Wyrok w sprawie wcześniaka za dwa tygodnie

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończyło się dziś postępowanie apelacyjne w procesie lekarza i dwóch położnych, w I instancji uniewinnionych od zarzutu narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia urodzonego przedwcześnie noworodka. Wyrok będzie ogłoszony za dwa tygodnie.

Activedia

Sprawa dotyczy jednego z oddziałów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Oskarżeni - to młody lekarz (wówczas w trakcie rezydentury) i dwie doświadczone położne. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuciła im, że w czerwcu 2015 roku nieumyślnie narazili przedwcześnie narodzone dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

W ocenie prokuratury, doszło do tego, ponieważ - mimo zgłaszanego przez pacjentkę w 26. tygodniu ciąży silnego bólu - lekarz dyżurny nie przeprowadził badania położniczego, a kobieta dostała jedynie lek rozkurczowy. Położne, które były wtedy na nocnym dyżurze, oskarżono o to, że - wiedząc o dolegliwościach pacjentki - wobec braku reakcji lekarza dyżurnego, nie zawiadomiły lekarza nadzorującego.

Brak odpowiedniej reakcji osób, na których ciążył obowiązek opieki nad ciężarną pacjentką, skutkował nierozpoznaniem przedwczesnego rozpoczęcia porodu, co w efekcie zwiększyło ryzyko wystąpienia w okresie okołoporodowym głębokiego niedotlenienia dziecka

- argumentowała prokuratura w akcie oskarżenia.

Dziewczynka urodziła się bez oznak życia, czynność serca udało się przywrócić dopiero po 10 minutach reanimacji. Jest niepełnosprawna, jej matka mówiła na początku procesu dziennikarzom, że właściwie każdego dnia walczy o życie dziecka.

W listopadzie ubiegłego roku białostocki sąd rejonowy uznał, że co prawda były nieprawidłowości, ale nie rodzą one odpowiedzialności karnej. Od wyroków uniewinniających odwołała się prokuratura, która chciała ukarania oskarżonych grzywnami, oraz pełnomocniczka oskarżycielki posiłkowej, czyli matki dziecka. Chcą uchylenia wyroku uniewinniającego i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania w I instancji.

Wyrok Sąd Okręgowy w Białymstoku ma ogłosić za dwa tygodnie.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#szpital #lekarze #noworodek

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo