Wędrówka 35-kilometrową trasą przez siedem szczytów Beskidu Wyspowego

Mogielica / JerzyGorecki

  

Całodniowa wędrówka 35-kilometrową trasą przez siedem szczytów Beskidu Wyspowego w Małopolsce zainaugurowała we wtorek tegoroczną edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy. W ciągu najbliższych miesięcy przewidziano 19 wypraw po tym malowniczym paśmie górskim.

Pierwszomajowy trekking pod hasłem "Tour Mszana Dolna" rozpoczął się o świcie w Schronisku Baza Lubogoszcz i wiódł pętlą poprzez Lubogoszcz, Mszanę Dolną, Adamczykową, Potaczkową, Rabę Niżną, Luboń Wielki, Małą Górę, Szczebel, Mszanę Dolną, aby zakończyć się popołudniem w miejscu wyjścia. Piechurom w tym roku sprzyja piękna, słoneczna pogoda.

Jak poinformował PAP pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, Tour Mszana Dolna rozpoczyna dziewiątą edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy, której celem jest upowszechnianie rodzinnych i aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz popularyzacja kultury, tradycji, folkloru tego jeszcze mało odkrytego pasma górskiego. Organizatorem cyklu jest Forum Gmin Beskidu Wyspowego zrzeszające 20 gmin z Małopolski.

Organizatorzy podkreślają, że impreza corocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Każdego lata we wspólnym odkrywaniu tego małopolskiego pasma górskiego uczestniczy łącznie po kilkanaście tysięcy piechurów z Polski i zza granicy. W zeszłym roku najdalsi goście przyjechali z Tajwanu, Madagaskaru, Kanady i Stanów Zjednoczonych, a z Polski - ze Szczecina, Gdyni i Olsztyna.

Wędrówki są adresowane do wszystkich - najmłodsza uczestniczka ubiegłorocznych górskich spotkań liczyła dwa miesiące, a najstarsza 93 lata.

W tegorocznym programie oprócz Touru Mszana Dolna przewidziano 19 rodzinnych wędrówek po beskidzkich wyspach, w tym trzy nocne. Rozpoczną się one 3 czerwca od zdobycia Urbaniej Góry. Następnie wędrowcy pójdą na kolejne szczyty, takie jak: Lubogoszcz, Śnieżnica, Jasień, Modyń, Luboń Wielki, Grodzisko, Korab, Jaworz, Ćwilin, Łopusze Wschodnie, Kostrza, Szczebel, Łopień, Potaczkowa, Łyżka, Mogielica, Patryja, a na finał 9 września 2018 roku wejdą na Miejską Górę w Limanowej.

Na zdobywanych szczytach zaplanowano msze św. polowe, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Wędrówki odbywają się bez względu na pogodę. Udział w nich jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Dla najmłodszych amatorów górskich wycieczek w piątek 4 maja organizowany jest V Rajd dla dzieci i młodzieży "Beskidzkie Wyspy" Kamionna 2018. Z kolei dla bardziej wytrawnych turystów organizatorzy proponują Główny Szlak Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy" liczący 250 km, wiodący przez 62 szczyty i przebiegający przez najbardziej atrakcyjne miejsca i góry Beskidu Wyspowego. Szlak został wyznaczony w formie pętli i można go rozpoczynać w dowolnym miejscu. Dla zdobywców szlaku czekają specjalne odznaki: diamentowe, złote i srebrne rysie.

W ramach akcji organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszących. W połowie maja w Łącku, małopolskiej stolicy sadownictwa odbędzie się "Święto Kwitnącej Jabłoni", a czerwcu, lipcu i sierpniu w 11 miejscowościach regionu zagości VI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki". Zostanie na nim przedstawiony bogaty dorobek i tradycje górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Podhalan i Lachów.

W wakacje gminy Beskidu Wyspowego zapraszają na cykl imprez pod hasłem "Lato w Beskidzie Wyspowym" z licznymi koncertami, wystawami, festynami i festiwalami. Na koniec sezonu 16 września w Mszanie Dolnej zaplanowano VIII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka".

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w woj. małopolskim. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją, nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominające wyspy na szarym morzu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

W najnowszym numerze „GP”: Znowu Jarek! Koszmar postkomunistycznych elit trwa!

  

W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym w kioskach od środy 16 października) tematem przewodnim są oczywiście wybory. W czołówkowych artykułach czytamy o trwającym koszmarze postkomunistycznych elit – jak się okazało, po czterech latach rządów partii Jarosława Kaczyńskiego poparło go jeszcze więcej Polaków.

W artykule „Zwycięstwo pomimo potężnego frontu. Powyborcze komentarze liderów” Grzegorz Wierzchołowski zauważa, że Grzegorz Schetyna miał doprawdy nietęgą minę.

„Mamy zwycięstwo. Mimo potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać” – tak skomentował pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mniej zadowolony był lider PO Grzegorz Schetyna, który poskarżył się, że „to nie była równa walka”.
- czytamy w artykule.

Ponadto w numerze:

W tekście „To do boju! Zaczyna się kampania prezydencka. Opozycja ma mnóstwo kandydatów, czyli żadnego” Piotr Lisiewicz ogłasza start kampanii prezydenckiej.

Wola walki – ta cecha zawodnika najbardziej ceniona przez piłkarskich komentatorów, bezcenna jest też w polityce. Dla obozu niepodległościowego kampania wyborcza musi zacząć się w dzień po zwycięskich wyborach parlamentarnych. Wybory prezydenckie teoretycznie mogą być najtrudniejsze dla PiS, bo kandydat tej partii musi uzyskać ponad 50 proc. w ewentualnej drugiej turze. Ale nasze atuty to najnowsze znakomite notowania prezydenta Andrzeja Dudy i kompromitowanie się kolejnych „kandydatów na kandydatów” opozycji.
- czytamy w artykule Lisiewicza.

Historyk Tomasz Panfil w tekście „Dobro, które zwyciężyło zło. 35 lat od śmierci Księdza Jerzego” przybliża czytelnikom kulisy cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o przypadek poddanego już opiece paliatywnej pacjenta, który od 11 lat chorował na białaczkę szpikową. Jak się okazuje – nagle stwierdzono u niego całkowitą remisję choroby.

„Posłuchaj, Jerzy, mamy 14 września. To Twoje i moje urodziny, więc jeśli masz coś zrobić dla naszego brata François – zrób to dzisiaj”. Tak modlił się do bł. Jerzego Popiełuszki francuski kapłan Bernard Brien.
- czytamy w tekście Tomasz Panfila.

Szczególnej uwadze polecamy dodatek specjalny poświęcony Kongresowi 590.

Z tygodnikiem plastusiowy komentarz Barbary Pieli.

Gazeta Polska - tygodnik niepodległego Polaka

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl