Oddajemy broń

  

Zakład Produkcji Specjalnej w Pionkach, jedna z najważniejszych polskich firm zbrojeniowych, zostanie zlikwidowany. Zarząd temu zaprzecza, jednak niebawem pracę straci 170 osób. Od pół roku rząd nie składa zamówień na sprzęt niezbędny polskiej armii. To celowe osłabienie obronności kraju – alarmują związkowcy i opozycja.

Zakład Produkcji Specjalnej w Pionkach produkuje m.in. ładunki do robienia przejść w polach minowych, amunicję czołgową, ładunki artyleryjskie do haubic i moździerzy, proch. To materiały niezbędne dla wyposażenia armii. Historia przemysłu zbrojeniowego w okręgu radomskim sięga lat 20. ubiegłego stulecia. W roku 1923 powstała Państwowa Wytwórnia Prochu i Materiałów Kruszących. To właśnie wokół tej fabryki powstało miasto Pionki. W PRL zakład zmienił nazwę na Pronit. Do końca lat 90. w przedsiębiorstwie pracowało półtora tysiąca osób. W roku 2000 zakład upadł. Zwolniono większość pracowników. W jego miejsce powstał ZPS. – Zakład miał jednak nadal się rozwijać, zostać unowocześniony, w perspektywie miały zostać zatrudnione kolejne osoby – mówi „Codziennej” Zbigniew Dziubasik, przewodniczący NSZZ „Solidarność” okręgu radomskiego. W ostatniej dekadzie w firmie pracowało kilkaset osób, zakład wciąż produkował materiały niezbędne dla armii. W ostatnich miesiącach wojsko polskie wstrzymało jednak zamówienia na produkcję. Tuż przed wyborami do miasta przyjechała Ewa Kopacz, wówczas minister zdrowia, posłanka ziemi radomskiej. Zapewniła, że zadba o dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Po wyborach związkowcy spotkali się z Kopacz pełniącą już funkcję marszałek Sejmu. – Pojawiły się pierwsze pogłoski o likwidacji ZPS – mówi Dziubasik. – Pani marszałek zapewniła nas, że do tego nie dopuści. Ze spotkania wyszliśmy nastawieni pozytywnie. Tym bardziej dziwią nas ostatnie decyzje zarządu – mówi związkowiec. Chodzi o pismo, jakie zakładowa Solidarność otrzymała od prezesa ZPS Arkadiusza Szuleckiego. Z listu tego wynika, że w zakładzie planowane są zwolnienia grupowe. Po ich przeprowadzeniu w firmie pozostanie jedynie… ośmiu pracowników. – To w praktyce oznacza likwidację spółki – mówi jeden ze związkowców. Jak twierdzi Tomasz Mirka, radny Pionek z Prawa i Sprawiedliwości, zwolnienia spowodują, że z polskiego przemysłu zbrojeniowego odejdą wykwalifikowani pracownicy. – To świetni fachowcy. Będzie to ze szkodą dla miasta  – tłumaczy radny.

Z kolei według posła PiS Marka Suskiego likwidacja zakładu będzie szkodliwa z dwóch powodów. – Po pierwsze chodzi o kwestie historyczne. Przemysł zbrojeniowy w Pionkach istnieje od lat. Po drugie – co chyba najbardziej istotne – likwidacja tego zakładu zaszkodzi polskiej armii. Przecież jeszcze w grudniu Ministerstwo Skarbu przekonywało w oficjalnym dokumencie, że jednym z celów polityki obronnej ma być zabezpieczenie strategicznych dostaw prochu na potrzeby polskich sił zbrojnych. Jak to się ma do likwidacji ZPS? – pyta poseł PiS. Poseł Suski poruszył sprawę na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji skarbu. Ta, decyzją większości posłów, nie poszerzyła obrad o sprawę ZPS.

Przewodniczący komisji Adam Szejnfeld z PO stwierdził, że sprawa jest dla Polski nieistotna. O sprawę chcieliśmy zapytać marszałek Ewę Kopacz. Jej asystentka Iwona Sulik poinformowała nas, że pani marszałek prowadzi w tej chwili obrady, a jej komentarz jest na razie niemożliwy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Bank podejrzany o pranie pieniędzy

zdjęcie ilustracyjne / Philippedelavie CC0

  

Estoński Urząd Nadzoru Finansowego nakazał dziś zamknięcie estońskiego oddziału duńskiego banku Danske Bank. Estoński oddział, podejrzewany o przetransferowanie ok. 200 mld euro nielegalnych aktywów, ma być zamknięty w ciągu ośmiu miesięcy.

Zdaniem szefa estońskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (Finantsinspektsioon) Kilvara Kesslera ”wieloletnie nadużycia Danske Banku i spowodowanie utraty wiarygodności branży finansowej Estonii wymagają jednoznacznego potępienia”.

Skandal związany z praniem pieniędzy, o które podejrzewany jest estoński oddział Danske Banku, został ujawniony na szeroką skalę w 2018 roku, kiedy to w związku ze śledztwem aresztowano dziesięciu pracowników banku. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły lat 2007-2015 i transferu nielegalnych funduszy, w szczególności z Federacji Rosyjskiej oraz niektórych byłych republik radzieckich.

Istotne problemy dotyczyły działalności biznesowej klientów banku niebędących rezydentami Estonii. Bank zakończył prowadzenie usług dla tej grupy odbiorców dopiero w 2015 roku, mimo że pierwsze sygnały związane z podejrzeniem prania pieniędzy pojawiły się już kilka lat wcześniej.

Jak poinformowały dziś estońskie służby nadzoru w ciągu 20 dni bank ma przedstawić urzędnikom plan działania związany z zamknięciem oddziału na terenie kraju.

Finantsinspektsioon ma monitorować proces zakończenia działalności oddziału, aby zabezpieczyć interesy klientów oraz wiarygodność sektora finansowego. Zaznaczono, że jeśli bank nie zakończy działalności w terminie, za każdy dzień zwłoki będzie musiał zapłacić 100 tys. euro grzywny.

Na koniec 2018 roku klientami Danske Banku w Estonii było ok. 14,7 tys. deponentów, na których rachunkach zapisane było ok. 96 mln euro (ok. 90 proc. należało do estońskich rezydentów) i ok. 12,3 tys. pożyczkobiorców.

Liczne dochodzenia związane z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy przez Danske Bank operujący na terenie Estonii prowadzone są nie tylko w Estonii i Danii, ale także w kilku innych krajach oraz ramach europejskiego nadzoru bankowego.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl