646 mln dolarów. Tyle przyniosła aukcja w Christie's kolekcji Rockefellerów

/ PrtSc/christies.com

  

W pierwszy wieczór "aukcji stulecia" w nowojorskim domu Christie's sprzedano dzieła sztuki za 646 mln dol. Jak podała w środę Associated Press, na aukcji licytowano obrazy Pabla Picassa, Claude'a Moneta i Georgii O'Keeffe z kolekcji utworzonej przez miliardera Davida Rockefellera.

Jak poinformowała agencja Associated Press, najważniejszym wydarzeniem aukcji wczoraj wieczorem w nowojorskim domu Christie's była licytacja obrazu Pabla Picassa "Młoda dziewczyna z koszem kwiatów" z 1905 r. Obraz z okresu różowego artysty, którego wartość szacunkowa wynosiła 100 mln dol., sprzedano za 115 mln dol. Jest to druga, najwyższa cena w historii zaoferowana za obraz artysty.

Obrazy Claude'a Moneta i Henri Matisse'a również osiągnęły nowe, rekordowe ceny. Obraz Moneta "Nympheas en fleur", ukończony w latach 1914-17, sprzedano za rekordową kwotę 84,6 mln dol., a "Odaliska z magnoliami" Matisse'a z 1923 r. zakupiono za 80,7 mln dol.

Przedstawiciele domu aukcyjnego Christie's poinformowali, że wpływy ze sprzedaży kolekcji zmarłych Davida i Peggy Rockefellerów "zostaną rozdzielone pomiędzy instytucje, które wspierali za życia".

David Rockefeller był ostatnim żyjącym wnukiem założyciela Standard Oil, Johna D. Rockefellera. Zmarł w marcu 2017 r. w wieku 101 lat. On i Peggy byli małżeństwem przez ponad 50 lat (Peggy zmarła w 1996 r.). Za życia małżeństwo zgromadziło ogromną kolekcję dzieł sztuki, mebli, ceramiki, rzeźb i dzieł dekoracyjnych. W skład kolekcji wchodzą także artefakty, które zostały zakupione i przekazane przez poprzednie generacje Rockefellerów.

We wtorek wieczorem na licytację wystawiono dzieła sztuki z XIX i XX w., w tym m.in. obrazy Paula Gauguina i Georgesa Seurata.

Jak podała Associated Press, dzieła artystów amerykańskich zostaną wystawione na licytację dzisiaj wieczorem. Na aukcji można będzie kupić m.in. obrazy Willema de Kooninga, Edwarda Hoppera i Johna Singera Sargenta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Utrudnienia na linii kolejowej pod Tatry

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Od poniedziałku zostaną wznowione prace budowlane na linii kolejowej prowadzącej do Zakopanego. Trasa będzie częściowa zamknięta, a pasażerowie pociągów na odcinku Chabówka – Zakopane przesiądą się do autobusów – poinformował Zespół Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Od poniedziałku 24 lutego pociągi dalekobieżne i regionalne będą dojeżdżać do stacji w Chabówce. Tam podróżni przesiądą się do autobusów komunikacji zastępczej, która będzie obsługiwać trasy Chabówka – Szaflary oraz Chabówka – Zakopane. Na odcinku Szaflary – Zakopane będą kursować pociągi Podhalańskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Prace na torach pomiędzy Chabówką a Szaflarami potrwają do końca czerwca. W tym czasie zostaną wymienione szyny na odcinku Sieniawa – Nowy Targ. Zmodernizowany zostanie też peron w Nowym Targu. Na trasie zostanie zamontowana nowa sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym, oraz wyremontowane zostaną przejazdy kolejowo-drogowe, mosty i wiadukty kolejowe.

Zespół Prasowy PKP PLK poinformował, że w czasie zimowego wypoczynku, od 21 grudnia do 20 lutego z kolejowej trasy do zimowej stolicy Polski pasażerowie skorzystali z niemal 3,5 tys. pociągów. W tym czasie na linii były prowadzone prace w pobliżu torów, tak aby nie było konieczności zamykania tej popularnej trasy kolejowej w czasie największego zainteresowania podróżami pod Tatry.

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka Zakopane”, PKP PLK przeznaczają przeszło 1,1 mld zł netto. W ramach tego projektu zakończyły się już roboty budowlane między Skawiną a Suchą Beskidzką. W grudniu PKP PLK podpisały umowę na realizację ostatniego odcinka, pomiędzy Suchą Beskidzką a Chabówką. Obecnie trwa faza projektowa inwestycji, a roboty budowlane ruszą w drugiej połowie roku. Zakończenie wszystkich prac planowane jest do 2023 r.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts