W południe na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczęły się uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. W przemówieniu prezydenta - według jego współpracowników - mogą paść "ważne słowa" nt. zmian w konstytucji.

W obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczestniczą także m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, prezes TK Julia Przyłębska, a także ministrowie. Prezydentowi towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Wcześniej w stołecznej Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela odbyła się msza św. w intencji ojczyzny.

Przed rokiem, 3 maja Andrzej Duda zaproponował, by w tym roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się referendum, które da odpowiedź na pytanie jakich zmian w konstytucji chcą Polacy. Prezydent chciał, by głosowanie odbyło się 11 listopada lub trwało dwa dni (10 i 11 listopada).

Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapowiedział, że w dzisiejszym przemówieniu Dudy mogą paść "ważne słowa" na temat referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w ustawie zasadniczej.

Również wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha wskazywał, że 3 maja należy spodziewać się ważnego wystąpienia prezydenta "nie tylko w kontekście ogromnego dorobku polskiego konstytucjonalizmu, ale także w kontekście spraw bieżących".

W czasie kampanii wyborczej w 2015 roku, kiedy ubiegałem się o urząd prezydenta RP, wielokrotnie mówiłem, że Polacy powinni decydować o swoich sprawach najważniejszych, że trzeba mieć zaufanie do mądrości ludzi, mądrości społeczeństwa

– powiedział prezydent.

Chcę się odwołać do tej społecznej mądrości, do waszej, do państwa odpowiedzialności, dlatego zapowiedziałem, że będę chciał aby zostało przeprowadzone referendum konsultacyjne w sprawie przyszłej konstytucji Rzeczypospolitej.

 

Chciałbym, aby to naród, polskie społeczeństwo zostało zapytane przez rządzących, o to w jakim kierunku chce, żeby podążały polskie sprawy ustrojowe, które kwestie są z konstytucyjnego, tego fundamentalnego punktu widzenia najważniejsze.

 

Mamy wyjątkowy rok, rok 100-lecia odzyskania przez niepodległości, rok absolutnie szczególny. Jestem przekonany, że także w tym sensie symbolicznym dla  każdego z nas niezwykle ważny. To właśnie w tym roku powinniśmy na te wielkie pytania dotyczące przyszłości Rzeczypospolitej odpowiedzieć.

 

Złożę w Senacie stosowny wniosek aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji, gdzie wszyscy Polacy będą mogli się wypowiedzieć co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski, co do tego czego chcą i czy chcą odbyło się w tych wielkich listopadowych datach - 10 i 11 listopada tego roku. Apeluje o obecność na tym referendum, byście przyszli i powiedzieli w to wielkie święto, jakiej Polski chcecie. Byście mogli potem o tym przekazać swoim wnukom, dzieciom i daj Wam Boże także i prawnukom, byście mogli z dumą mówić, to ja także swoją opinią i zdaniem kształtowałem tą ojczyznę, w której dziś żyjecie – suwerenną, niepodległą, silną, w której żyjemy dostatnio, która jest dla nas sprawiedliwa, i której trzeba bronić za wszelką cenę, bo niczego lepszego nie będziemy mieli tak, jak w to wierzyli twórcy konstytucji 3 maja

– mówił Andrzej Duda.

Dziś zapowiadam, że złożę w Senacie odpowiedni projekt postanowienia prezydenta, czyli wniosek o przeprowadzenie referendum, którego data będzie określona na 10 i 11 listopada 2018 roku. Niech ten tok 100-lecia odzyskania niepodległości będzie dla nas, dzisiejszych Polaków i następnego pokolenia rokiem konstytucyjnego przełomu. Niech żyje Polska, niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczypospolita – powiedział dziś prezydent.

- powiedział dziś prezydent.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.