Wędrówka 35-kilometrową trasą przez siedem szczytów Beskidu Wyspowego

Mogielica / JerzyGorecki

  

Całodniowa wędrówka 35-kilometrową trasą przez siedem szczytów Beskidu Wyspowego w Małopolsce zainaugurowała we wtorek tegoroczną edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy. W ciągu najbliższych miesięcy przewidziano 19 wypraw po tym malowniczym paśmie górskim.

Pierwszomajowy trekking pod hasłem "Tour Mszana Dolna" rozpoczął się o świcie w Schronisku Baza Lubogoszcz i wiódł pętlą poprzez Lubogoszcz, Mszanę Dolną, Adamczykową, Potaczkową, Rabę Niżną, Luboń Wielki, Małą Górę, Szczebel, Mszanę Dolną, aby zakończyć się popołudniem w miejscu wyjścia. Piechurom w tym roku sprzyja piękna, słoneczna pogoda.

Jak poinformował PAP pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, Tour Mszana Dolna rozpoczyna dziewiątą edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy, której celem jest upowszechnianie rodzinnych i aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz popularyzacja kultury, tradycji, folkloru tego jeszcze mało odkrytego pasma górskiego. Organizatorem cyklu jest Forum Gmin Beskidu Wyspowego zrzeszające 20 gmin z Małopolski.

Organizatorzy podkreślają, że impreza corocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Każdego lata we wspólnym odkrywaniu tego małopolskiego pasma górskiego uczestniczy łącznie po kilkanaście tysięcy piechurów z Polski i zza granicy. W zeszłym roku najdalsi goście przyjechali z Tajwanu, Madagaskaru, Kanady i Stanów Zjednoczonych, a z Polski - ze Szczecina, Gdyni i Olsztyna.

Wędrówki są adresowane do wszystkich - najmłodsza uczestniczka ubiegłorocznych górskich spotkań liczyła dwa miesiące, a najstarsza 93 lata.

W tegorocznym programie oprócz Touru Mszana Dolna przewidziano 19 rodzinnych wędrówek po beskidzkich wyspach, w tym trzy nocne. Rozpoczną się one 3 czerwca od zdobycia Urbaniej Góry. Następnie wędrowcy pójdą na kolejne szczyty, takie jak: Lubogoszcz, Śnieżnica, Jasień, Modyń, Luboń Wielki, Grodzisko, Korab, Jaworz, Ćwilin, Łopusze Wschodnie, Kostrza, Szczebel, Łopień, Potaczkowa, Łyżka, Mogielica, Patryja, a na finał 9 września 2018 roku wejdą na Miejską Górę w Limanowej.

Na zdobywanych szczytach zaplanowano msze św. polowe, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. Wędrówki odbywają się bez względu na pogodę. Udział w nich jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Dla najmłodszych amatorów górskich wycieczek w piątek 4 maja organizowany jest V Rajd dla dzieci i młodzieży "Beskidzkie Wyspy" Kamionna 2018. Z kolei dla bardziej wytrawnych turystów organizatorzy proponują Główny Szlak Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy" liczący 250 km, wiodący przez 62 szczyty i przebiegający przez najbardziej atrakcyjne miejsca i góry Beskidu Wyspowego. Szlak został wyznaczony w formie pętli i można go rozpoczynać w dowolnym miejscu. Dla zdobywców szlaku czekają specjalne odznaki: diamentowe, złote i srebrne rysie.

W ramach akcji organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszących. W połowie maja w Łącku, małopolskiej stolicy sadownictwa odbędzie się "Święto Kwitnącej Jabłoni", a czerwcu, lipcu i sierpniu w 11 miejscowościach regionu zagości VI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki". Zostanie na nim przedstawiony bogaty dorobek i tradycje górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Podhalan i Lachów.

W wakacje gminy Beskidu Wyspowego zapraszają na cykl imprez pod hasłem "Lato w Beskidzie Wyspowym" z licznymi koncertami, wystawami, festynami i festiwalami. Na koniec sezonu 16 września w Mszanie Dolnej zaplanowano VIII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka".

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w woj. małopolskim. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją, nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominające wyspy na szarym morzu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto na prezydenta, a kto na premiera? Gowin: zaskoczenia nie będzie

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Zdaniem Jarosława Gowina Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta musi być Andrzej Duda. Szef MNiSW mówi, że wycofanie poparcia dla głowy państwa oznaczałoby, że odradza się gen samozagłady prawicy. Na pytanie, kto będzie premierem, jeśli Zjednoczona Prawica wygra ponownie wybory, Gowin odparł, że w takiej sytuacji kandydaci "mogą być tylko dwaj". "Jeden to obecny premier Mateusz Morawiecki, który świetnie sobie radzi, czego dowodzi choćby tempo rozwoju gospodarczego czy jego międzynarodowa pozycja. A drugi to lider całego obozu, czyli Jarosław Kaczyński. Ale dzisiaj w ogóle nad tym się nie zastanawiamy" - powiedział.

Pytany we wtorkowym wywiadzie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", co PiS będzie chciał zrobić po wyborach, Gowin wskazywał, że chodzi "nie tylko o wielkie przedsięwzięcia cywilizacyjne, w rodzaju Centralnego Portu Komunikacyjnego".

Mamy narastający problem z wodą – musimy przygotować program retencji. Mamy problem z cenami energii – aby temu zapobiec, minister Emilewicz przygotowała program Energia plus, który może miliony konsumentów zamienić w producentów energii. Musimy kontynuować reformę oświaty i szkolnictwa wyższego. Musimy zająć się także podwyżkami w sferze budżetowej 

- wymieniał wicepremier.

Jak zauważył, "pod rządami Zjednoczonej Prawicy zarobki w sferze rynkowej zdecydowanie się podniosły". "Ale równocześnie w niebezpieczny sposób rozwarły się nożyce między zarobkami w sferze rynkowej a w budżetówce. Na dłuższą metę nie da się budować sprawnego państwa bez dobrze opłacanych nauczycieli, naukowców czy urzędników" - podkreślił Gowin.

Na pytanie, kto będzie premierem, jeśli Zjednoczona Prawica wygra ponownie wybory, Gowin odparł, że w takiej sytuacji kandydaci "mogą być tylko dwaj".

"Jeden to obecny premier Mateusz Morawiecki, który świetnie sobie radzi, czego dowodzi choćby tempo rozwoju gospodarczego czy jego międzynarodowa pozycja. A drugi to lider całego obozu, czyli Jarosław Kaczyński. Ale dzisiaj w ogóle nad tym się nie zastanawiamy"

- powiedział.

Dopytywany, czy obecny prezydent Andrzej Duda może być pewny, że będzie kandydatem tego obozu w wyborach prezydenckich, Gowin odparł, że nie wyobraża sobie innego scenariusza. "Wycofanie poparcia dla Andrzeja Dudy ze strony Zjednoczonej Prawicy oznaczałoby, że gen samozagłady, który słusznie przypisywano prawicy w latach 90., znów się odradza" - dodał.

W rozmowie padło także pytanie dotyczące repolonizacji mediów.

"Premier Gliński wspominał niedawno, że ma w szufladzie gotowy projekt – nie tyle repolonizacji, bo w UE kapitału nie można dzielić według narodowości, ile dekoncentracji mediów" - odpowiedział Gowin. Jak podkreślał, "szanujące się państwa dbają o to, by nie dopuszczać do zmonopolizowania przestrzeni medialnej przez parę koncernów". "My po 1989 r. znaleźliśmy się blisko takiej sytuacji. To zagrożenie z punktu widzenia wolności słowa czy pluralizmu mediów" - mówił.

Jego zdaniem skala tego pluralizmu, "zwłaszcza w mediach lokalnych", jest jak na standardy liberalnej demokracji "zbyt nikła".

Dopytywany, jak wygląda to w mediach publicznych, Gowin odparł: "Proszę mnie zwolnić z odpowiedzi na to pytanie, bo przez ostatnie cztery lata częściej występuję w telewizji, niż ją oglądam". "Nie podejmuję się oceny kondycji żadnej stacji telewizyjnej – ani TVP, ani Polsatu czy TVN. Wśród moich przyjaciół zdania na temat mediów publicznych są radykalnie podzielone" - powiedział wicepremier. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl