W historii zawsze w jednym szeregu z dorosłymi stali młodzież i harcerze, pełni woli walki, gotowi na najwyższe poświęcenie. Rozsiani byli po oddziałach Armii Krajowej na terenie całej Polski. W Powstaniu Warszawskim najwięcej ich było w szeregach harcerskich batalionów AK „Zośka”, „Parasol” i „Wigry”. W walce z bronią w ręku brali jednak udział najstarsi. Bohaterem tegorocznego wydarzenia będzie, dwunastoletni łącznik Batalionu AK „Parasol” - kapral Witold Modelski pseudonim „Warszawiak”, który podczas walk o Redutę Banku Polskiego silnie ostrzeliwanego przez Niemców zasłużył się szczególnie. Nikt tak jak on nie potrafił kluczyć w zakamarkach gruzowisk, aby dostarczać meldunki i rozkazy. W najbardziej dramatycznych chwilach obrony Powstańczej Reduty wtedy, gdy Niemcy wdarli się już do ruin gmachu wszystko zależało od natychmiastowego działania. Obrońcom trzeba było dostarczyć materiały wybuchowe i przeprowadzić saperów. „Warszawiak” zgłosił się na ochotnika. I sprowadził z ul. Freta oddział saperów. Reduta została utrzymana. Za ten czyn 23 sierpnia 1944 r. awansowany został do stopnia kaprala czasu wojny, a 28 sierpnia rozkazem 526/BP odznaczony Krzyżem Walecznych.

Miejsce: Siedziba WPH, STUDIO BANK i dziedziniec kamienicy przy ul. Daniłowiczowskiej 18B, róg ul. Bielańskiej w Warszawie. Wszystko rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa do 1.00 w nocy.

W programie:
* Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” przygotowana przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej
* Inscenizacje z udziałem Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”
* Dioramy z epoki: barykady, szpital, punkt łączności, rusznikarnia, kuchnia polowa
* Wystawa pamiątek z Powstania Warszawskiego, w tym unikalne umundurowanie i wyposażenie Powstańców, dokumenty, fotografie
* Gra historyczna dla najmłodszych
* Indywidualne oprowadzanie po wystawie
* Studio Bank Live - spotkania z ekspertami, historykami i pasjonatami Powstania Warszawskiego

* Transmisje on-line: www.facebook.com/StudioBank

Polub wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/189720641845104/

Organizatorzy: Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe (www.wph.com.pl), Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Warszawie i Studio Bankora oraz Studium Historii Medycyny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.