Ciekawe zeznania Łuczaka! ABW wiedziała, że Amber Gold będzie wielką aferą uderzającą w Tuska

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego spodziewała się, że Amber Gold będzie wielką aferą, która może uderzyć w szefa rządu. Jak zeznał dziś przed komisją Dariusz Łuczak, dzięki działalności nieformalnej grupy gdańskiej ABW powstała charakterystyka przestępczości zorganizowanej w Gdańsku i ustalono powiązania pomiędzy trójmiejskimi politykami a środowiskiem przestępczym. Niestety - z jakichś względów służby przestały potem działać. Czyżby z powodu chęci ochrony Donalda Tuska?

Nie zabrakło też zeznań, które potwierdzały to, co o Amber Gold wiedzieliśmy wcześniej: służby albo były zarządzane przez kompletnych ignorantów, albo celowo tuszowały aferę. Gdy Jarosław Krajewski, członek komisji ds. Amber Gold, podczas przesłuchania byłego szefa ABW gen. Dariusza Łuczaka, zapytał o to, kto był odpowiedzialny za koordynację prac pomiędzy jednostkami ABW, usłyszał odpowiedź

Można by powiedzieć, że ja. Jednak szef ABW nie wyznaczył konkretnej osoby, która byłaby za to odpowiedzialna

- wyznał rozbrajająco Łuczak.

Jak zaznaczył, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego spodziewała się, że Amber Gold będzie wielką aferą, która może uderzyć w szefa rządu.

Wynikało to z faktu, że niektóre osoby, które można było powiązać ze spółką Marcina P. powiązane były z tzw. gdańskim środowiskiem

- dodał.

Dopytywany przez Krajewskiego o działania nieformalnej grupy ABW w Gdańsku, powiedział, że "dzięki działalności grupy powstała charakterystyka przestępczości zorganizowanej w Gdańsku" oraz "ustalono powiązania pomiędzy trójmiejskimi politykami a środowiskiem przestępczym".


Przewodnicząca komisji ds Amber Gold Małgorzata Wassermann ujawniła dziś podczas przesłuchania byłego szefa ABW gen. Dariusza Łuczaka szokującą notatkę. Wynika z niej, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pozytywnie zaopiniowała pomysł, by najważniejsze osoby w państwie mogły korzystać z usług linii OLT Express. A wówczas wiadomo już było, że Marcin P., do którego należały linie, jest oszustem.

Dariusz Łuczak pracę w służbach specjalnych rozpoczął w 1995 r. w delegaturze UOP w Białymstoku, od marca 2008 do lipca 2011 r. był dyrektorem Departamentu Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa, następnie m.in. pełnił w 2012 r. funkcję dyrektora kontrwywiadu ABW. Od kwietnia 2012 do stycznia 2013 r. był zastępcą szefa ABW, a od kwietnia 2013 do listopada 2015 r. był szefem ABW. Obecnie jest na emeryturze.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Najnowsze dane GIS: Koronawirus zabił 2857 osób!

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Od 31 grudnia 2019 roku do 28 lutego 2020 roku zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2857 zgonów – podał dziś Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin i Włoch.

W najnowszym komunikacie GIS poinformował, że łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. zanotowano 83,365 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2857 osób.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2788), Hongkongu (2), Iranie (26), Korei Południowej (13), we Włoszech (17), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia – 4), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3) i Francji (2). Dotychczas nie zgłoszono przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na pokładzie samolotu.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły wiele nadzwyczajnych środków, m.in. zamknięto kina, parki rozrywki, zawieszono transport publiczny, a lotnisko Wuhan-Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych.

Z kolei rząd włoski w związku z ogniskami COVID-19 wydał dekret, na którego mocy zakazano wstępu i opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych i szkoły.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, do Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT do odwołania zawiesiły rejsy do Chin.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts