"Hetman Chrystusa". Ukazała się pierwsza część biografii św. Jana Pawła II

"Hetman Chrystusa" - to tytuł biografii Jana Pawła II, która została wydana z okazji 98. urodzin i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Zależało mi na tym, by ukazać Jana Pawła II jako mocarza, a zarazem jako człowieka z krwi i kości – mówiła autorka książki Jolanta Sosnowska.

mat. pras. Biały Kruk

Dzieło opisujące życie i pontyfikat Jana Pawła II będzie mieć cztery części. Pierwsza, zaprezentowana w czwartek w krakowskiej kurii, dotyczy lat 1978 -1982.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił, że w rok 2018, w którym Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości, wpisuje się także 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - 16 października 1978.

Dodał, że w ramach obchodów zaplanowano wiele wydarzeń, by przypomnieć to przełomowe wydarzenie dla historii Polski, Europy i świata.

- Ten długi pontyfikat pięknie i głęboko zaciążył nad najnowszą historią całego globu, całej ludzkości

 – powiedział abp Jędraszewski.

- Papież stąd wyszedł, do tego miejsca wracał, z tego miejsca, poprzez to słynnego okna wychylał się i spotykał z tymi, którzy na niego czekali. Zawsze było to słowo krzepiące, niosące radość i nadzieję

 – mówił, wyjaśniając dlaczego promocja książki odbywa się w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Metropolita krakowski wyraził nadzieję, że dzięki książce przypomniane zostanie nauczanie Jana Pawła II kierowane do całego świata, po to "by ten świat odwrócił się od już wtedy wyraźnie widocznej w niektórych krajach cywilizacji śmierci" i po to, by świat stawał się cywilizacją miłości.

Jolanta Sosnowska mówiła, że książka powstała "z niezgody na spłycanie życia i nauczania Jana Pawła II".

- Wiele razy miałam okazję spotykać się z nim w Watykanie, mam w pamięci również rozmowy z wieloma osobami, które w ciągu tych lat przewijały się przez wydawnictwo i jestem przekonana, że przywilej jest zawsze zobowiązaniem. To przeżycie, którym się trzeba podzielić

 - powiedziała autorka "Hetmana Chrystusa".

Podkreśliła, że nie pretenduje do roli historyka.

- Chciałam napisać tę książkę własnym sercem. Ona jest utkana z moich przeżyć, wspomnień i wyobraźni. Zależało mi na tym, by ukazać Jana Pawła II jako mocarza, a zarazem jako człowieka z krwi i kości

 – dodała.

Prof. Andrzej Nowak, historyk z UJ, mówił, że znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II możemy wciąż odczytywać na nowo. Przypomniał wystąpienie papieża na forum UNESCO – 2 czerwca 1980 r . Papież powiedział wówczas: "Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród - nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg. Istnieje podstawowa suwerenność społeczeństwa, która wyraża się w kulturze narodu. Jest to zarazem ta suwerenność, przez którą równocześnie najbardziej suwerenny jest człowiek".

- Jan Paweł II rozumiał, że zanurzenie w kulturze, a kultura jest nam dana w języku, poprzez doświadczenie, poprzez tradycję konkretnego narodu, wcale nas nie zamyka, ale otwiera, otwiera dalej nie tylko ku kulturze uniwersalnej, ludzkiej, ale wyżej ku Bogu, jak o tym Jan Paweł II wielokrotnie mówił

 – powiedział prof. Nowak.

Biografia ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Hetman Chrystusa #Jan Paweł II #Jolanta Sosnowska #Biały Kruk

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo