Posłowie dostaną po kieszeni? „Zawsze powinni zachowywać się porządnie”

Sporo emocji, zwłaszcza wśród posłów wywołało opublikowanie na stronie sejmowej projektu nowelizacji, który zakłada wprowadzenie możliwości obniżenia uposażenia lub diety parlamentarzystów, jeśli ich zachowanie, nie tylko na sali posiedzeń Sejmu, czy Senatu, ale także w innych miejscach, „nie licuje z powagą pełnionych przez nich funkcji”. Pytany o te regulacje marszałek Senatu Stanisław Karczewski studzi emocje.

Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że zmiany mają za zadanie zobligować posłów i senatorów do „przykładania jeszcze większej wagi do swoich obowiązków parlamentarnych i przedstawicieli polskiego społeczeństwa”.

Pytany o projekt nowelizacji, marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyjaśnia, że to „nie przepisy powinny regulować, jak posłowie i senatorowie powinni się zachowywać”. Jego zdaniem parlamentarzyści zawsze powinni zachowywać się „godnie i porządnie”

- Jestem głęboko przekonany, że to nie przepisy powinny regulować, jak posłowie i senatorowie powinni się zachowywać. Powinni zawsze zachowywać się godnie i tyle. To nie znaczy, że my porządnie i godnie powinniśmy zachowywać się w tym budynku, a już za drzwiami inaczej (...). Zawsze powinniśmy zachowywać się godnie i porządnie, również w przestrzeni medialnej. Mandat posła czy senatora pełniony jest nie tylko na sali posiedzeń Sejmu i Senatu. Posłowie i senatorowie reprezentują Parlament Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze całego kraju i poza nim, dlatego też ich zachowanie powinno licować z powagą pełnionych przez siebie funkcji, również w miejscach niebędących salą posiedzeń, ale bezpośrednio związanych z wykonywaniem mandatu posła i senatora - oświadczył marszałek Senatu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dieta lub uposażenie parlamentarzystów może być obniżone w trzech przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy zachowań, które uniemożliwiają pracę izb. Pensję posłów i senatorów można obniżyć również w przypadku nieusprawiedliwionej obecności na posiedzeniach Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego i ich organów. Ponadto, parlamentarzyści mogą zostać ukarani za brak godnego zachowania na sali posiedzeń.

Zdaniem projektodawców, proponowane zmiany zwiększą prestiż i powagę polskiego parlamentu.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sejm #Senat #polityka #parlamentarzyści #posłowie #senatorowie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo