Program kompleksowego leczenia raka płuc

/ oracast

  

Ministerstwo Zdrowia wraz z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji prowadzi działania mające na celu wypracowanie kompleksowego leczenia raka płuc, piersi, jelita grubego, prostaty i narządów kobiecych - poinformowała podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Działania resortu są m.in. odpowiedzią na apele środowisk medycznych. Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oceniła, że jedną z przyczyn niskiej przeżywalności chorych na raka płuc jest brak kompleksowej diagnostyki i leczenia. Podkreśliła, że trzeba stworzyć odpowiednio wyposażone referencyjne ośrodki leczenia raka płuc.

Wyjaśniła, że z powodu braku kompleksowej diagnostyki i leczenia wiele procedur trzeba powtarzać. Z danych NFZ wynika, że np. w 2014 r. hospitalizowanych było 62 tys. osób cierpiących na raka płuc, z czego 43 proc. powtórnie. Jedną z przyczyn była m.in. konieczność powtórzenie procedur diagnostycznych. Ponieważ w niektórych przypadkach na diagnostykę specjalistyczną trzeba czekać 160 dni, wcześniej przeprowadzone badania, np. tomografię komputerową, należy wykonać jeszcze raz.

Rak płuc jest pierwszą przyczyna zgonów pacjentów onkologicznych. Według informacji wiceminister Katarzyny Głowali, co roku z tego powodu umiera 16 tys. mężczyzn i 7,5 tys. kobiet. I właśnie w tej grupie chorych obserwuje się wzrost umieralności. W ocenie wiceszefowej resortu zdrowia powodem jest rosnąca liczba kobiet palących papierosy.

Prof. Chorostowska-Wynimko poinformowała, że w Polsce jest bardzo niska pięcioletnia przeżywalność osób chorych na raka. Pięć lat przeżywa 10-15 proc. pacjentów. Profesor podkreśliła, że jedynie leczenie chirurgiczne daje dużą szansę na całkowite wyleczenie. Do tego rodzaju terapii kwalifikuje się jednak zaledwie 20 proc. chorych. Jednym z głównych powodów jest późne diagnozowanie choroby nowotworowej płuc. "Lekarze rodzinni powinni wykazać się wyczuleniem onkologicznym" – powiedziała prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, krajowy konsultant w dziedzinie chorób płuc. To od nich w dużej mierze zależy prawidłowa diagnoza, a co za tym idzie - szybkie wdrożenie terapii.

Specjaliści uczestniczący w posiedzeniu senackiej komisji zdrowia podkreślali konieczność zintensyfikowania działań profilaktycznych, przede wszystkim profilaktyki antynikotynowej. Prof. Chorostowska-Wynimko zaproponowała przekazanie na ten cel części wpływów z akcyzy na wyroby tytoniowe.

Wiceminister Głowala poinformowała, że profilaktyka raka płuc jest prowadzona m.in. w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Badania przesiewowe wykonuje się u osób w wieku 50-70 lat, palących tytoń przez 20 lat i narażonych na inne czynniki rakotwórcze. W ramach programu, realizowanego przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, w latach 2009-2017 przeprowadzono 38 661 badań. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Najnowszy sondaż wyborczy: PiS zdecydowanym liderem. Ile miejsc w Sejmie dla partii rządzącej?

Zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

  

Trzy miesiące po wyborach Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje się na pierwszym miejscu w sondażach i może liczyć na ponad 40 procent poparcia w wyborach do Sejmu – wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu. Zgodnie z badaniem preferencji wyborczych, daje to 237 mandatów w Sejmie.

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego w styczniu przez pracownię Estymat dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 43,5 proc. poparcia w wyborach do Sejmu.

Jak poinformował portal, oznacza to, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS zdobyłoby 237 mandatów. Chociaż taki wynik oznacza spadek w porównaniu do ostatniego sondażu dla DoRzeczy.pl (45,5 proc. poparcia i 244 mandaty), to podobny wynik partia Jarosława Kaczyńskiego osiągnęła w ostatnich wyborach (43,59 proc. poparcia i 235 mandatów).

Kolejne miejsce w sondażu, zajęła Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) – 29,7 proc. głosów i 140 mandatów; która zyskała w stosunku do poprzedniego sondażu (28,2 proc. głosów i 137 mandatów), oraz do wyniku wyborczego z ubiegłego roku (27,4 proc. głosów i 134 mandaty).

W stosunku do poprzedniego sondażu wzrosły też notowania Lewicy (SLD, Wiosna i RAZEM), która zdobyła 11,8 proc. głosów i 44 mandaty (w poprzednim sondażu uzyskała 10,5 proc. poparcia i 37 mandatów). W wyborach parlamentarnych zjednoczona lewica zdobyła 12,56 proc. głosów i 49 mandatów - podano.

Wzrost notowań w sondażu odnotowała też Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15), która w sondażu na początku stycznia uzyskała 8,6 proc. głosów i 20 mandatów, a w dzisiejszym sondażu 8,7 proc. głosów i 30 mandatów.

Ostatnim ugrupowaniem, które w sondażu dla DoRzeczy.pl przekroczyło próg wyborczy jest Konfederacja. Ugrupowanie uzyskało 5,9 proc. głosów i 8 mandatów (w badaniu sprzed trzech tygodni 6,4 proc. głosów, czyli 12 mandatów). Wśród ankietowanych 0,4 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "inni".

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1027 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 64%.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, dorzeczy.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts