Jerzy Skolimowski skończył 80 lat

/ fot. YouTube

  

5 maja 2018 roku 80. urodziny obchodzi Jerzy Skolimowski - reżyser, scenarzysta, aktor i artysta malarz. "Serdeczne gratulacje, życzenia dobrego zdrowia, a także wielu nowych pomysłów twórczych" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Jerzego Skolimowskiego z okazji 80 rodzin reżysera.

Jerzy Skolimowski ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował także reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami filmowymi. Jest autorem scenariusza do filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, współtworzył scenariusz słynnego "Noża w wodzie" Romana Polańskiego.

Jerzy Skolimowski to wybitny reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z twórców polskiej filmowej nowej fali, laureat nagród w Berlinie, Cannes i Wenecji, a także aktor, poeta i malarz, kończy w sobotę 80 lat.

Urodził się 5 maja 1938 r. w Łodzi. Do gimnazjum chodził w czeskich Podiebradach, wraz z Miloszem Formanem, Vaclavem Havlem i Ivanem Passerem.

Choć znany jest jako reżyser i scenarzysta, Jerzy Skolimowski - laureat m.in. weneckich Złotych Lwów za osiągnięcia życia (2016), Złotej Palmy w Cannes za "Fuchę" (1982) i "Złotego Niedźwiedzia" w Berlinie za "Start" (1967) - to także m.in. poeta i malarz. Pomimo tego, że za kamerą nie stał od trzech lat, gdy na ekrany weszło "11 minut" według jego scenariusza i w jego reżyserii, we wrześniu zobaczymy kolejny film Skolimowskiego. Wielki filmowiec wystąpi w nim, zresztą nie po raz pierwszy, na ekranie. 

Z okazji 80. urodzin Jerzego Skolimowskiego w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej odbędzie się wystawa, na której zostanie zaprezentowany wybór kilkudziesięciu obrazów i grafik z ponad 40-letniego dorobku malarskiego Mistrza. Wystawę będzie można oglądać w dniach 24 kwietnia - 30 czerwca 2018.

Urodzinowe życzenia reżyserowi złożył Prezydent Andrzej Duda:

Z okazji Pana 80. urodzin przekazuję serdeczne gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia, a także wielu nowych pomysłów twórczych

- napisał w liście skierowanym do Jerzego Skolimowskiego.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że twórczość reżysera charakteryzuje się "dbałością o formę, różnorodnością fabularną, a nierzadko także zaangażowaniem społecznym".

Jestem przekonany, że to właśnie dlatego – zarówno według opinii publiczności, jak i krytyki – należy Pan do czołowych reżyserów światowego kina. Świadczą o tym przyznane Panu liczne nagrody, w tym Honorowy Złoty Lew wręczony Panu przed dwoma laty podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Odbierając tę nagrodę, powiedział Pan, że przyjmuje ją jako zachętę do dalszej pracy oraz wyraz uznania również dla współczesnej polskiej kinematografii

- napisał prezydent.

Jak dodał, pragnie życzyć twórcy kolejnych "sukcesów, przyczyniających się do upowszechniania polskiej kultury".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PISF, niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Te słowa premiera o rodzinie przejdą do historii! "Nie zgadzamy się, by wyjątki określały, co jest normą"

Zdjęcie ilustracyjne

  

- Nie zgadzamy się, by wyjątki określały, co jest normą. Wierzymy, że przyszłość naszych dzieci powinna być budowana na stabilnym fundamencie rodziny - powiedział premier Mateusz Morawiecki w swoim expose w Sejmie.

Premier Morawiecki przypomniał wszystkim, jak ważna jest rodzina. Padły mocne słowa!

- Rodzina jest i musi pozostać fundamentem społeczeństwa. Wiem, że dziś rodzina jest przez niektórych traktowana jak przeżytek. Im głośniej się mówi o nowych modelach rodziny, tym bardziej pewne, że chodzi o mniejszościowe eksperymenty i eksperymentalne rozwiązania. Nie zgadzamy się, by wyjątki określały, co jest normą. Wierzymy, że przyszłość naszych dzieci powinna być budowana na stabilnym fundamencie rodziny. Kiedy człowiek przychodzi na świat, rodzina staje się jego pierwszym bastionem. Ale rodzina to nie tylko bastion każdego Polaka. Rodzina, jak mówił prymas Stefan Wyszyński, to także bastion całej Polski

- przypomniał Morawiecki.

Po czym zadeklarował:

- Wzmacniamy rodzinę i doceniamy pracę kobiet

Jak dodał, równość w miejscu pracy będzie wartością, o które rząd będzie mocno zabiegał. "Taka sama płaca, za taką samą pracę" - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl