Ćwiczenie z wojskami Siil 2018 (pol. Jeż, ang. Hedgehog) koncentruje się w głównej mierze na prowadzeniu działań z zakresu obrony terytorialnej w sytuacji wystąpienia zagrożeń tak konwencjonalnych, jak i hybrydowych. Zaangażowanych jest w nie ponad 15 tys. żołnierzy, ochotników z organizacji proobronnych, Kobiecej Organizacji Sił Samoobrony (ang. Women's Home Defence Organization), policji i służby ratowniczej — czytamy na oficjalnym portalu DG RSZ.

O międzynarodowym charakterze manewrów świadczy udział około 2 tysięcy żołnierzy z sił zbrojnych 19 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i krajów partnerskich, w tym Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Kanady, Ukrainy, Finlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Irlandii, Litwy, Łotwy i Gruzji. Angażuje ono również Batalionowe Grupy Bojowe NATO podporządkowane stacjonującej w Elblągu Międzynarodowej Dywizji Północ-Wschód — informuje Dowództwo Generalne.

Siły i środki z SZ RP wydzielone do udziału w ćwiczeniu dzielą się na dwa komponenty: lotniczy i lądowy. Komponent lotniczy tworzy ponad 40 żołnierzy i 4 samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego, którzy przebywają w Bazie Lotniczej Ämari w estońskiej miejscowości Harjumaa od 30 kwietnia br. Natomiast komponent lądowy, który szkolić się będzie na poligonie w Voru dotarł na miejsce 3 maja. W jego skład wchodzi ponad 80 żołnierzy i sprzęt wojskowy z 8. Pułku Przeciwlotniczego, 1. Rejonowej Bazy Logistycznej, 9. Pułku Rozpoznawczego oraz Brygady Wsparcia Dowodzenia natowskiego Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód — podaje DG RSZ.

Siil 2018 składa się z dwóch zasadniczych etapów. W pierwszym, który zakończył się dzisiaj, jednostki Estońskich Sił Zbrojnych wraz z organizacjami proobronnymi zrzeszonymi w Estońskiej Lidze Samooobrony osiągnęły gotowość do ćwiczenia, a następnie prowadziły szkolenie z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego, obejmujące m.in. takie zadania jak ewakuacja ludności z zagrożonego rejonu. W te przedsięwzięcia zaangażowane były również formacje z sektora pozamilitarnego. Etap ten objął także ćwiczenie żołnierzy rezerwy Quill z 92 Skrzydła Nadzoru Lotniczego. Drugi etap obejmujący zajęcia poligonowe odbędzie się w dniach 7-13 maja na pasach ćwiczeń w miejscowościach Voru, Polva, Valgamaa, a także na terenie północnej Łotwy. Głównym ćwiczącym będzie estońska 2. Brygada Piechoty, która podczas realizacji zadań wspierana będzie przez przybyłe pododdziały z krajów sojuszniczych i partnerskich. Rolę przeciwnika pełnić będzie 1. Brygada Piechoty i siły Batalionowych Grup Bojowych NATO.

Polscy żołnierze przebywać będą w Estonii do 15 maja.