W latach 1934-1935 miał miejsce rejs „Daru Pomorza” dookoła świata. Na początku 1935 roku Dar Pomorza dotarł do japońskiego Nagasaki, gdzie załoga spotkała się z budującymi klasztor franciszkanami i św. ojcem Maksymilianem Kolbe. 

Zdjęcie zrobiono w 1935 i w niemal idealnym stanie zachowało się w klasztorze braci franciszkanów właśnie na Nagasaki. To tym bardziej zdumiewające, że Nagasaki podczas II Wojny Światowej było celem ataku nuklearnego. 

Na zdjęciu uwiecznieni zostali m.in. św. Maksymilian Kolbe (trzeci z prawej w rzędzie siedzącym) , kapelan Daru – ksiądz Wojciech Kossak-Główczewski (trzeci z lewej w rzędzie siedzącym) oraz komendant żaglowca kapitan Konstanty Maciejewicz (czwarty z prawej w rzędzie siedzącym, obok o. Maksymiliana Kolbego). 


Tegoroczny Rejs Niepodległości oprócz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę jest także pamiątką tamtego historycznego rejsu z lat 1934-1935. „Dar Młodzieży” wyrusza 20 maja z portu w Gdyni, by opłynął kulę ziemską i zawitać do 22 portów w 18 krajach świata. Na pokładzie tego słynnego polskiego żaglowca znajdzie się prawie 1000 młodych Polaków. 400 osób wyłoniono w specjalnych konkursie, natomiast prawie 600 osób to uczniowie i studenci szkół morskich.

Organizatorami Rejsu Niepodległości są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni i Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.