W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej od rana trwają uroczystości związane z 40. Rocznicą utworzenia WZZ. Zorganizowano z tej okazji konferencję prasową z udziałem prezesa IPN i działaczy opozycji antykomunistycznej.

- Ta garstka odważnych ludzi była tym ostatnim etapem walki o wolną, niepodległą Polskę. Już dwa i pół roku po powstaniu Wolnych Związków Zawodowych - latem 1980 roku, ta idea - wtedy garstki ludzi, została podchwycona przez setki tysięcy ludzi, a później miliony Polaków zrzeszonych w Solidarności. Bez Wolnych Związków Zawodowych nie byłoby Solidarności, a tym samym nie byłoby wolnej niepodległej Polski” - mówił Szarek dodając, że Wolne Związki Zawodowe postawiły sobie za cel „walkę o godność robotnika, a ten mały cel zakończył się po latach tym wielkim – odzyskaniem wolnej, niepodległej Polski – mówił prezes IPN.

 
Pomimo okrągłej, bo już 40. rocznicy utworzenia Komitetu WZZ, do tej pory nie pojawiła się w tej sprawie żadna reakcja ze strony prezydenta Andrzeja Dudy. Całą sytuacją oburzony jest Krzysztof Wyszkowski.

- 40 rocznica utworzenia Komitetu WZZ, który przygotował Sierpień`80 i Solidarność i z którego wyszło 2 prezydentów RP, Kawalerowie i Dama Orderu Orła Białego, więc trochę jak "I Kompania Kadrowa", a PAD ani mru mru - jak odstępcy: Wałęsa i Borusewicz – napisał na Twitterze Wyszkowski.

Poniżej zrzut ekranu z prezydenckiego konta na Twitterze. Jak widzimy, od 26 kwietnia nie ma tam ani jednej wzmianki o 40. rocznicy utworzenia Komitetu WZZ.
 
 
Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża powstał w Trójmieście pod koniec kwietnia 1978 r. Komitet powołali m.in. Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski i Antoni Sokołowski. W organizacji działali lub współpracowali z nią m.in.: Bogdan Borusewicz, Joanna Duda-Gwiazda, Lech Kaczyński, Bogdan Lis, Leszek Moczulski, Alina Pienkowska, Anna Walentynowicz i Lech Wałęsa. W październiku 1979 roku podobna organizacja powstała na Pomorzu Zachodnim.
 
Impulsem dla powstania WZZ na Pomorzu było powołanie do życia w lutym 1978 r. Komitetu Pracowniczego/Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach - pierwszej w PRL niezależnej od władz organizacji związkowej stawiającej sobie za cel zaktywizowanie środowiska robotniczego i nadanie jego działaniom form organizacyjnych.
 
Jak wskazują historycy, działalność komitetów WZZ, zwłaszcza dobrze rozwiniętej i zorganizowanej struktury gdańskiej, miała ogromne znaczenie dla przebiegu procesu tworzenia w 1980 r. niezależnego związku zawodowego i wielkiego ruchu społecznego, jakim była Solidarność.


Historię WZZ na łamach tygodnika „Gazeta Polska” przypomina Andrzej Gwiazda.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wolne Związki Zawodowe z lotu ptaka