Altany wierzbowe w Magurskim Parku Narodowym

/ etheriel

  

W każdej z siedmiu gmin leżących na terenie Magurskiego Parku Narodowego powstały altany wierzbowe. "Mają służyć mieszkańcom i turystom" - powiedział w poniedziałek Sławomir Springer z MPN.

Magurski Park Narodowy położony jest w Beskidzie Niskim na pograniczu woj. podkarpackiego i małopolskiego.

"Altany są częścią naszego dużego projektu edukacyjnego +Przybliżyć naturę+. Mają w nich być prowadzone warsztaty przyrodnicze. Z budowli będą także korzystać mieszkańcy i turyści" - mówił Springer.

Przyrodnik podkreślił, że "altany wierzbowe mają również promować ten przyjazny środowisku rodzaj budownictwa ogrodowego".

Konstrukcje powstały z zasadzonych na okręgu pędów wierzbowych. Ich średnica wynosi blisko sześć metrów, a wysokość ok. trzech. "Wyglądem przypominają jurtę, wigwam lub igloo. Idea tego typu budownictwa zrodziła się w Niemczech" - zauważył Springer.

Altany wierzbowe zbudowano we współpracy Parku i mieszkańców gmin leżących na jego terenie.

Magurski Park Narodowy powstał w 1995 r. Liczy niespełna 20 tys. ha.

Znajduje się tam m.in. dobrze zachowany starodrzew bukowo-jodłowy. Występuje ponad 500 gatunków roślin naczyniowych. Szata roślinna ma charakter przejściowy. Dominuje buczyna karpacka; trzy czwarte buka to bezsęczny pień, a jedna czwarta to korona. Dla porównania - w Bieszczadach te proporcje w przypadku buczyny są odwrotne.

MPN także dla fauny jest najbogatszą ostoją leśną w Beskidzie Niskim. Żyje tu 30 gatunków ssaków m.in. niedźwiedź, ryś, wilk, bóbr. Gniazduje też 160 gatunków ptaków, w tym m.in. orzeł przedni oraz orlik krzykliwy, puchacz, bocian czarny, myszołów, jastrząb. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania z Nagrodą Wolności Słowa SDP. Gratulujemy naszej redakcyjnej koleżance!

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Dorota Kania, szefowa Telewizji Republika, a jednocześnie dziennikarka "Gazety Polskiej" i wicenaczelna portalu Niezalezna.pl, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Serdecznie gratulujemy!

Nagroda Wolności Słowa SDP przyznawana jest za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka. W tej kategorii zostały przyznane dwie nagrody. Laureatem pierwszej z nich jest Wojciech Biedroń za artykuł "Jak mafia rządziła Warszawą" opublikowany w tygodniku "Sieci", drugą nagrodę otrzymała właśnie Dorota Kania.

Naszej redakcyjnej koleżance to prestiżowe wyróżnienie przyznano za film "Ryngraf", przypominający powojenne dramaty żołnierzy Armii Krajowej. Film ten w ubiegłym roku zdobył nagrodę im. Janusza Krupskiego w ramach X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, odbywającego się w Gdyni.

- Zrobiliśmy historię o człowieku, który został skazany za kolaborację z Niemcami. Oficerze Armii Krajowej, który jako pracownik niemieckiej policji kryminalnej pomagał Polakom. Tego filmu nie byłoby, gdyby nie prof. Krzysztof Szwagrzyk, który odkopał szczątki Stanisława Olszewskiego. Ja, ale nie tylko ja, czekam czekam na porządne śledztwo, które oczyści Stanisława Olszewskiego z tego wyroku komunistycznego. Ten wyrok komunistyczny dalej na nim ciąży. Gdyby nie inni twórcy, którzy razem ze mną pracowali nad filmem, tej historii by nie było 

– mówiła o swym filmie Dorota Kania.


Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za rok 2018 przyznano Jerzemu Jachowiczowi "za odwagę i wyznaczanie standardów dziennikarstwa śledczego w wolnej Polsce".

Piotr Legutko z zarządu SDP w laudacji wygłoszonej na cześć laureata podkreślił, że Jerzy Jachowicz "ryzykował wiele, zajmując się tajemnicami byłych już esbeków i dopiero rodzącej się mafii".

"Jerzy przecierał szlak w sensie dosłownym. W PRL nie istniało przecież dziennikarstwo śledcze nawet w drugim obiegu, to on swoimi tekstami wyznaczał standardy, penetrował dzikie pola"

- podkreślił. W ocenie Legutki teksty Jachowicza "o zabójstwie Grzegorza Przemyka, niszczeniu dokumentów na zlecenie gen. Buły, o mafii pruszkowskiej to dziś klasyka dziennikarstwa śledczego".

Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze ufundowaną przez zarząd główny SDP otrzymała Alina Suworow za dokument śledczy "Pogrążeni w Państwie Prawa" emitowany w TVP2 w programie "Świat Bez Fikcji".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Andrzej Tomczak za reportaż "Pseudowęgiel" wyemitowany w TVP1 w programie "Alarm" oraz Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki za trzy publikacje: "Sankcje dla antracytowego barona", "Antracytowe FAQ. O co chodzi w aferze z donbaskim węglem" i "Antracyt u Putina", opublikowane w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego "za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie" ufundowana jest przez Polską Agencję Prasową. W tym roku nagrodzona została Monika Andruszewska za tekst "Bierz ciało, póki dają", który ukazał się w "Tygodniku Powszechnym".

Członkini zarządu Wanda Nadobnik powiedziała, że artykuł ten "to wstrząsający obraz pięcioletniej wojny rosyjsko-ukraińskiej, podczas której zaginęło co najmniej 403 żołnierzy ukraińskich". Wyjaśniła, że "matki zaginionych, główne bohaterki reportażu szukają śladów swoich bliskich (...) wśród jeńców i wśród osób zaginionych. Nie godzą się na przyjmowanie ciała z tzw. rozdzielnika, które władze bez dokładnego sprawdzenia uznały za zwłoki ich dzieci".

Nagrodę im. Krystyny Grzybowskiej "za publicystykę o tematyce europejskiej" ufundowaną przez Fundację Macieja Rybińskiego otrzymał Tomasz Grzegorz Grosse za publikację "Unia Europejska mniej demokratyczna". Artykuł opublikowany został przez "Rzeczpospolitą".

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza "za publikację na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy", ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury otrzymała Violetta Rotter-Kozera za film "Wojciech Kilar – miedzy awangardą a Hollywood". Premiera odbyła się w Kinie Iluzjon w Warszawie 13 listopada 2018 r.

Jolanta Rudnik za radiową opowieść "Trzej komandorzy" wyemitowaną w Polskim Radiu Koszalin otrzymała tegoroczną Nagrodę im. Janusza Kurtyki przyznawaną "za publikacje o tematyce historycznej". Nagroda jest ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Grzegorz Majchrzak z IPN powiedział, że "opowieść o komandorach Mieszkowskim, Przybyszewskim i Staniewiczu (...) pokazuje ludzi, którzy próbowali się po wojnie włączyć w normalne życie, odbudowywać wojsko polskie, jednak nie było im to dane. Komuniści postawili ich przed sądem pod fałszywymi zarzutami i skazać śmierć".

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że "niezwykłe jest to, że każdy z tych, którzy przeszli przez XX w., doznali doświadczeń dwóch totalitaryzmów chciał pozostawić po sobie ślad (...)dzięki państwa wysiłkom tego zapomnienia i niepamięci jest mniej".

Za publikacje o tematyce historycznej przyznano również Nagrodę Specjalna Jury Głównego Konkursu o Nagrody SDP 2018 ufundowaną przez Fundację Solidarności Dziennikarskiej. Trafiła ona do księdza Romana Sikonia z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu za film "Dzieci Andersa – powrót do Afryki" wyemitowany w TV Trwam.

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznawana jest za dziennikarstwo ekonomiczne. Patronatem objęła ją Agencja Rozwoju Przemysłu. Laureatem nagrody został Jacek Krzemiński, autor tekstu "Drogie śmieci", który to materiał można przeczytać na portalu Obserwatorfinansowy.pl.

Nagrodę im. Aleksandra Milskiego dla redakcji mediów lokalnych za "podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności lokalnych" przyznano Dwumiesięcznikowi "Lublin. Kultura i Społeczeństwo".

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego, przyznawana za publikacje o tematyce społecznej, w tym roku przyznano ex aequo. Wyróżnione zostały Magdalena Świerczyńska-Dolot za reportaż radiowy "Gdyby nie Gala" (Radio Gdańsk) oraz Joanna Sikora za materiał pt. "Więzi" (Polskie Radio Białystok).

Aleksander Ziemiańczyk za "Rozmowę z byłą wiceminister Elżbietą Chojną-Duch, będąca przyczynkiem do debaty Programu 1 Polskiego Radia". otrzymał nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego za wyróżniające się dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy do 30 roku życia.

Nagrodą im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikacje o tematyce uhonorowano Zbigniewa Rytela za dokument podsumowujący sto lat sukcesów polskich sportowców "100 lat polskiego sportu”, który ukazał się w TVP Sport, i TVP1.

Piotr Tracz twórca fotoreportażu "Ciąża uwięziona" został doceniony Nagrodą im. Erazma Ciołka, która przyznawana jest "za fotografię społecznie zaangażowaną".

Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię o tematyce sportowej otrzymał Jacek Turczyk za fotoreportaż "Rejs", opublikowany w internecie w grudniu 2018 r. Twórca reportażu wyjaśnił, że "materiał powstał w czasie Rejsu Odkrywców, podczas którego młodzież, którą naprawdę życie doświadczyło, bardzo poważnie ciężko pracuje cały rok, by się znaleźć na tym rejsie".

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska "Ekos" za publikację o problemach ochrony środowiska otrzymał Wojciech Wybranowski za artykuł "Gangsterzy na śmietniku" opublikowany w tygodniku "Do Rzeczy".

Nagrody Specjalne Zarządu Głównego SDP otrzymali Alina Czerniakowska "za promowanie w swojej twórczości historii Polski i pięknych wartości patriotycznych" oraz Cezary Galek "za godną wyróżnienia wzorcową organizację Ogólnopolskiego Radiowego Konkursu Dziennikarskiego W drodze do Niepodległej na najlepszy reportaż, dokument radiowy poruszający temat polskiej drogi do niepodległości".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl