Wyjątkowa odsłona Nocy Muzeów w warszawskim budynku Banku Polskiego – Powstańczej Reducie

  

Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe wraz Grupą Historyczną „Zgrupowanie Radosław” zapraszają na wyjątkową odsłonę Nocy Muzeów. Przy ul. Daniłowiczowskiej 18B, w murach zabytkowego budynku Banku Polskiego, w których rozgrywały się dramatyczne sceny obrony Powstańczej Reduty, będzie można przenieść się do czasów wydarzeń sierpnia 1944 roku. Wystawa z elementami rekonstrukcji historycznych przywoła wspomnienia tamtych dni. Kanwę tegorocznej odsłony Nocy Muzeów stanowić będą zdjęcia i opowieści o losach młodzieży walczącej o niepodległość w latach okupacji niemieckiej.

W historii zawsze w jednym szeregu z dorosłymi stali młodzież i harcerze, pełni woli walki, gotowi na najwyższe poświęcenie. Rozsiani byli po oddziałach Armii Krajowej na terenie całej Polski. W Powstaniu Warszawskim najwięcej ich było w szeregach harcerskich batalionów AK „Zośka”, „Parasol” i „Wigry”. W walce z bronią w ręku brali jednak udział najstarsi. Bohaterem tegorocznego wydarzenia będzie, dwunastoletni łącznik Batalionu AK „Parasol” - kapral Witold Modelski pseudonim „Warszawiak”, który podczas walk o Redutę Banku Polskiego silnie ostrzeliwanego przez Niemców zasłużył się szczególnie. Nikt tak jak on nie potrafił kluczyć w zakamarkach gruzowisk, aby dostarczać meldunki i rozkazy. W najbardziej dramatycznych chwilach obrony Powstańczej Reduty wtedy, gdy Niemcy wdarli się już do ruin gmachu wszystko zależało od natychmiastowego działania. Obrońcom trzeba było dostarczyć materiały wybuchowe i przeprowadzić saperów. „Warszawiak” zgłosił się na ochotnika. I sprowadził z ul. Freta oddział saperów. Reduta została utrzymana. Za ten czyn 23 sierpnia 1944 r. awansowany został do stopnia kaprala czasu wojny, a 28 sierpnia rozkazem 526/BP odznaczony Krzyżem Walecznych.

Miejsce: Siedziba WPH, STUDIO BANK i dziedziniec kamienicy przy ul. Daniłowiczowskiej 18B, róg ul. Bielańskiej w Warszawie. Wszystko rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa do 1.00 w nocy.

W programie:
* Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” przygotowana przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej
* Inscenizacje z udziałem Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”
* Dioramy z epoki: barykady, szpital, punkt łączności, rusznikarnia, kuchnia polowa
* Wystawa pamiątek z Powstania Warszawskiego, w tym unikalne umundurowanie i wyposażenie Powstańców, dokumenty, fotografie
* Gra historyczna dla najmłodszych
* Indywidualne oprowadzanie po wystawie
* Studio Bank Live - spotkania z ekspertami, historykami i pasjonatami Powstania Warszawskiego

* Transmisje on-line: www.facebook.com/StudioBank

Polub wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/189720641845104/

Organizatorzy: Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe (www.wph.com.pl), Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Warszawie i Studio Bankora oraz Studium Historii Medycyny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wph.com.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyłowiono niewybuchy i kontener śmieci

Zdjęcie ilustracyjne / By Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lamiot (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw au

  

Podczas sprzątania Kanału Łuczańskiego w Giżycku nurkowie znaleźli dwa niewybuchy. Zabezpiecza je policja - poinformował prezes giżyckiego Klubu Płetwonurków "Płetwal" Sebastian Łepkowski. Z kanału wyłowiono kontener śmieci, w tym wojskowy stary hełm, wagę szalkową i kilka kotwic.

Szef klubu "Płetwal" powiedział, że niewybuchy znajdują się blisko brzegu i zabezpiecza je policja.

"Ponieważ są one blisko brzegu, nie blokują żeglugi po kanale" - dodał.

W akcji sprzątania Kanału Łuczańskiego uczestniczyło 28 nurków z "Płetwala", MOPR, Ośrodka Szkolno-Treningowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, klubu "Podwodny jeleń" w Łomży oraz indywidualni nurkowie z Gołdapi. Przez ponad dwie godziny ekipa wyłowiła z dna kanału duży kontener śmieci, wśród których były m.in.: wojskowy stary hełm, waga szalkowa, kilka kotwic oraz miecz od jachtu.

Akcja sprzątania kanału odbywa się od wielu lat zawsze po zakończeniu sezonu żeglarskiego. Współorganizuje ją giżycki urząd miasta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl