Wędrówka 35-kilometrową trasą przez siedem szczytów Beskidu Wyspowego

Mogielica / JerzyGorecki

  

Całodniowa wędrówka 35-kilometrową trasą przez siedem szczytów Beskidu Wyspowego w Małopolsce zainaugurowała we wtorek tegoroczną edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy. W ciągu najbliższych miesięcy przewidziano 19 wypraw po tym malowniczym paśmie górskim.

Pierwszomajowy trekking pod hasłem "Tour Mszana Dolna" rozpoczął się o świcie w Schronisku Baza Lubogoszcz i wiódł pętlą poprzez Lubogoszcz, Mszanę Dolną, Adamczykową, Potaczkową, Rabę Niżną, Luboń Wielki, Małą Górę, Szczebel, Mszanę Dolną, aby zakończyć się popołudniem w miejscu wyjścia. Piechurom w tym roku sprzyja piękna, słoneczna pogoda.

Jak poinformował PAP pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, Tour Mszana Dolna rozpoczyna dziewiątą edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy, której celem jest upowszechnianie rodzinnych i aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz popularyzacja kultury, tradycji, folkloru tego jeszcze mało odkrytego pasma górskiego. Organizatorem cyklu jest Forum Gmin Beskidu Wyspowego zrzeszające 20 gmin z Małopolski.

Organizatorzy podkreślają, że impreza corocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Każdego lata we wspólnym odkrywaniu tego małopolskiego pasma górskiego uczestniczy łącznie po kilkanaście tysięcy piechurów z Polski i zza granicy. W zeszłym roku najdalsi goście przyjechali z Tajwanu, Madagaskaru, Kanady i Stanów Zjednoczonych, a z Polski - ze Szczecina, Gdyni i Olsztyna.

Wędrówki są adresowane do wszystkich - najmłodsza uczestniczka ubiegłorocznych górskich spotkań liczyła dwa miesiące, a najstarsza 93 lata.

W tegorocznym programie oprócz Touru Mszana Dolna przewidziano 19 rodzinnych wędrówek po beskidzkich wyspach, w tym trzy nocne. Rozpoczną się one 3 czerwca od zdobycia Urbaniej Góry. Następnie wędrowcy pójdą na kolejne szczyty, takie jak: Lubogoszcz, Śnieżnica, Jasień, Modyń, Luboń Wielki, Grodzisko, Korab, Jaworz, Ćwilin, Łopusze Wschodnie, Kostrza, Szczebel, Łopień, Potaczkowa, Łyżka, Mogielica, Patryja, a na finał 9 września 2018 roku wejdą na Miejską Górę w Limanowej.

Na zdobywanych szczytach zaplanowano msze św. polowe, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Wędrówki odbywają się bez względu na pogodę. Udział w nich jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Dla najmłodszych amatorów górskich wycieczek w piątek 4 maja organizowany jest V Rajd dla dzieci i młodzieży "Beskidzkie Wyspy" Kamionna 2018. Z kolei dla bardziej wytrawnych turystów organizatorzy proponują Główny Szlak Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy" liczący 250 km, wiodący przez 62 szczyty i przebiegający przez najbardziej atrakcyjne miejsca i góry Beskidu Wyspowego. Szlak został wyznaczony w formie pętli i można go rozpoczynać w dowolnym miejscu. Dla zdobywców szlaku czekają specjalne odznaki: diamentowe, złote i srebrne rysie.

W ramach akcji organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszących. W połowie maja w Łącku, małopolskiej stolicy sadownictwa odbędzie się "Święto Kwitnącej Jabłoni", a czerwcu, lipcu i sierpniu w 11 miejscowościach regionu zagości VI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki". Zostanie na nim przedstawiony bogaty dorobek i tradycje górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Podhalan i Lachów.

W wakacje gminy Beskidu Wyspowego zapraszają na cykl imprez pod hasłem "Lato w Beskidzie Wyspowym" z licznymi koncertami, wystawami, festynami i festiwalami. Na koniec sezonu 16 września w Mszanie Dolnej zaplanowano VIII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka".

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w woj. małopolskim. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją, nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominające wyspy na szarym morzu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Skąd Kwaśniewscy mają miliony?

Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy / Fotomag/Gazeta Polska

  

Willa w Kazimierzu Dolnym należała nieformalnie do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich – to, co do tej pory wiedzieliśmy w oparciu o fragmentaryczne dowody i poszlaki, potwierdziły niezbicie usystematyzowane materiały CBA. Ich zawartość pokazuje sieć powiązań, próby ominięcia prawa i poczucie bezkarności głównych bohaterów. Ale to nie wszystko – jak ustaliła „Gazeta Polska”, w związku z tą sprawą pojawiły się dowody dotyczące majątku byłej pary prezydenckiej. Dochody, które nie mają pokrycia w oficjalnych przychodach. Śledztwo dotyczy m.in. prania brudnych pieniędzy.

Gościem Doroty Kani w programie „Koniec systemu” na antenie Telewizji Republika był poseł PiS, prof. Przemysław Czarnek. Rozmowa dotyczyła przedstawionej w programie, a także w najnowszym numerze „Gazety Polskiej”, sprawy tzw. willi Kwaśniewskich w Kazimierzu.

Pytany o to, czy prokuratura, ujawniając materiał dowodowy, faktycznie złamała prawo – jak sugeruje część polityków opozycji - stwierdza jednoznacznie, że nic takiego nie miało miejsca.
 
Prawa nie złamano. Co do tego, czy to za wcześnie, to kwestia bardziej taktyki procesowej i taktyki prokuratury, niż przepisów prawa. Przepisy prawa jednoznacznie pozwalają prokuraturze na ujawnienie materiałów, tym bardziej jeżeli występuje interes społeczny. Nie byłoby ujawnienia tego materiału dowodowego, gdyby nie rewelacje byłego agenta CBA, Tomasza Kaczmarka, który stwierdził, że całe śledztwo ws. willi Kwaśniewskich było pod naciskiem ówczesnego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego. Według Kaczmarka, wszystkie te zarzuty wobec państwa Kwaśniewskich, dotyczące nielegalnego posiadania willi w Kazimierzu oraz nielegalności środków finansowych, za którą nabyli tę willę, są efektem wyłącznie nacisków Mariusza Kamińskiego. Ujawnienie materiałów dowodowych ma przekonać i jednoznacznie przekonuje społeczeństwo, że w tej sprawie nie mamy nacisków
- tłumaczył poseł Przemysław Czarnek.
 
Polityk przekonuje, że sprawa, która miała miejsce 15 lat temu „powinna jak najszybciej mieć swój finał, aby rozwiać wszelkie wątpliwości”.

Materiały, które znamy dotychczas, dla przeciętnego obywatela nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Rozmowy, które znaliśmy wcześniej, śp. premiera Józefa Oleksego z Aleksandrem Gudzowatym są druzgocące dla państwa Kwaśniewskich. Wyłania się z nich obraz świata mafijnego.
- zwraca uwagę poseł Przemysław Czarnek.
 
Dorota Kania biorąc pod lupę majątek Kwaśniewskich zwraca szczególną uwagę na zaskakującą grypserę byłej pierwszej damy Jolanty Kwaśniewskiej. Czym jest „garaż”, „buty”, „zmniejszenie dziurek” i „szewc”? Odpowiedź w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
[https://niezalezna.pl/311584-w-najnowszym-numerze-gp-izajasz-jeremiasz-i-ezechiel-w-sluzbie-pis]

 Jest to także infantylne, bo każdy, kto to czyta, wie od początku, o co chodzi. Ukrywanie się za „zielonymi butami” pokazuje, że sytuacja jest jednoznaczna.
- kwituje poseł Czarnek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts