Stocznia Gdańska – 100. Pomnikiem Historii na 100-lecie odzyskania niepodległości

Słynna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej / Brosen/wikipedia

  

„Stocznia Gdańska spełnia wszystkie wymogi, aby nadać jej status Pomnika Historii. Taki wniosek zostanie złożony w najbliższych dniach i będzie to kolejny krok w ochronie dziedzictwa Stoczni Gdańskiej” – powiedziała wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin podczas konferencji „Dziedzictwo Stoczni Gdańskiej – dla wszystkich i na zawsze”, zorganizowanej w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Zaprezentowano m.in. perspektywę ochrony, zagospodarowania i rewitalizacji obszaru Stoczni Gdańskiej z poszanowaniem wyjątkowych wartości historycznych i społecznych tego miejsca.

Stocznia Gdańska to historyczne miejsce przemian ważne nie tylko dla Gdańska, Polski, ale dla całej Europy i świata. Dziedzictwo Stoczni dla wszystkich i na zawsze to plan objęcia ochroną tego terenu z uwzględnieniem potrzeb wszystkich zainteresowanych. Ma to być miejsce wyjątkowe, upamiętniające historię, otwarte na ludzi.

powiedziała prof. Magdalena Gawin.

Konferencja była początkiem rozmów ze wszystkim stronami zainteresowanymi Stocznią Gdańską. Mają one pomóc wypracować wspólną, spójną wizję ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz rozwoju tego historycznego miejsca. Podczas spotkania omówione zostały korzyści dla właścicieli terenów stoczni, inwestorów, miasta i mieszkańców Gdańska wynikające z planowanego wpisania Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wzięli w niej udział zaproszeni eksperci z dziedziny architektury, konserwacji zabytków, historii sztuki i przedstawiciele wielu zainteresowanych stron: stoczniowcy, inwestorzy, miłośnicy zabytków, deweloperzy, mieszkańcy Gdańska.

Jednym z organizatorów konferencji był Instytut Solidarności i Męstwa. Ekipa filmowa ISiM, w celu  archiwizacji dziedzictwa niematerialnego Stoczni Gdańskiej, nagrywała wspomnienia stoczniowców z okresu strajków, inicjując tym samym gromadzenie relacji działaczy „Solidarności” w ramach projektu „Świadkowie Epoki”. Rozpoczęły się również rozmowy o współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, dysponującym dużym archiwum.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Horała krótko podsumował rządy PO-PSL. "Dominowała ideologia, że pierwszy milion trzeba ukraść"

Marcin Horała (w środku) / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Komisja śledcza badająca nieprawidłowości związane z podatkiem VAT za czasów rządów PO-PSL miała wiele pracy. Czas na pierwsze podsumowania, o które dziś pokusił się przewodniczący komisji Marcin Horała. W "Gościu Wiadomości" wyjaśnił, jaka ideologia dominowała w latach 2007-2015. Padły mocne stwierdzenia.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Miała zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku.  Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Prace komisji dobiegają już końca. W związku z tym można pokusić się o pierwsze podsumowania.

„Za rządów PO-PSL luka VAT wzrosła kilkukrotnie. W przeliczeniu na złotówki doszło do 50-60 mld złotych rocznie, z 7,8% do 25-27%. Prawie czterokrotny wzrost”

– mówił w „Gościu Wiadomości” w TVP Info przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała z PiS.

Horała nie miał wątpliwości, jak wyglądały rządy w Polsce w latach 2007-2015.

„Dominowała ideologia, że pierwszy milion trzeba ukraść, a rządy PO zapomniały, że ktoś, kto ukradnie pierwszy milion i ujdzie mu to płazem, to będzie kradł i drugi, i piąty, i dziesiąty. Donald Tusk do tej pory nie widzi problemu”

– skwitował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl