Korupcja w polskim żużlu? Jest akt oskarżenia!

Żużel jest niezwykle popularnym sportem w Polsce / by Stiopa, CC 4.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kierownik_startu.jpg

  

Dwaj sponsorzy toruńskiego klubu żużlowego Get Well zostali oskarżeni w związku z próbą przekupienia zawodnika gdańskiego klubu Zdunek Wybrzeże. Próba ta miała miejsce w październiku 2017 roku przed spotkaniem decydującym o przejściu jednego z klubów do dalszych rozgrywek.

O skierowaniu do Sądu Rejonowego w Gnieźnie aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała w piątek rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Wyjaśniła, że jeden ze sponsorów Get Well został oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 46 ust. 2 Ustawy o sporcie, czyli próbę przekupstwa "w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg zawodów". Z kolei drugiego sponsora oskarżono o tzw. "sprawstwo kierownicze"; to on miał polecić złożenie korupcyjnej propozycji i nadzorować działania pierwszego z mężczyzn.

Obu oskarżonym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. W śledztwie obaj przyznali się do winy. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci poręczeń majątkowych.

8 października ub.r. w Gdańsku rozgrywany był mecz pomiędzy Get Well Toruń a Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Od wyniku barażowego spotkania zależało, który z tych klubów przejdzie do dalszych rozgrywek. Kilka dni przed meczem klub Zdunek Wybrzeże zawiadomił policję, że jednego z jego żużlowców próbowano przekupić. W zamian za gorszą jazdę w czasie meczu zaproponowano mu 100 tys. zł, a w przyszłości także kontrakt z toruńskim klubem.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji Gdańsku, a śledztwo poprowadziła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Władze klubu Zdunek Wybrzeże Gdańsk informowały media, że o próbie przekupstwa powiadomił je sam zawodnik.

Gdańscy żużlowcy przegrali rozgrywany 8 października ub.r. mecz, ale - jak podkreślały władze klubu w oświadczeniu rozesłanym mediom - "nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że którykolwiek z zawodników Zdunek Wybrzeże Gdańsk zaprezentował w zawodach niesportową postawę, a zespół z Torunia zwyciężył w barażowej rywalizacji w sposób nieuczciwy". "Wierzymy, że wszystko odbyło się w sportowej walce" - napisano też w oświadczeniu dodając jednak, że zarząd "ma podstawy sądzić, iż ta sytuacja negatywnie wpłynęła na atmosferę w zespole oraz przygotowanie psychiczne zawodników do meczu"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Żołnierze ranni w wypadku samochodowym pod Ostrołęką. Zderzenie osobówki z furgonem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Na drodze krajowej nr 60 w okolicach miejscowości Czarnowo (powiat ostrołęcki) doszło do poważnego wypadku. W zdarzeniu uczestniczył konwój wojskowy - informuje portal eostroleka.pl. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, przynajmniej kilku żołnierzy odniosło rany.

Do wypadku doszło tuż przed godziną 18, pomiędzy miejscowościami Ponikiew Duża a Różan. W jadącą drogą krajową kolumnę wojskową uderzył kierowca samochodu osobowego, który wyjechał nagle z drogi podporządkowanej, prowadzącej do wsi Kunin.

Furgonetka uderzyła w osobówkę a następnie zjechała do rowu i przewróciła się na bok. W furgonetce znajdowało się kilkudziesięciu żołnierzy. Przynajmniej kilkoro z nich zostało poszkodowanych

- powiedział naoczny świadek zdarzenia portalowi eostroleka.pl.

Na miejscu trwa obecnie akcja ratunkowa, w której uczestniczy osiem załóg pogotowia ratunkowego oraz dwa śmigłowce LPR. Droga krajowa jest całkowicie zablokowana.

Nie wiadomo w jakim stanie są osoby podróżujące osobówką.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, eostroleka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts