Popularny rabin w USA stanął w obronie pamięci ofiar Katynia. Co na to burmistrz Jersey City?

/ By Colin Knowles from Vancouver [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

„Polacy są strażnikami pamięci o milionach pomordowanych w trakcie Holokaustu Żydów. To ważne, abyśmy pokazali taką samą determinację, aby zapewnić, że nasz rząd rozumie rangę symboli takich, jak pomnik ofiar wojennego okrucieństwa” - oświadcza jeden z najpopularniejszych rabinów w Stanach Zjednoczonych Shmuley Boteach, stając w obronie Pomnika Katyńskiego. Co na to burmistrz Jersey City?

Jak poinformował niedawno w rozmowie z niezalezna.pl konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski jeden z najpopularniejszych rabinów w Stanach Zjednoczonych Shmuley Boteach jest zdecydowanie przeciwny usuwaniu pomnika Katyńskiego z eksponowanego miejsca przy Exchange Place nad rzeką Hudson. 

Mówił nam, że rabin zamierza opublikować artykuł, iż "pomniki tego typu odgrywają wśród Amerykanów bardzo ważną rolę edukacyjną i powinny być usytuowane w eksponowanych miejscach publicznych". Uczą bowiem historii. Golubiewski zdradził nam również, że ma kontakty z innymi organizacjami żydowskimi, które swoimi kanałami chcą wpłynąć na burmistrza Jersey City i zmobilizować go do dialogu.

Zgodnie z zapowiedziami Golubiewskiego Shmuley Boteach zabrał głos w tej bulwersującej sprawie.

Polacy są strażnikami pamięci o milionach pomordowanych w trakcie Holokaustu Żydów. Uczestnicy Marszu Żywych lub ci, którzy odwiedzili byłe obozy zagłady, mogą dać świadectwo godnej podziwu pracy polskiego rządu na rzecz zachowania pamięci o ludobójstwie Żydów

- zaznacza na łamach portalu northjersey.com. Dodaje zarazem, jak ważne jest, aby pokazać determinację w obronie pomnika Katyńskiego. Monumentu, który przypomina o okrutnej zbrodni dokonanej przez Sowietów na polskich oficerach. Przypomina też, że wśród pomordowanych byli Żydzi, m.in. rabin Wojska Polskiego Baruch Steinberg.

To ważne, abyśmy pokazali taką samą determinację, aby zapewnić, że nasz rząd rozumie rangę symboli takich, jak pomnik ofiar wojennego okrucieństwa i zachowa pamięć o nich dla przyszłych pokoleń

- podkreśla.

Ufam, że burmistrz i rada miasta zachowają się właściwie, ochronią pomnik i wykorzystają kontrowersje do tego, aby edukować mieszkańców New Jersey o zbrodniach wojennych.

Shmuley Boteach przybliża również intencje polskiego rządu przyświecające ustawie o Holokauście. Choć jego zdaniem, powinna być ona zniesiona, Polsce chodzi o walkę z zakłamywaniem historii.

Z dyskusji z dużą liczbą Polaków, również tych reprezentujących rząd, wydaje się, że intencją nowej ustawy było powstrzymanie świata od zrównywania ich z nazistami i uznania przez historię rozmiaru polskich cierpień podczas wojny.

Jak dodaje, „Polska, w przeciwieństwie do Francji, nigdy nie stworzyła kolaboracyjnego reżimu obok nazistów. Rząd polski na uchodźstwie i polska partyzancka Armia Krajowa zawsze stawiały opór hitlerowcom”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mgła już nie paraliżuje lotniska w Krakowie

/ Zalasem1 [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

W sobotę rano poprawiła się pogoda, dzięki czemu Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice przyjmuje i odprawia samoloty bez większych przeszkód. W piątek pracę lotniska paraliżowała mgła.

Według tabeli lotów, wcześnie rano odwołano jeszcze odloty do: Warszawy, Amsterdamu i Monachium. Wystartowały samoloty do Katanii, Birmingham, Londynu, Bolonii, Eilatu. Przyleciała też maszyna z Aten.

Statusy lotów są na bieżąco aktualizowane na stronie www.krakowairport.pl i aplikacji mobilnej.

Z powodu ukształtowania terenu, mgła utrudniająca operacje na krakowskim lotnisku jest częstym zjawiskiem o tej porze roku

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts