Senator RP Maciej Łuczak do władz Białorusi: „Ujawnijcie Białoruską Listę Katyńską!”

/ fot. Aleś Pinczukow i Taras Abramienko

  

Przebywający w Mińsku wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Maciej Łuczak wspólnie z członkami Związku Polaków na Białorusi i przedstawicielami Ambasady RP na Białorusi na czele z chargé d’affaires Michałem Chabrosem odwiedzili miejsce pamięci ofiar stalinizmu w uroczysku Kuropaty na skraju białoruskiej stolicy.

W tym miejscu kaźni, która w czasach stalinowskich była dokonana, jest ogromnym dla mnie zaszczytem, oddawać hołd zamordowanym tutaj ludziom: Białorusinom i Polakom. Chciałbym jednocześnie zaapelować do dzisiejszych władz białoruskich o ujawnienie wciąż nieznanej nam Białoruskiej Listy Katyńskiej. Uważam, że wszystkim ofiarom, tym, którzy zostali zamordowani w Katyniu i zostali zamordowani tutaj, należy się szacunek i pamięć, a naszym obowiązkiem jest doprowadzić do tego, aby Białoruska Lista Katyńska została ujawniona. To należy się tym osobom, które tutaj zginęły, które są tutaj pochowane.

 

– powiedział Maciej Łuczak.

Senator RP Maciej Łuczak i chargé d’affaires Ambasady RP w Mińsku Michał Chabros przed Krzyżem upamiętniuającym Polaków zamordowanych w Kuropatach w latach 1937 – 1941/fot. Aleś Pinczukow i Taras Abramienko

Białoruska Lista Katyńska dotyczy 3870 polskich obywateli (z liczby ok. 22 tys. wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej), zamordowanych w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD, na terenach położonych obecnie w Republice Białorusi. Termin ten odnosi się do list dyspozycyjnych, na podstawie których więźniowie zostali przewidziani do rozstrzelania przez NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku. Białoruska lista katyńska dotyczy ofiar zbrodni katyńskiej – obywateli polskich, którzy zostali skierowani transportami do więzień, znajdujących się na terenie Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (prawdopodobnie do więzienia w Mińsku). Ostatecznym celem nie było jednak internowanie, lecz egzekucja.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Ludmiła Burlewicz/znadniemna.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Napadł i ranił kobietę w jej domu. Został aresztowany

Zdjęcie ilustracyjne / malopolska.policja.gov.pl

  

36-latek, który wtargnął do mieszkania i ranił nożem 69-letnią kobietę, został aresztowany na trzy miesiące. W chwili zatrzymania miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

W ubiegłym tygodniu, 12 lutego br. w godzinach porannych, w miejscowości Tymbark na teren prywatnego domu, w którym zamieszkiwało starsze małżeństwo, wtargnął mężczyzna. Z nieustalonych przyczyn nagle wyjął nóż i uderzył kilkakrotnie 69-letnią kobietę, raniąc ją w okolice głowy i ręki, po czym zabrał leżący tam telefon komórkowy, a następnie oddalił się w nieznanym kierunku. Kobieta trafiła do szpitala, na szczęście nie doznała poważnych obrażeń.

Po telefonicznym zgłoszeniu od męża poszkodowanej policjanci niezwłocznie podjęli czynności zmierzające do zatrzymania sprawcy. Kilka godzin później, policjanci z Komisariatu Policji w Tymbarku podczas przeczesywania okolicy zatrzymali 36-letniego mieszkańca powiatu limanowskiego, przy którym znaleziono nóż oraz skradziony telefon.

Mężczyzna był nietrzeźwy, badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych limanowskiej komendy, po czym przedstawiono mu zarzut rozboju z użyciem noża - za co grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do lat 12. Sąd Rejonowy w Limanowej zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl