Dojdzie do porozumienia rządu z rodzicami osób niepełnosprawnych? Marszałek Senatu spodziewa się, że niebawem

Sejmowy protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych trwa dwunasty dzień. Czy jest szansa, żeby zakończył się jeszcze przed weekendem majowym? - "Dialog powinien być kontynuowany (…). Myślę, że przed weekendem dojdzie do porozumienia, dojdzie do takiej refleksji, dojdzie do przemyśleń” - powiedział dziś marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jan Sroda/Gazeta Polska

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski został zapytany w TVN24, czy jest szansa, że przez długi majowy weekend dojdzie do porozumienia z protestującymi w Sejmie i czy rząd zrealizuje ich postulat ws. 500 zł dodatku rehabilitacyjnego.

Dialog powinien być kontynuowany (…). Myślę, że przed weekendem dojdzie do porozumienia, dojdzie do takiej refleksji, dojdzie do przemyśleń

- powiedział.

Zapytany, czy w poniedziałek w Sejmie ponownie pojawi się szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, odparł: „Tego nie wiem. To już pytanie do pani minister”.

Ja bym chciał, żeby ten dialog był prowadzony i żeby jak najszybciej doszło do rozwiązania

- oświadczył Karczewski.

Marszałek Senatu ocenił również, że są „pewne symptomy”, które wskazują, że protest w Sejmie „upolitycznia się”. Według niego, dowodem na to jest chociażby ciągła obecność wśród protestujących posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus.

Nie powiedziałem, że ten protest jest polityczny, ale im dłużej trwa w miejscu, gdzie bije serce polskiej polityki i sporu politycznego, czyli w Sejmie - wiadomo, że będą naciski różne polityczne

- stwierdził Karczewski.

Marszałek został też zapytany o zapowiedziany przez PO wniosek o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło oraz szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej. Według polityków PO to Szydło i Rafalska odpowiadają politycznie za protest opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Karczewski ocenił, że wniosku „należało się spodziewać”, bo Platforma „nie ma nic do zaoferowania poza zgłaszaniem przerw (w obradach Sejmu) oraz wotum nieufności”.

Sejmowy protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych trwa 12. dzień. Domagają się oni realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji, protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco - 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#dzieci niepełnosprawne #strajk #Stanisław Karczewski #Senat #rodzice dzieci niepełnosprawnych #kompromis

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo