Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Zamkowym w Warszawie z okazji święta Konstytucji 3 Maja zapowiedział, że w przewidzianym ustawą o referendum ogólnokrajowym terminie, złoży w Senacie wniosek o przeprowadzenie referendum, którego data będzie określona na 10 i 11 listopada 2018 r. CZYTAJ WIĘCEJ

Będziemy się zastanawiać, debatować, dyskutować. Szanujemy niezmiernie decyzję pana prezydenta i wsłuchujemy się w głos pana prezydenta. Zgadzamy się absolutnie z tym, że należy rozpocząć prace nad zmianą konstytucji. To byłby taki mocny impuls do tego, żeby te zmiany przyspieszyć. Choć też zdajemy sobie doskonale wszyscy sprawę z tego, że zmiany konstytucji nie robi się z dnia na dzień – zaznaczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski w TVP Info.

Odnosząc się do kwestii pytań referendalnych podkreślił, że ankieta konstytucyjna zamówiona u konstytucjonalistów może mieć wpływ na ich kształt.

Bardzo wnikliwie przeanalizowałem wynik tej ankiety, bardzo ciekawe są i propozycje i pytania, ale też i wątpliwości dotyczące samego systemu państwa polskiego, władzy też. Także jest bardzo wiele ciekawych wniosków, na pewno lektura tego jest obowiązkowa przed przystąpieniem do rozmów z panem prezydentem, choć już takie rozmowy toczyliśmy – mówił marszałek.

Marszałek przypomniał także, że izba wyższa nie będzie mogła już dokonać żadnej zmiany we wniosku dotyczącym przeprowadzenia referendum, jaki złoży prezydent.

Ani w terminie, ani w kształcie pytań, ani w ich ilości. Może tylko zagłosować za albo przeciw. I będziemy prowadzić dialog. Jeszcze mamy troszeczkę czasu, bo pan prezydent najprawdopodobniej zgłosi ten wniosek w czerwcu albo w lipcu, więc mamy sporo czasu i ten czas na pewno wykorzystamy na dobry dialog, tak żeby powstało dobre rozwiązanie – stwierdził.