ochroną tego terenu z uwzględnieniem potrzeb wszystkich zainteresowanych. Ma to być miejsce wyjątkowe, upamiętniające historię, otwarte na ludzi.

powiedziała prof. Magdalena Gawin.

Konferencja była początkiem rozmów ze wszystkim stronami zainteresowanymi Stocznią Gdańską. Mają one pomóc wypracować wspólną, spójną wizję ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz rozwoju tego historycznego miejsca. Podczas spotkania omówione zostały korzyści dla właścicieli terenów stoczni, inwestorów, miasta i mieszkańców Gdańska wynikające z planowanego wpisania Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wzięli w niej udział zaproszeni eksperci z dziedziny architektury, konserwacji zabytków, historii sztuki i przedstawiciele wielu zainteresowanych stron: stoczniowcy, inwestorzy, miłośnicy zabytków, deweloperzy, mieszkańcy Gdańska.

Jednym z organizatorów konferencji był Instytut Solidarności i Męstwa. Ekipa filmowa ISiM, w celu  archiwizacji dziedzictwa niematerialnego Stoczni Gdańskiej, nagrywała wspomnienia stoczniowców z okresu strajków, inicjując tym samym gromadzenie relacji działaczy „Solidarności” w ramach projektu „Świadkowie Epoki”. Rozpoczęły się również rozmowy o współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, dysponującym dużym archiwum.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

82. urodziny Jana Pietrzaka. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Jan Pietrzak / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

26 kwietnia 1937 roku urodził się Jan Pietrzak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystów. W tym dniu portal Niezalezna.pl, także w imieniu całej Strefy Wolnego Słowa, składa jubilatowi najserdeczniejsze życzenia i życzymy dalszych sukcesów.

Jan Pietrzak to nie tylko doskonale znany artysta, z wybitnym poczuciem dowcipu, ale również osoba jasno określająca swoje poglądy i walcząca o wartości ważne dla każdego patrioty.

Z okazji 82. urodzin portal Niezalezna.pl, wraz ze wszystkimi mediami należącymi do Strefy Wolnego Słowa, życzy Janowi Pietrzakowi, by jak najdłużej utrzymywał kondycję, którą ma, przez wiele następnych lat. I nadal z humorem prowadził Polaków do mądrości.

Warto podkreślić, że artysta wielokrotnie występował także na wydarzeniach organizowanych przez Gazetę Polską i Kluby Gazety Polskiej.

A pieśń "Żeby Polska była Polską" na stałe wpisała się do historii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl