Rozpoczął się okres godowy traszki karpackiej

traszka / Kathy2408

  

Żyjące na Podkarpaciu, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, traszki karpackie rozpoczęły okres godowy; potrwa on do końca czerwca - powiedział przyrodnik zajmujący się płazami Marek Holly.

"Traszka karpacka jest uznawana za tzw. endemit karpacki, czyli gatunek występujący, poza wschodnimi Sudetami, prawie wyłącznie w Karpatach" - mówił we wtorek Holly.

Oprócz Bieszczad spotyka się ją również w wyższych partiach gór, np. w Tatrach. Natomiast w niżej leżących dolinach karpackich chętnie zasiedla różnego rodzaju zbiorniki wodne z częściowym ocienieniem oraz z płyciznami nagrzewanymi intensywnie przez słońce. Lubi również głębokie koleiny w drogach leśnych oraz pojawiające się okresowo większe kałuże.

"Okres godowy potrwa od sześciu tygodni do dwóch miesięcy. W tym czasie traszki przebywają w wodzie, gdzie składają jaja luzem na dnie bądź przytwierdzają je do roślin wodnych" - wyjaśnił przyrodnik.

Po 10-14 dni z jaj wylęgają się larwy, które po przeobrażeniu wyjdą na ląd, po dwóch - czterech miesiącach. "Czasem rozwój larwy, zwłaszcza w wyższych położeniach górskich, może się przedłużyć i zakończyć dopiero wiosną w kolejnym roku” - zaznaczył Holly.

Poza okresem godowym traszki karpackie bytują na lądzie. Nie wiadomo w jakim wieku osiągają one dojrzałość płciową. Przypuszcza się, że przystępują do rozrodu po dwóch latach życia.

Długość ciała traszki karpackiej wynosi ok. 7,5 - 10 cm; samice są większe od samców. Mimo niewielkich rozmiarów traszka wygląda dość masywnie. Ubarwienie jej grzbietu bywa bardzo zmienne: gliniastobrązowe, jasnobrązowe, oliwkowe, zielonkawe, ciemno oliwkowo-brązowe, czarne lub marmurkowate.

Traszka karpacka poza okresem godów jest aktywna głównie nocą, zaś w porze godowej aktywność utrzymuje również w ciągu dnia. Na lądzie traszki żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami oraz owadami, w wodzie - owadami wodnymi. W październiku zapadają w trwający pół roku sen zimowy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kajakarze utonęli w Jeziorze Ełckim

zdjęcie ilustracyjne / vonpics CC0

  

Dwóch mężczyzn pływających kajakiem utonęło w niedzielę w Jeziorze Ełckim - poinformowała policja. W ten weekend na Warmii i Mazurach utonęło już pięć osób, a jedna osoba zaginiona na jeziorze koło Giżycka jest nadal poszukiwana.

Według policji do tragicznego wypadku doszło dziś po południu na Jeziorze Ełckim. Ciała dwóch zaginionych kajakarzy odnaleziono w wodzie, po kilku godzinach poszukiwań prowadzonych przez straż pożarną.

- Wywrócił się kajak, dwóch mężczyzn wpadło do wody i niestety nie uratowali się. Nie mieli założonych kapoków

- powiedział podkom. Andrzej Szymialis z ełckiej policji.

Policja ustala jeszcze tożsamość obu mężczyzn, którzy utonęli. Okoliczności wypadku ma wyjaśnić śledztwo pod nadzorem prokuratury w Ełku.

Jak powiedział mł. asp. Rafał Jackowski z komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie, ten weekend był wyjątkowo tragiczny nad wodą w woj. warmińsko-mazurskim. 

- Od piątku utonęło pięć osób, a jedna zaginiona jest nadal poszukiwana

- dodał.[polecam:https://niezalezna.pl/284126-mezczyzna-wypadl-z-motorowki]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl