Górnicy uwięzieni w kopalni Zofiówka żyją? Namierzono sygnał radiowy z ich lamp

/ TVP Info/print screen

  

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon na dzisiejszej konferencji podał, że w nocy ratownicy odebrali sygnał radiowy. - Może on pochodzić z lamp dwóch z trzech poszukiwanych górników – poinformował dziennikarzy Ozon.

Prezes JSW poinformował dziś, że w kopalni Zofiówka pracuje 15 zastępów ratowniczych. W ciągu całej doby będzie ich 40.
 
Do godzin porannych ratownicy doszli do 84 metra wyrobiska, zostało im do spenetrowania jeszcze około 50-60 metrów. By można było kontynuować poszukiwania, trzeba usunąć zalegający tam uszkodzony sprzęt oraz doprowadzić lutniociąg doprowadzający powietrze.

Jak podał prezes JSW, ratownicy odebrali w nocy sygnały radiowe.

W nocy ratownicy odebrali sygnał radiowy. W najbliższych godzinach chcą do końca spenetrować chodnik z urządzeniem odbierającym sygnał z nadajników w lampach górników

– powiedział.

Odebrany przez ratowników sygnał radiowy może pochodzić z lamp dwóch z trzech poszukiwanych górników.

Nie wiemy, czy sygnał radiowy emituje nadajnik z jednej górniczej lampy czy z dwóch; ratownicy penetrują wyrobisko z urządzeniem namierzającym sygnał

– dodał.

Wstrząs spowodował wypiętrzenie spągu, czyli spodu chodnika, wypychając do góry znajdujące się tam urządzenia. Prześwity w chodniku, który penetrują ratownicy, mają ok. 70 cm – powiedział Daniel Ozon.

Do wstrząsu o sile szacowanej na ok. 3,4 stopnia w skali Richtera doszło około godziny 11 w sobotę. Pod ziemią pracowało w tym czasie ok. 250 górników. Siedmiu zaginionych pracowało w 11-osobowej brygadzie przy drążeniu nowego chodnika. Czterem pracownikom udało się ewakuować, siedmiu górników zostało pod ziemią. Dwóch z nich udało się uratować w sobotę, w niedzielę znaleziono ciała dwóch górników. Do tej pory nie zlokalizowano trzech osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Sauna, kieliszek, wyjście na dwór - tak Łukaszenka chce zapobiegać epidemii. Jest zgłoszenie na milicję

/ By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41464363

  

Mężczyzna, którego matka zmarła z powodu infekcji Covid-19 żąda wszczęcia sprawy karnej przeciwko prezydentowi Białorusi. Jego zdaniem Łukaszenka „nie podjął odpowiednich działań dla ochrony ludności”.

Portal Belsat.eu poinformował, że Alaksandr Macwiejeu, który mieszka we Francji, zgłosił sprawę na milicję po tym, jak jego 68-letnia matka zmarła w szpitalu w Witebsku. Miała koronawirusa oraz guza na kręgosłupie. Na zapalenie płuc zapadła podczas pobytu w szpitalu neurologicznym wkrótce po operacji usunięcia guza.

Syn zmarłej poinformował, że nie została ona uwzględniona w statystykach dotyczących zgonów z powodu koronawirusa.

„Żądam wszczęcia postępowania karnego wobec Alaksandra Łukaszenki, który pełniąc funkcje prezydenta Białorusi, nie podjął działań niezbędnych dla ochrony ludności przed rozprzestrzenianiem się wirusa”

- napisał Macwiejeu w zgłoszeniu.

Na Białorusi nie zastosowano przepisów o kwarantannie ani zamknięcia granic.

Do wczoraj potwierdzono 700 przypadków zakażenia Covid-19. Potwierdzono też 13 zgonów z powodu koronawirusa. 

Pod koniec marca Łukaszenka zorganizował turniej hokeja, w którym zagrał.

„Czy istnieje wirus? Nie widzę żadnego. Sport, a zwłaszcza hokej, jest najlepszym lekarstwem przeciwwirusowym”

– stwierdził Łukaszenka (grał z nr 01 na koszulce) po zawodach, które wygrała jego drużyna i awansowała do finałowej imprezy.

[polecam:https://niezalezna.pl/319540-nie-widze-zadnego-wirusa-aleksandr-lukaszenka-kpi-z-pandemii-i-urzadza-mecz-pokazowy]

Wcześniej twierdził, że "traktor wyleczy wszystkich, pole wszystkich wyleczy", wzywając społeczeństwo, by zachować spokój i nie poddawać się panice. 

[polecam:https://niezalezna.pl/316767-lukaszenka-o-koronawirusie-traktor-wyleczy-wszystkich]

Łukaszenka w wywiadach telewizyjnych mówił m.in., że nie rozumie tych, którzy zalecają izolację oraz powiedział ministerstwu zdrowia, aby skupili się na leczeniu innych. Mówił również o tym, że należy wychodzić na świeże powietrze, oddychać i wietrzyć mieszkania. Zalecał, aby "wódką nie tylko myć ręce, ale i przyjąć 40-50 gram, aby wytruć wirusa".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, belsat.eu

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts