Jubileusz 90-tych urodzin Juliusza Kuleszy

/ By Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

  

Fundacja „Reduta PWPW – Fundacja na rzecz obrony pamięci historii Polski” ma zaszczyt powiadomić, iż dniu 18 maja 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się  uroczyście obchodzony jubileusz 90-tych urodzin Pana Juliusza Kuleszy – powstańca warszawskiego ps. „Julek” - obrońcy Reduty PWPW w sierpniu 1944 roku i ostatniego żyjącego członka oddziału bojowego PWB/17/S.

Impreza rozpocznie się o godz. 17:00 w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego.

Współorganizatorem uroczystości jest Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów I Rzeczpospolitej. Uroczystość prowadzi Antoni Pawlicki – aktor. Asystę zapewnia grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

W uroczystości weźmie udział ok. 150 zaproszonych gości, w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządu warszawskiego oraz stowarzyszeń kombatanckich i przyjaciół Jubilata. Po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy wszystkich gości na koktajl i tort urodzinowy do Nowej Sali Poselskiej.

Uroczystość organizowana jest pod Patronatem Honorowym: Ministra Obrony Narodowej, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronatu Medialnego udzielili: TVP3 Warszawa, TVP Historia, Polskie Radio S.A., TV Republika, Tygodnik „Dorzeczy”, Tygodnika „Gazeta Polska”, „W sieci Historia”, Tygodnik „Wsieci”, portal internetowy niezalezna.pl.

Podczas uroczystości Jubilatowi zostanie wręczony akt mianowania na stopień porucznika Wojska Polskiego przez gen. Marka Łapińskiego – Wiceministra Obrony Narodowej.

Udział w uroczystościach potwierdzili między innymi: prof. Jan Żaryn – Senator RP, Pan Patryk Jaki – Wiceminister Sprawiedliwości, gen. Marek łapiński – Wiceminister ON, Łukasz Kudlicki – dyrektor Gabinetu Politycznego MON, płk Roman Januszewski -  Zastępca Dowódcy Garnizonu Warszawa, Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Pan Jacek Polańczyk – Dyrektor Gabinetu Politycznego Szefa UdsKiOR, prof. Andrzej Zybertowicz – Doradca Szefa BBN, prof. Andrzej Kaźmierczak – Członek Zarządu NBP.

W osobnym materiale załączmy szczegółowy program uroczystości. Poniżej przedstawiamy skrócony biogram Jubilata. Więcej informacji o Fundacji Reduta PWPW można znaleźć na stronie: www.redutapwpw.pl

Akredytacje prasowe należy przesyłać na adres mailowy Fundacji: fundacja@redutapwpw.pl bądź na adres piotr.woyciechowski@redutapwpw.pl  do dnia 18 bm. do godz.: 10:00.


Pan Juliusz Kulesza urodzony 19 maja 1928 r. w Warszawie, grafik z zawodu, jako strzelec o pseudonimie „Julek” uczestniczył w Powstaniu Warszawskim walcząc w szeregach samodzielnej grupy PWB/17/S w obronie Reduty PWPW. 

Podczas Powstania Warszawskiego początkowo był łącznikiem, następnie wraz z oddziałem Armii Krajowej PWB/17/S, do 26 sierpnia brał udział jako strzelec w obronie gmachu PWPW. Walczył pod rozkazami kaprala Romana Marchla „Roma”. Po kapitulacji Powstania dwukrotnie uciekł z Dulagu 121 w Pruszkowie.

Autor kilkunastu (dokładnie 18) książek o tematyce powstańczej, okupacji hitlerowskiej i Warszawie oraz wielu haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Znany i ceniony Varsavianista. Obecnie pracuje nad ukończeniem swojej 19 książki zatytułowanej „ABC Kuleszy”.

Za wieloletnie zasługi otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, medal Za Warszawę, medal Za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznakę Za zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich Środowisk: zgrupowania "Leśnik", zgrupowania "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść".

W ubiegłym roku został jednym z 21 laureatów Warszawskiej nagrody m.st. Warszawy, przyznawanej przez Radę Warszawy osobom, lub zespołom szczególnie zasłużonym dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Fundacja „Reduta PWPW – Fundacja na rzecz obrony pamięci historii Polski” formalnie zgłosiła Pana Juliusza Kuleszę do przyznania Mu zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela m.st. Warszawy w roku A.D. 2018.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

"Stefan W. miał planować spektakularne przestępstwo w Warszawie". Minister o ustaleniach śledczych

Stefan W. / Twitter.com/Pomorska Policja (@PomorskaPolicja)

  

Z ustaleń śledztwa wynika, że Stefan W. miał planować spektakularne przestępstwo w Warszawie - powiedział w programie "Gość wiadomości" w TVP minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Śledczy nie mają wątpliwości, że bandyta był w stolicy. Jednym z dowodów na to jest bilet lotniczy. Stefan W. twierdzi, że podczas pobytu w Warszawie rozważał wkroczenie na teren Pałacu Prezydenckiego.

Z ustaleń śledztwa, które jest prowadzone bardzo intensywnie wynika m.in. że miał on (Stefan W.) planować spektakularne przestępstwo, napad w Warszawie. Inne ustalenia wskazują, że to przestępstwo, które planował, miało być głośne, spowodować, że będzie o nim bardzo głośno i rzeczywiście ustalenia też pozwalały nam stwierdzić już dzisiaj ponad wszelką wątpliwość, że był w Warszawie, mamy m.in. bilet lotniczy, który potwierdza jego przybycie do Warszawy 

- powiedział Ziobro. [polecam:https://niezalezna.pl/255052-stefan-w-wyszedl-z-wiezienia-i-od-razu-pojechal-do-warszawy-co-robil-przed-palacem-prezydenckim]

Natomiast sam w swojej relacji wskazywał, że będąc w Warszawie udał się m.in. pod Pałac Prezydencki i że rozważał wkroczenie na teren Pałacu Prezydenckiego, czy miał taki zamysł. Obowiązkiem prokuratury jest weryfikować każde słowo podejrzanego, jak i wszystkie inne dowody, które zostały zebrane w śledztwie i dlatego badamy każdą możliwą wersję wydarzeń, ale nie oznacza to, że prezydent był w jakikolwiek sposób zagrożony 

- dodał.

Minister poinformował też, że Stefan W. nadal nie przyznaje się do winy. [polecam:https://niezalezna.pl/255013-stefan-w-mogl-zaatakowac-kazdego-polityka-fejki-przeszkadzaja-w-sledztwie]

To jest prawo każdego podejrzanego, nawet o najcięższe zbrodnie. On może kłamać, dlatego my musimy weryfikować wszystko to, co on mówi, ponieważ on może konfabulować, może wymyślać motywy, może tworzyć jakieś historie 

- mówił Ziobro, dodając, że takie postępowanie może wynikać z świadomych intencji Stefana W. lub też z jego choroby.

Minister podkreślił też, że na obecnym etapie postępowania w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska najważniejsze jest zebranie "całego możliwego materiału dowodowego".

Każdy dzień, każdy moment z jego [Stefana W.] życia, tak z okresu pobytu w zakładzie karnym, jak i później, po wyjściu na wolność 

- mówił Ziobro, dodając, że w tej sprawie prokuratura "współpracuje z wszystkimi służbami".

Chcemy wyjaśnić wszystkie możliwe wersje: czy działał sam czy też ewentualnie mógł działać z innymi osobami lub z inspiracji innych osób. Każda wersja musi być bardzo wnikliwie zbadana. To jest straszna zbrodnia, to jest tak czy inaczej psychopata, bandyta, który dopuścił się strasznego przestępstwa 

- podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl