W Podgoricy postrzelono dziennikarkę

Podgorica / youtube.com

  

Czarnogórska dziennikarka śledcza badająca korupcję, Olivera Lakić, została postrzelona przed swoim domem w Podgoricy - poinformowała policja. Dzisiaj na ulice stolicy Czarnogóry wyszły setki osób, by wyrazić sprzeciw wobec ataku na dziennikarkę.

(Lakić-red) ma ranę postrzałową na nodze, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo

- powiedział dziennikarzom szef policji Vesko Damjanović. Dziennikarka pozostaje w szpitalu. Do napadu doszło wczoraj wieczorem.

Uczestnicy dzisiajszych demonstracji w stolicy nieśli transparenty z hasłami "Stop przemocy", "O życie bez strachu". Protestujący, którzy zgromadzili się przed budynkiem rządu w Podgoricy, oskarżają władze o podejmowanie zbyt małych wysiłków, by zbadać serię ataków na dziennikarzy, do których doszło w tym kraju w ostatnich latach.

49-letnia Lakić, dziennikarka krytycznego wobec władz dziennika "Vijesti", padła ofiarą ataku również sześć lat temu. Lakić jest autorką artykułów na temat korupcji i organizacji przestępczych działających w kraju.

Atak na dziennikarkę potępili czołowi politycy czarnogórscy i międzynarodowi urzędnicy piastujący stanowiska w tym kraju. Charge d'affaires USA w Czarnogórze Judy Kuo, która odwiedziła Lakić w szpitalu, powiedziała:

To przestępstwo wymaga natychmiastowego i zdecydowanego dochodzenia, by pociągnąć winnych do odpowiedzialności (...) USA wzywają Czarnogórę do zapewnienia bezpiecznego środowiska dla dziennikarzy, by mogli pełnić swoją istotną funkcję

- dodała Judy Kuo

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland powiedział, że jest

zszokowany i przygnębiony (...) Działania dziennikarzy i wolnych mediów są podstawą dla funkcjonowania każdej demokracji. Ataki na dziennikarzy stanowią więc zarazem atak na demokrację

- podkreślił.

Żeljko Ivanović, szef dziennika "Vijesti", powiedział, że na dziennikarzy gazety i redakcje doszło łącznie do 25 ataków. W ubiegłym miesiącu przed domem innego dziennikarza śledczego na północy kraju doszło do eksplozji. W grudniu 2013 r. na redakcję "Vijesti" dokonano zamachu bombowego, który nie spowodował ofiar. W październiku 2013 r. redakcję obrzucono kamieniami podczas pierwszej parady równości w Podgoricy. W sierpniu przed domem jednego z pracowników tej gazety wybuchła bomba. W 2014 r. spalono służbowy samochód gazety.

W ubiegłym roku Czarnogóra przystąpiła do NATO i zobowiązała się m.in. do podjęcia większych starań na rzecz wolności mediów i praworządności

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Prognozy rozwoju koronawirusa w Polsce! Maksymalna liczba zakażeń 9 tys. – pod koniec kwietnia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Tumisu/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Maksymalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie przekroczy 9 tys. i zostanie osiągnięta ok. 20 kwietnia; potem powinna spadać. W ciągu doby najwięcej może być ok. 500 nowych przypadków – prognozuje spółka ExMetrix, podtrzymując tym samym swą prognozę sprzed tygodnia.

[polecam:https://niezalezna.pl/319837-kilka-modeli-rozwoju-epidemii-koronawirusa-w-polsce-lekarz-wskazuje-na-ich-przebieg]

Spółka zajmuje się prognozowaniem gospodarczym i społecznym. Po przeanalizowaniu najnowszych informacji - przy użyciu sztucznej inteligencji - podtrzymuje swą prognozę z 23 marca, wedle której w naszym kraju będzie maksymalnie około 9 tys. zakażeń. Nastąpi to 20 kwietnia br., a potem powinno przyjść wyraźne zahamowanie nowych zakażeń.

Główny analityk firmy Zbigniew Łukoś w informacji przekazanej PAP podkreśla, że sprawdzalność dotychczasowych prognoz dziennych sięga 92,3 proc. „Reestymacja modelu potwierdza zeszłotygodniowe prognozy” – dodaje.

Z przekazanych danych wynika, że np. 26 marca przewidywano, że będą 1324 przypadki, a faktycznie było ich 1221 (różnica zaledwie 5,08 proc.). 30 marca prognozowano 2089 zakażeń, tymczasem odnotowano - 1862 (7,69 proc. różnicy).

„W najbliższych dniach będziemy mieć rekordowe przyrosty stwierdzonych przypadków zakażenia, nawet do ok. 500 zakażonych zaraportowanych dziennie, jak wskazują nasze modele, co oczywiście jest znacznie mniejszą liczbą niż w Hiszpanii czy Włoszech, ale wymaga dalszej bardzo dużej dyscypliny narodu. Należy pamiętać, że model pokazuje prognozę, która nie jest odporna na nagłe rozluźnienie dyscypliny tzw. social distancing”

– komentuje Zbigniew Łukoś.

Jego zdaniem, jeżeli zachowamy nadal ogromną dyscyplinę, jest szansa, że Polska uniknie sytuacji epidemicznej podobnej do tej, jaka jest we Włoszech i Hiszpanii. „Być może unikniemy też scenariusza niemieckiego i - miejmy nadzieję - że potoczy się optymistyczny scenariusz Polski” – dodaje analityk ExMetrix.

Prognoza dla Polski w miarę rozwoju sytuacji i napływu nowych danych, szczególnie z krajów, gdzie epidemia zaczęła się wcześniej niż w Polsce, nadal ma być aktualizowana, uwzględniając najnowsze informacje. Oceniony ma być również czas trwania epidemii.

W poprzedniej prognozie z 23 marca oceniano, że czas trwania epidemii w Polsce może być nieco dłuższy niż w Chinach. Od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum upłynie u nas prawdopodobnie około 48 dni, w Chinach było to około 40 dni.

Budując model przebiegu epidemii w Polsce – podkreśla Łukoś - przeanalizowano jej przebieg w krajach, w których COVID-19 rozwinął się wcześniej niż w Polsce, czyli w Chinach, Korei Południowej, Japonii oraz niektórych krajach europejskich.

„Założyliśmy – podkreśla - że statystyki w krajach dotkniętych COVID-19 nie były zatajane ani sztucznie modyfikowane".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts