Trump zerwał układ z Iranem

/ FLICKR/ NOBORDER NETWORK/ CC BY 2.0

  

– Pozwolenie na utrzymanie umowy z Iranem oznaczałoby wyścig zbrojeń nuklearnych - powiedział Donald Trump, jednocześnie zrywając porozumienie nuklearne. Donald Trump zapowiedział również poważne sankcje wobec Iranu.

Przypomnijmy, że celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Trump podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi z 2016 roku ostro krytykował dokument. 

Porozumienie z Iranem z 2015 roku było w "samej swej istocie" nieudane. Mamy dowody, że Teheran pracował na programem nuklearnym mimo podpisania tej umowy – powiedział prezydent Donald Trump.

Prezydent USA dodał, że jeśli Iran zdecyduje się na rozmowy w sprawie nowego porozumienia, to on "jest w stanie i jest chętny" do podjęcia negocjacji na ten temat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wałęsa chce zastąpić Adamowicza?

/ Platforma Obywatelska RP from PolskaDerivative work: Kamil.ryy [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Europoseł PO, kandydat tej partii w ubiegłorocznych wyborach na prezydenta Gdańska, Jarosław Wałęsa poinformował, że kwestia jego ewentualnego ponownego startu w wyborach prezydenta tego miasta będzie poruszana w partii później.

Jak zaznaczył, we wtorek Paweł Adamowicz miał przedstawić kompletny skład swojego gabinetu oraz umowę koalicyjną - porozumienie między Koalicją Obywatelska i jego stowarzyszeniem "Wszystko dla Gdańska".

"Wydaje mi się, że to jest dobry dokument, na którym można budować przyszłość. Na pewno kontynuacji będą oczekiwali mieszkańcy Gdańska. Paweł Adamowicz otrzymał olbrzymi mandat zaufania. Jego kadencja skończyła się przedwcześnie. Wydaje mi się, że należy w imię przyzwoitości obiecać kontynuację jego myśli"

- podkreślił eurodeputowany PO.

Jego ojciec Lech Wałęsa oznajmił wcześniej w Gdańsku, że zrobi wszystko, aby Jarosław Wałęsa nie kandydował w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta miasta. Polityk ten zajął trzecie miejsce w jesiennych wyborach w 2018 r.

Wygrał w nich Adamowicz, uzyskując w drugiej turze 64,80 proc. głosów i pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył we wtorek, że jego partia nie wystawi własnego kandydata w przedterminowych wyborach w Gdańsku.

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł w PO wynika, że Jarosław Wałęsa nastawiał się na start w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W poprzednich uzyskał mandat z okręgu pomorskiego, startując z ostatniego miejsca.

W środę komisarz wyborczy w Gdańsku podpisał postanowienie o wygaśnięciu mandatu Adamowicza. Decyzja o mianowaniu p.o. prezydenta miasta oraz wyznaczenia daty przedterminowych wyborów należy do premiera Mateusza Morawieckiego.

We wtorek I zastępca prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że przyjęła propozycję przekazaną przez rządzących w sprawie objęcia funkcji komisarza w Gdańsku.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Pogrzeb zamordowanego prezydenta odbędzie się w sobotę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl