Senacka komisja za obniżeniem uposażeń parlamentarzystów

Komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich zarekomendowała Senatowi przyjęcie nowelizacji, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. – uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu.

FLICKR/ DARIUSZ GĄSZCZYK/CC BY 2.0

Za nowelizacją ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora głosowało 4 członków komisji, 1 osoba wstrzymała się od głosu, nikt nie zagłosował przeciw.

Zgodnie z nowelizacją uposażenie posła i senatora - które jest traktowane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy - odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Ponadto w nowelizacji zapisano, że dieta parlamentarna - czyli pieniądze przysługujące posłowi i senatorowi na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju - będzie wynosić 25 proc. wynagrodzenia podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Według autorów nowelizacji - posłów PiS - jest ona związana "ze społecznymi oczekiwaniami dotyczącymi wynagrodzeń posłów i senatorów", a wprowadzenie nowych rozwiązań wywoła "pozytywne skutki społeczne i finansowe".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#komisja senacka #Senat #uposażenia #obniżenie #parlament

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo