Longshot w kolorze moro

/ mat. 17. WBZ / http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2439.html

  

Rozpoczęła się XI edycja zawodów w strzelaniu długodystansowym. W czwartek, 26 kwietnia, zakończyły się trzydniowe zmagania strzelców wyborowych z jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - informuje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Międzynarodowe zawody w strzelaniu długodystansowym cieszą się dużą popularnością zarówno wśród żołnierzy, jak i cywilnych „snajperów” od ponad dziesięciu lat. To już XI edycja tego wydarzenia. Edycja o tyle wyjątkowa, że dzieli się na część militarną, tylko dla wojskowych strzelców wyborowych oraz część open, w której udział biorą zarówno żołnierze, jak i uczestnicy spoza jednostek. Organizatorami zawodów są Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, Klub Sportowy „Gwardia 1924” oraz Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego DELTA. Zawodnicy rywalizują na  strzelnicy Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie oraz Pasie Taktycznym niedaleko Trzemeszna Lubuskiego - czytamy na portalu wielkopolskiej brygady.

Pierwszy dzień zawodów dla strzelców wyborowych wiązał się z przejściem pętli taktycznej w sekcjach i wykonaniu zadań taktycznych. Pierwszym z nich była przeprawa wodna. Stanowiła jednak ona tylko rozgrzewkę przed kolejnymi zadaniami. Maskowanie to kolejny punkt sprawdzający, a zarazem najwyżej punktowany. Test ze znajomości wyposażenia innych armii, marszobieg na czas, udzielanie pomocy oraz działanie na radiostacji stanowiły następne wyzwania pętli taktycznej. Ostatnim wyzwaniem po prawie 10 godzinach intensywnego działania było zachowanie się w stresie. Żołnierze musieli pokonać tor psychologiczny, który stanowi labirynt bez dostępu światła dziennego - podaje 17. WBZ.

Środa i czwartek obejmowały konkurencje strzeleckie. Zawodnicy wykonali zadania ogniowe z wykorzystaniem zasłon do celów na nieznanych odległościach, strzelanie po wysiłku, jakim był 3-kilometrowy bieg oraz strzelania precyzyjne z karabinów wyborowych z elementami obserwacji i wykonania szkiców. Ostatni dzień militarnej odsłony "Longshota" obejmował strzelania sportowe na odległościach od 300 do 1500 m. - informuje wielkopolska brygada.

Z kolei dziś odbyły się treningi strzeleckie dla wszystkich zawodników kolejnej części Longshota. Od porannych sobotnich godzin na wędrzyńskim poligonie rozlegną się dźwięki strzałów oddawanych przez snajperów. Uroczyste zakończenie odbędzie się w niedzielę 29 kwietnia, podczas którego ogłoszone zostaną wyniki z obu części - czytamy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 17. WBZ
Tagi

Wczytuję komentarze...


Prezydent dostał pytanie od maturzystki. Czy w tym roku egzamin dojrzałości się odbędzie?

/ facebook.com/andrzejduda

  

- Nie sądzę, żeby mogło dojść do sytuacji, że matury będą odwołane. Należy się liczyć z tym, że będą przesunięte - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas sesji pytań i odpowiedzi (Q&A). Dodał, że decydujący będzie głos ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

W odpowiedzi na pytanie maturzystki o tegoroczne egzaminy dojrzałości i po jej uwadze, że obecna atmosfera nie sprzyja nauce, prezydent przyznał z "przykrością", że obecna atmosfera walki z koronawirusa "jedyne, czemu sprzyja, to zachowaniu jak największej liczby osób w dobrym zdrowia i życia".

Odnosząc się do tegorocznych matur, Andrzej Duda zaznaczył, że jest to "poważna decyzja, która zostanie podjęta w konsultacji absolutnie z ministrem zdrowia".

"De facto to minister zdrowia zadecyduje o tym, czy matury mogą się odbyć w normalnym terminie. Wiem, że w tej chwili trwają konsultacje na ten temat, bo rozmawiałem dzisiaj z panią wiceminister edukacji Marzena Machałek i mówiła mi, że są na etapie konsultacji"

- relacjonował.

"Ponieważ są inne opinie na ten temat, oni czekają na to, aż te konsultacje z ministrem zdrowia w tej sprawy zostaną zamknięte, i mają nadzieję, że w tym tygodniu jeszcze będzie można przekazać ostateczne informacje o tym, jakie są w tym zakresie plany"

- wyjaśnił.

Andrzeh Duda zapewniał, że zdaje sobie sprawę z zaniepokojenia tegorocznych maturzystów, a także z tego, że obecna sytuacja jest stresująca także dla ich rodziców.

"Jest mi strasznie przykro z tego powodu, że jest taka sytuacja. (...) Ale mamy taką sytuację, jaką mamy. Nikt z nas nie jest winny temu, że mamy epidemię koronawirusa, a chcemy w jak największym stopniu ochronić społeczeństwo, chcemy w jak największym stopniu ochronić także młodzież. I bardzo proszę tutaj o zrozumienie, i bardzo proszę o cierpliwe przyjęcie tych decyzji, które zostaną podjęte, choć wiem, że jest państwu bardzo ciężko"

- dodał.

Prezydent odpowiedział też na pytanie maturzysty, czy jest możliwe, aby matury w tym roku były odwołane ze względu na sytuację epidemiologiczną.

"Nie sądzę, żeby mogło dojść do takiej sytuacji, że matury będą odwołane w ogóle. Sądzę, że należy się liczyć z tym, że matury będą przesunięte, Jeżeli taka będzie decyzja ministra zdrowia i ekspertów, którzy z nim współpracują, epidemiologów"

- powiedział.

Andrzej Duda podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby tegoroczne matury w ogóle zostały odwołane.

"To jest jeden z najważniejszych w życiu egzaminów dla każdego człowieka, nie tylko młodego człowieka" - zaznaczył. "Matury na pewno się odbędą, pytanie tylko kiedy"

- podsumował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts