Wiceszef resortu obrony odwiedził Tczew w ramach spotkań polityków PiS z wyborcami „Polska jest jedna”, odbywającymi się w całym kraju. W spotkaniu w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych uczestniczyło około 50 osób, m.in. poseł PiS Janusz Śniadek.

Odpowiadając na pytanie jednej z uczestniczek spotkania, czy w Tczewie planowane jest utworzenie jednostki WOT, wiceminister poinformował, że „województwo pomorskie jest w tej chwili w fazie wstępnej organizacji Wojsk Obrony Terytorialnej”.

Mamy określony harmonogram, ale niestety mamy opóźnienia z realizacją tego planu, ale województwo pomorskie jest przewidziane do organizacji Wojsk Obrony Terytorialnej na przełomie 2018 i 2019 roku – powiedział.

Zaznaczył, że „bez wątpienia w Tczewie są tradycje wojskowe, także potencjał i możliwości absolutnie też”. Poinformował, że „dziś dyskutujemy o lokalizacji brygady i batalionów WOT w woj. kujawsko-pomorskim”.

Gdy już wszystko tam załatwimy, przystępujemy do organizacji WOT w pomorskim – dodał.

Poinformował, że są już trzy Brygady WOT ukompletowane w pełni na "wschodniej ścianie" kraju, podlaska, lubelska i podkarpacka. Tworzone są dwie brygady mazowieckie. Wyjaśnił, że są to „działania skierowane do tych, którzy chcą służyć ojczyźnie”.