Wojna koreańska a Katyń

  

Nie przypadkiem w obronie pomnika Katyńskiego w Jersey City stanęli także amerykańscy weterani wojny koreańskiej oraz urodzony w Seulu radny Michael Yun. Amerykanie ukrywali prawdę o Katyniu przez kilka lat, do wojny koreańskiej (1950–1953). Była to pierwsza wojna Zachodu z komunistami – KRLD i Chinami wspieranymi przez Stalina.

Wtedy w Senacie USA powstała komisja Raya J. Maddena, która zbadała i nagłośniła zbrodnię na polskich oficerach. Obawiano się, że żołnierze alianccy (amerykańscy, południowokoreańscy i inni), którzy dostali się do niewoli, podzielą los Polaków. Chodziło też o przypomnienie zbrodniczości komunizmu. Nagłośnienie Katynia być może pomogło ocalić życie wielu ludzi. Ostatniego amerykańskiego jeńca zwolniono dopiero w latach 70., a niektórzy koreańscy byli przetrzymywani do końca życia. Ale do drugiego Katynia nie doszło.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts