Dywan z tulipanów dla Niepodległej

100-lecie polskiej niepodległości jest w tym roku tematem przewodnim imprezy pod nazwą "Żuławski Tulipan". W jej ramach w miejscowości Mokry Dwór na Żuławach Gdańskich ułożono z około miliona tulipanów dywan przedstawiający m.in. polską flagę i orła z 1918 r.

Oldiefan

Przedsięwzięcie pod nazwą Żuławski Tulipan organizują wspólnie od kilku lat gmina Pruszcz Gdański i sołtys Mokrego Dworu Wiesław Zbroiński, który jednocześnie jest producentem tulipanowych cebulek.

Każda z edycji imprezy związana jest z ułożeniem z około milionów główek tulipanów, kolorowego obrazu tematycznie nawiązującego do ważnych dla Polski wydarzeń. W tym roku tematem przewodnim była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ułożyliśmy wielką biało-czerwoną flagę, jest też polski orzeł stworzony według wzoru z 1918 roku i bardzo wiele innych polskich symboli 

– powiedział Zbroiński.

Kompozycja powstała na łące w Mokrym Dworze na terenie Żuław Gdańskich. Można ją oglądać dziś i w niedzielę. W sąsiedztwie kwiatowego dywanu stanął wysoki na około 8 metrów podest, z którego kwiatowa układanka widoczna jest w całej okazałości. Dziś gmina Pruszcz Gdański urządzi na łące sąsiadującej z tulipanowym dywanem festyn z występami lokalnych zespołów muzycznych i teatralnych oraz pokazami w wykonaniu rekonstruktorów. Każdy będzie mógł też ułożyć własną kompozycję z tulipanów. Wieczorem zaplanowano zabawę taneczną i pokaz sztucznych ogni.

Kwiatowy dywan po raz pierwszy powstał w Mokrym Dworze w 2009 r. W układaniu tulipanów każdorazowo biorą udział ochotnicy - głównie mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański, którzy bardzo często uczestniczą w akcji całymi rodzinami. Co roku przez łąkę, na której powstaje dywan, przewija się kilkaset osób. Wtykają oni główki kwiatów w warstwę mokrego piasku rozsypanego na folii.

Za każdym razem z kwiatów powstaje inna kompozycja, zwykle nawiązująca do ważnych dla Polaków rocznic. W 2010 r. uczczono 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina układając portret kompozytora. W kolejnym roku - z okazji 400-lecia urodzin astronoma Jana Heweliusza, kompozycja prezentowała Układ Słoneczny i znaki zodiaku. W roku 2012 dywan przedstawiał logo mistrzostw Europy w piłce nożnej, a w 2014 - portret polskiego papieża uzupełniony o dodatkowe elementy, w tym herb papieski i godło Polski.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#tulipany #100-lecie niepodlegości

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo