Opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności

/ PublicDomainPictures

  

Insuliny, szczepionki, proszki do inhalacji i leki przeciwzakrzepowe - m.in. takie produkty znalazły się w nowym wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności. Umieszczane są tam leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie.

W wykazie opublikowanym przez resort zdrowia znalazło się 208 pozycji - leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Preparaty, które się na niej znajdują, nie mogą być wywożone za granicę.

Na liście po raz kolejny znalazła się m.in. szczepionka Infranrix (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b).

W wykazie ponownie znalazł się także środek Bebilon Pepti 2 DHA stosowany w przypadku wystąpienia u dziecka alergii na białko pokarmowe, w tym białko mleka krowiego i białko soi.

Zagrożone brakiem dostępności są także niektóre insuliny, m.in. Actrapid Penfill, Humalog, Insuman Basal, Lantus i Levemir.

Są na nim także np. zawiesiny do nebulizacji Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual; przeciwpadaczkowy Vimpat oraz leki przeciwzakrzepowe Clexane i Fragmin. Na wykazie można odnaleźć także krople do oczu Combigan i roztwór do wstrzykiwań Neulasta stosowany u niektórych pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu choroby nowotworowej.

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym fakcie ministra zdrowia. Minister o brakach leków informuje w swoim obwieszczeniu. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski leków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podlaska "Solidarność" apeluje: głosujcie na Zjednoczoną Prawicę

Zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Podlaska "Solidarność" zaapelowała o głosowanie na kandydatów Zjednoczonej Prawicy w niedzielnych wyborach do PE. "Głosujmy na kandydatów wyczuwających instynktownie wszystkie problemy i oczekiwania mieszkańców tego regionu Polski" - napisali związkowcy w wydanym dziś apelu.

To apel prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego, podpisany przez jego przewodniczącego Józefa Mozolewskiego. Nazwiska popieranych kandydatów nie padły, mowa jest o głosowaniu na Zjednoczoną Prawicę.

"Dotychczas ograniczaliśmy się jedynie do apelowania w sprawie udziału w wyborach. Obecnie przy bardzo spolaryzowanej scenie politycznej nasze stanowisko powinno być jednoznaczne i stanowcze"

- napisali związkowcy w apelu.

Uważają oni, że dla osób, którym bliskie są ideały Solidarności, "niezrozumiałe byłoby popieranie osób i ugrupowań wywodzących się wprost z systemu komunistycznego oraz osób i ugrupowań o poglądach liberalnych" - jak piszą związkowcy - m.in. "odpowiedzialnych wspólnie za rozgrabienie majątku narodowego" i likwidację wielu miejsc pracy w czasie transformacji Polski po 1989 roku i "związany z tym przymusowy exodus ludzi za chlebem".

Zaapelowali o głosowanie na kandydatów Zjednoczonej Prawicy.

"Ugrupowanie, z którym co prawda prowadzimy różne spory w ramach demokratycznego porządku prawnego, ale też ugrupowanie, które zrealizowało najwięcej z pracowniczych i społecznych postulatów NSZZ Solidarność, postulatów z którymi bezskutecznie kołataliśmy do drzwi innych ugrupowań"

- napisali związkowcy.

W swoim apelu szczególnie zachęcają do głosowania na "kandydatów wiernych ideałom Solidarności, spieszących z pomocą w rozwiązywaniu spraw związkowych i pracowniczych, interesów Polaków ze szczególnym uwzględnieniem interesów Polski północno-wschodniej skazywanej przez inne ugrupowania polityczne rządzące Polską na ekonomiczne, infrastrukturalne i społeczne wykluczenie".

"Głosujmy na kandydatów wyczuwających instynktownie wszystkie problemy i oczekiwania mieszkańców tego regionu Polski"

- głosi apel podlaskiej "S". Kończy się on prośbą o "mobilizowanie swoich najbliższych, sąsiadów, środowisk pracowniczych i społecznych do udziału w wyborach i głosowanie na osoby, które zapewnią realizację naszych postulatów związkowych i regionalnych oraz godnie będą reprezentować interesy Polski w Unii Europejskiej"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl