Święto polskiego filmu w Rosji

/ mat.pras.

  

88 filmów polskich z ostatnich lat – fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i filmów dla dzieci – będą mogli obejrzeć rosyjscy widzowie podczas rozpoczętego w czwartek w Moskwie 11. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”. Festiwal potrwa do 24 maja.

Tak wielu filmów nie było podczas żadnej z poprzednich dziesięciu edycji, a duży wybór sprawi, że każdy widz znajdzie coś dla siebie

- powiedziała PAP dyrektorka festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska.

Polskie kino cieszy się w Rosji bardzo dużym uznaniem. Polskie filmy, reżyserzy, twórcy są stawiani jako wzór światowego kina”

- powiedział dziennikarzom na otwarciu festiwalu zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie Leszek Kazimierski.

12 konkursowych filmów to: „Amok” (reż. Kasia Adamik), „Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca), „Królewicz Olch” (reż. Kuba Czekaj), „Najlepszy” (reż. Łukasz Palkowski), „Dzikie róże” (reż. Anna Jadowska), „Pewnego razu w listopadzie” (reż. Andrzej Jakimowski), „Pokot” (reż. Agnieszka Holland), „Pomiędzy słowami” (reż. Urszula Antoniak), „Powidoki” (reż. Andrzej Wajda), „Ptaki śpiewają w Kigali” (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze), „Serce miłości” (reż. Łukasz Ronduda), „Zgoda” (reż. Maciej Sobieszczański).

Uroczystość otwarcia festiwalu w moskiewskim kinie Iluzjon była połączona z projekcją filmu „Najlepszy”. Pokazy festiwalowe będą odbywać się przez kolejne dni w łącznie pięciu kinach, w tym w prestiżowym miejscu – sali kinowej Galerii Trietiakowskiej.

Tegoroczny festiwal "Wisła" obejmuje łącznie 13 sekcji. Najnowsze polskie produkcje fabularne moskiewscy widzowie zobaczą w ramach sekcji Panorama Nowego Kina. W sekcji „Polska w dokumencie” zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne ostatnich lat. Specjalny cykl „Niepodległa Polska” poświęcony jest stuleciu odzyskania niepodległości. W tej sekcji znalazły się: „Przedwiośnie” Filipa Bajona, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego i „Miasto 44” Jana Komasy. Kolejne sekcje to: „The Best Of Wisła” - wybór najlepszych filmów z poprzednich edycji festiwalu, cykl „Teatr na ekranie”, a także „Piłka w grze”, czyli filmy związane z tematyką futbolową. Osobno zaprezentowane będą filmy krótkometrażowe i filmy studentów polskich uczelni filmowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ogromne zamieszanie wokół Jachiry! Dorota Kania pyta: Co będzie, gdy dostanie się do Sejmu?

zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Umieszczenie skandalizującej blogerki i „artystki” Klaudii Jachiry na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej cały czas jest szeroko komentowane zarówno przez internautów, jak i publicystów. Tymczasem Dorota Kania w całym tym zamieszaniu stawia kluczowe pytanie. Co będzie, gdy ona dostanie się do Sejmu?” - pyta dziennikarka.

Nie milkną echa umieszczenia na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej Kaudii Jachiry. Prezentując zatwierdzone przez Radę Krajową PO listy Grzegorz Schetyna w sposób szczególny przedstawiał i dziękował niektórym kandydatom. Wśród wyróżnionych w ten sposób osób znalazła się właśnie Jachira. Czym szczególnym zasłużyła się formacji Schetyny? Zasłynęła głównie dzięki serii nagrań, w których w prymitywny sposób atakuje  Prawo i Sprawiedliwość oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
[polecam:https://niezalezna.pl/284276-kim-jest-skandalistka-klaudia-jachira-ktorej-osobiscie-dziekowal-grzegorz-schetyna ]
 
Kojarzona z Nowoczesną Klaudia Jachira otrzymała trzynaste miejsce na liście. To ona stoi za serią nagrań o prezesie Jarosławie Kaczyńskim, w których przestrzega Polaków przed jego rządami. Teraz będzie ona walczyć o miejsce w Polskim Sejmie.
[polecam:https://niezalezna.pl/213740-gwiazda-jachira-powraca-jak-zwykle-w-quotwielkimquot-stylu]

Dorota Kania na Twitterze zadała niezwykle istotne pytanie w tej sprawie:

No dobrze, TT śmieje się z p. Jachiry, ale co będzie, gdy ona dostanie się do parlamentu? Czym się będzie zajmować?
- pyta dziennikarka.

Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. Trzeba przyznać, że niektóre sugestie były dość... pomysłowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl