Bunt w wenezuelskim więzieniu. Są zabici

W trakcie buntu, który wybuchł wczoraj w więzieniu Fenix w Iribarren na północy Wenezueli, poniosło śmierć 11 osób, a 28 zostało rannych - poinformowała dziś organizacja pozarządowa działająca w obronie więźniów. Bunt spowodowało wprowadzenie zaostrzonych rygorów więziennych.

Fifaliana

Organizacja pozarządowa Okno Wolności w liście ogłoszonym w internecie przypomina, że zaledwie półtora miesiąca wcześniej, 28 marca, 68 osób zginęło w swych celach podczas pożaru w więzieniu w mieście Valencia na północy kraju.

Wobec przeludnienia wenezuelskich więzień wiele osób aresztowanych za pospolite przestępstwa, a także z przyczyn politycznych - za przeciwstawianie się rządom Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli prezydenta Nicolasa Maduro - przetrzymywanych jest w pomieszczeniach komisariatów policji.

Na początku kwietnia pięciu policjantów, wśród nich wysoki rangą oficer, zostało oskarżonych o celowe podpalenie budynku komisariatu, w którym więźniowie protestowali przeciwko warunkom, w jakich byli zmuszeni przebywać.

W stolicy Wenezueli, Caracas, trwa od paru dni protest więźniów politycznych w celach w budynku służby wywiadu SEBIN.

Jedną z przyczyn buntów w wenezuelskich więzieniach i aresztach jest ich ogromne przeludnienie: liczba osadzonych jest obecnie czterokrotnie wyższa niż ta, na którą pozwalają i tak wygórowane więzienne normy.

Od 2011 roku - według danych organizacji opozycyjnych - w wenezuelskich więzieniach straciło życie co najmniej 388 osób.

W niedzielę w Wenezueli odbędą się wybory prezydenta.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Wenezuela #więzienie #bunt. ofiary #zabici #ranni

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo